Wiadomości z Rudy Śląskiej

[WYWIAD] Młode rudzianki edukują na temat stereotypów. Poznaj projekt "Zaszufladkowani"

  • Dodano: 2023-03-08 14:15, aktualizacja: 2024-07-29 12:21

Agata, Natalia i Weronika to uczennice 3 klasy II LO w Rudzie Śląskiej. W ramach swojego projektu "Zaszufladkowani" zwiększają świadomość o otaczających nas stereotypach oraz pokazują, jak można wyzwolić się ze stereotypowego myślenia. O stereotypach i projekcie "Zaszufladkowani" rozmawialiśmy z jego autorkami.

Kto jest inicjatorem projektu "Zaszufladkowani" i kiedy powstał?

Natalia Bieniasz: O Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii" usłyszałyśmy już jakiś czas temu, ale nie planowałyśmy brania w niej udziału aż do wakacji zeszłego roku, kiedy w trójkę wpadłyśmy na pomysł projektu edukującego w zakresie stereotypów i postanowiłyśmy podjąć to wyzwanie.

Skąd pomysł o edukowaniu w zakresie stereotypów?

Agata Nocoń: To tak naprawdę bardzo proste - stereotypy wpływają na każdego, a my nie jesteśmy wyjątkiem od tej reguły. Na własnej skórze przekonałyśmy się o otaczających nas stereotypach i tego jak krzywdzące mogą być.

Jaki jest cel projektu "Zaszufladkowani"?

Weronika Temich: Celem naszego projektu jest zwiększenie świadomości o otaczających nas stereotypach oraz zobrazowanie ich wpływu na nasze życie. Chcemy również pokazać jak w prosty i przyjemny sposób wyzwolić się ze schematycznego myślenia.

Dlaczego walka ze stereotypami jest tak ważna?

Agata Nocoń: Stereotypy otaczają nas wszędzie - w domu, szkole, pracy i wszyscy musimy się z nimi mierzyć. Dlatego tak ważne jest byśmy byli ich świadomi, bo w przeciwnym wypadku zawsze będą nas kontrolowały, sprawiając, że krzywdzimy siebie nawzajem i nas samych. To one tworzą fałszywą rzeczywistość, w której łatwo nami manipulować, ograniczać nasze doświadczenia i usprawiedliwiać ranienie innych.

Jak wyglądają warsztaty przeprowadzane w ramach projektu "Zaszufladkowani" i jakie zagadnienia poruszają?

Weronika Temich: Warsztaty zaczynamy od przybliżenia uczestnikom pojęcia stereotypu i gdzie najczęściej się z nimi spotykamy. Następnie przechodzimy do zadania, które ma na celu uświadomienie, jak głęboko stereotypy są w nas zakorzenione. Dalej gładko przechodzimy przez resztę zagadnień - czym jest błędne koło stereotypów, ich przeznaczenie oraz mechanizm funkcjonowania naszego mózgu. Warsztaty kończymy przedstawieniem przyjemnych sposobów na wyzwolenie się z "zaszufladkowanego'' myślenia. Świetnym przykładem na przełamywanie tych schematów są np. bajki Disneya. Kto ich nie uwielbia? 

Natalia Bieniasz: Staramy się zadawać uczestnikom jak najwięcej pytań tak, aby warsztaty nie miały formy wykładu, a raczej szczerej rozmowy. 

Gdzie do tej pory zostały przeprowadzone warsztaty i z jaką reakcją uczestników się spotkały? 

Natalia Bieniasz: Do tej pory miałyśmy przyjemność przeprowadzić warsztaty edukacyjne w świetlicy socjoterapeutycznej Ośrodka św. Elżbiety na Wirku. Podczas zajęć panowała świetna atmosfera, a młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu – nie tylko odpowiadali na nasze pytania i wykonywali zadania, ale sami dzielili się swoimi przemyśleniami. 

Projekt "Zaszufladkowani" powstał w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. W ramach projektu organizowane są warsztaty edukacyjne oraz publikowane są materiały w mediach społecznościowych, które znajdziemy tutaj:

[WYWIAD] Młode rudzianki edukują na temat stereotypów. Poznaj projekt "Zaszufladkowani"


Źródło: Wioletta Baborska

Komentarze (6)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Mam pytanie do tych dzieci Czy LGBT to ideologia czy stereotyp

  • Achim

    Caly wywiad to maslo maslane z ktorego nic nie wynika. To juz lepiej usiasc na lawce i z menelem pogadac o zyciu albo z samotna matka o wychowywaniu bombelkow

  • j23

    Rudzianin jest za szufladkowany jeszcze nie wstał z kolan, chrzest .komunia ,ślub kościelny tak miała babka,matka,ojciec no i ty też religia w szkole do tego prowadzi.

  • Achim

    A jak by tak jakis kawaler chcial poderwac samotna matke to najlepszy tekst na podryw to mowienie jak to ciezko samotnie wychowywac bombelka i jaka ona musi byc wspaniala ze to wszystko ogarnia. Zeby komentarz nie byl bezsensowny, "samotna madka" to stereotyp ktory obejmuje 20% kobiet w Polsce

  • Psychiatrka

    Achim czy ciebie skrzywdzila jakas samotna madka bombelka? Twoje wynurzenia pod każdym artykulem dotycza madek bombelkow

  • klopsztanga

    Przykro to mówić, ale większość kobiet nie ma nic do zaoferowania. Z reguły pracują w pracach "biurowych" za max. średnią krajową (z premiami). Po studiach typu kolorowanie i wycinanie papieru w wyższej szkole robienia niczego i uważają siebie za ósmy cud świata. Zresztą, statystyki mówią same, mamy w ponad 2 mln samotnych matek. Owszem, część z nich utrzymuje kontakt z ojcem dziecka, a "samotność" pomaga w pobieraniu zasiłków. Ergo, są biedne, nieporadne życiowo, nie mają nic do zaoferowania i stać je jedynie na gołodupca...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również