Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wyruszyli na biegową pielgrzymkę do Wadowic. W dwa dni pokonają prawie 200 km

 • Dodano: 2021-10-15 11:45

Jedenastu biegaczy w dwa dni pokona prawie 200 km podczas pielgrzymki z Rudy Śląskiej do Wadowic. W ten sposób sportowcy chcą upamiętnić 43.rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku na trasie biegaczy znajdzie się Jasna Góra w Częstochowie, gdzie trzydzieści lat temu odbyły się Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył Jan Paweł II. 

Biegiem z Rudy Śląskiej do Wadowic

Biegowa sztafeta wyruszyła dzisiaj, 15 października, o godz. 9:00 z Pl. Jana Pawła II w Nowym Bytomiu, a do Wadowic dobiegnie w sobotę około godz. 11:30.

- Ten sposób pielgrzymowania pozwala nam sportowcom zachować pamięć o świętym Janie Pawle II - podkreśla August Jakubik, pomysłodawca sztafety. - Dlatego już dawno postanowiliśmy, że właśnie 16 października, czyli w dniu wyboru na papieża, będziemy w jego rodzinnym mieście. Biegowa pielgrzymka do Wadowic stała się więc już taką naszą tradycją. Wyjątkiem były jednak lata, kiedy biegliśmy do Watykanu, aby tam przeżywać wspomnienie tego ważnego dla wielu Polaków wydarzenia. Ostatni raz było to trzy lata temu, kiedy obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II – dodaje.

Przed startem sztafety, o godz. 8:00, biegacze uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. Św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu, a godzinę później wyruszyli w trasę. W tym roku trasa pobiegnie przez Rudę Śląską, Bytom, Piekary Śląskie, Świerklaniec, Miasteczko Śląskie i Piasek aż do Częstochowy.

– W Światowych Dniach Młodzieży, którym trzydzieści lat temu przewodził Jan Paweł II, wziął czynny udział jeden z uczestników tegorocznej sztafety – Leszek Gładysz – dla którego postój na Jasnej Górze z pewnością będzie miał szczególne znaczenie i przywróci wspomnienia tamtych chwil – mówi August Jakubik.

Po wizycie na Jasnej Górze sportowcy pobiegną do Wadowic. Na ich trasie znajdzie się m.in.: Zawiercie, Ogrodzieniec, Olkusz i Trzebinia. W sobotę około godz. 11:30 pielgrzymi dobiegną na Plac Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie pomodlą się i złożą kwiaty. Powrót Sztafety do Rudy Śląskiej zaplanowany jest w sobotę około godz. 17:00.

W drodze do Wadowic każdy z biegaczy będzie pokonywać kilkukilometrowy odcinek trasy, po którym nastąpi zmiana zawodnika. Natomiast początkowe i końcowe kilometry trasy biegacze pokonają wspólnie. Biegaczom w trasie będą towarzyszyć słowa "Otrzymaliście Ducha przybrania za synów", które były hasłem przewodnim Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku. Z kolei biegowa sztafeta z Rudy Śląskiej do Wadowic to inicjatywa, którą od 2005 r. rozwijają rudzcy biegacze pod przewodnictwem ultramaratończyka Augusta Jakubika.

"Pokojowe sztafety biegowe po Europie"

Warto dodać, że Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF "Jastrząb" Ruda Śląska od 1998 roku organizuje "Pokojowe sztafety biegowe po Europie", które do tej pory pokonały dystans ponad 22 250 km. W czasie dotychczasowych sztafet zawodnicy pobiegli m.in. do Brukseli, Fatimy oraz Watykanu. Natomiast po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku postanowili oni w każdą rocznicę jego wyboru na papieża, przemierzać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze odwiedzając miejsca, które mają związek z Ojcem Świętym i upamiętniają jego życie i pontyfikat. W 2018 roku z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża rudzcy biegacze przebiegli dystans prawie 1 500 km z Rudy Śląskiej do Watykanu.

Harmonogram sztafety:

15 października:

 • godz. 8:00 – Msza św. w kościele pw. Św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu
 • godz. 9:00 – Start sztafety z pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu
 • godz. 13:00-13:30 – Wizyta na Jasnej Górze

16 października:

 • godz. 11:30 – planowe dobiegnięcie do Wadowic
 • godz. 17:00 - powrót biegaczy na pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • ehh

  Nie no fajnie, ale ja myślałem zawsze że oni biegną cały dystans, z przerwami bo z przerwami ale cały. Podziw spadł tak z 10/10 do 5/10.

 • Xd

  Kremówkorz wom pobłogosławi

 • boluś

  A Pinokio niy polecioł ? Szkoda' moge by go tam co zeżarło po drodze i bołby koniec tego bajzlu w Rudzie !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.