Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybrany został już wykonawca rewitalizacji Wielkiego Pieca Huty „Pokój”

  • Dodano: 2024-11-15 14:00

Ruda Śląska rozpoczyna kolejny etap rewitalizacji jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków przemysłowych regionu. Wybrany został już wykonawca projektu, który przekształci Wielki Piec Huty „Pokój” w Centrum Transformacji, łączące funkcje turystyczne, kulturalne i edukacyjne.

Wybrany został już wykonawca rewitalizacji Wielkiego Pieca Huty „Pokój”

Do przetargu na realizację inwestycji zgłoszono pięć ofert, z czego jedna została odrzucona. Wybrany wykonawca przedstawił szczegółową dokumentację, według której koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 81 milionów złotych.

- Mamy to! Wybrany został już Wykonawca rewitalizacji Wielkiego Pieca Huty „Pokój” oraz stworzenia Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej. W postępowaniu złożonych zostało pięć ofert na wykonanie tej inwestycji, z czego jedna została odrzucona. Projekt obejmie nie tylko przebudowę części obiektów na cele turystyczno-kulturalne, ale też budowę nowoczesnego obiektu wejściowego na teren kompleksu w miejscu dawnej hali lejniczej. Powstanie też platforma widokowa i ścieżka dydaktyczna oraz „zielony dach”. Na podstawie dokumentacji projektowej koszt inwestycji został skalkulowany przez wybranego wykonawcę na ponad 81 mln - napisał prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.

Przed podpisaniem umowy miasto przekaże wykonawcy plac budowy, a następnie ruszą prace, które potrwają 24 miesiące. Zakończenie projektu oznaczać będzie nie tylko rewitalizację Wielkiego Pieca, ale także stworzenie miejsca, które stanie się symbolem transformacji Rudy Śląskiej i całego regionu.

Wielki Piec atrakcją turystyczną

Wielki Piec zostanie przebudowany i zagospodarowany zgodnie z koncepcją wyłonioną w konkursie w 2019 roku. Zakłada ona powstanie platformy widokowej wraz ze ścieżką dydaktyczną, adaptację budynku sterowni i maszynowni na cele muzealne oraz budowę nowego obiektu „zawieszonego” w powietrzu, w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku, spotkań i gastronomii.

Dodatkowo budynek ma mieć tzw. „zielony dach”, który pozwoli na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i retencję wód deszczowych. Z kolei istniejąca rampa kolejowa zostanie przebudowana na obiekt o funkcji biurowej. Zaplanowano również plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej i ogród edukacyjny, a także budowę parkingu i obiektów małej architektury.

Będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych w mieście.

- To przedsięwzięcie jest konieczne, by z jednej strony zmienić oblicze Rudy Śląskiej, a z drugiej chronić poprzemysłowe dziedzictwo dla kolejnych pokoleń. Jestem przekonany, że to miejsce będzie istotnym punktem na mapie turystycznej nie tylko naszego regionu, ale i całej Europy – mówił na początku tego roku prezydent Michał Pierończyk.

Ogromna dotacja

Jak zwykle przy zadaniach o takiej skali priorytetem dla władz miasta jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. Na projekt „Wielki Piec Huty Pokój - Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej” ponad 66 mln złotych miasto otrzymało z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a blisko 9,5 mln z budżetu państwa. Dofinansowanie pochodzić będzie z nowego rozdania środków unijnych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Historia Wielkiego Pieca Huty "Pokój"

Przypomnijmy, że Wielki Piec wchodził pierwotnie w skład zabudowań nowobytomskiej Huty „Pokój”, która została założona w 1840 roku. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że szybko stała się ona największym tego typu zakładem w okolicy. W 1907 roku huta posiadała już 6 wielkich pieców. W latach powojennych nowobytomska huta była największym zakładem metalurgicznym w Polsce.

Wielki Piec uruchomiono w 1968 roku. Wzniesiono go w głębi zakładu, a następnie przesunięto we właściwą lokalizację za pomocą stalowych lin. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania obiekt okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Zmieniono wówczas profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Huta „Pokój” była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu.

Kolejna modernizacja urządzenia miała miejsce w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 roku. Obiekt przejęło wówczas Konsorcjum „Eurostal Inwestycje” przekształcone wkrótce w Stalmag Sp. z o.o. Wysoka awaryjność urządzenia oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko zdecydowały o jego ostatecznym wygaszeniu, co nastąpiło w lutym 2005 roku. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Wielki Piec został wpisany do rejestru zabytków.

6 lat później formalnym właścicielem obiektu wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą zostało miasto. Stało się tak dzięki zamianie nieruchomości ze spółką Stalmag, która otrzymała prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku Bramy II, czyli byłej portierni Huty „Pokój”. Różnica w wartościach obu nieruchomości wynosiła ponad 90 tys. zł, które miasto musiało uregulować.

Konkurs architektoniczny

Po paru miesiącach został ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji jego zagospodarowania, do którego zgłosiło się 96 pracowni projektowych i architektów. Autorem najlepszego projektu okazała się „eM4. Pracownia Architektury. Brataniec” z Krakowa, z którą podpisano umowę na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca.

Od 2020 roku Wielki Piec Huty „Pokój” jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego - ERIH (European Route of Industrial Heritage), który łączy obecnie 2331 obiektów, w tym 102 z Polski.

Komentarze (8)    dodaj »

  • ledwo dychjoncy

    Jeden szpital trudno,koniec zkoncem zlaczyc,ale napiec lite dziadostwo kasa jest.

  • Hajer

    Brawo!!! Najbardziej potrzebna inwestycja w mieście. Może posłuży jako schron.dla mieszkańców. Bo przecież piec jest wielki !!!

  • rdza

    Zaciskają pasa a na to znaleźli fundusze. Choć to nie priorytet. Ten pięć ma przynosić miastu dochody. Widać nie jest to ważne czy wytopem stali, czy jako atrakcja turystyczna. Smutne to bo hutnictwo zostanie na zawsze zlikwidowane. Żal mi hutników.

  • Obiektywnie

    Miasto nie ma kasy na nic. Nie płaci Zusu pracownikom oszczędza nawet na farbie i nie mogą pomalować banki na Chebziu za to na piec kasa się znajdzie.. za to Pierończyk ma aż 3 vickow I na ich pensje jest. Oby Was na taczkach ludzie wywoaźli za tę inwestycję

  • fafik

    Po co???

  • Synek z Fryny

    W obecnej sytuacji geopolitycznej powinno się finansować i rozwijać hutnictwo produkujące stał dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego, a nie w "ruinę" do której doprowadzili od kilku dekad rządzący. Po Hucie Pokój pozostała tylko nazwa.

  • Dama

    Znowu to samomo. Będą oglądać wysypisko smieci za parkingiem z wielkiego pieca,

  • Rex

    Dlatego trzeba pozbyć się ostatnich pracujących tam hutników wszystko zaczyna co raz lepiej do siebie pasować:)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również