Wiadomości z Rudy Śląskiej

XXVII finał WOŚP za nami!

  • Dodano: 2019-01-14 00:15, aktualizacja: 2019-01-14 00:41

Już po raz 27. Ruda Śląska włączyła się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku około 450 wolontariuszy wyszło na ulice miasta, żeby zebrać fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Dzisiaj w Miejskim Centrum Kultury odbyły się koncerty i licytacje, a wieczorem rudzianie zjednoczyli się podczas Światełka do Nieba.

W tym roku wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, posiadających oddziały II oraz III stopnia referencyjności. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali, wśród nich rudzka placówka.

W Rudzie Śląskiej działały dwa sztaby – w Miejskim Centrum Kultury oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach. W MCK o godz. 17:00 rozpoczęły się koncerty oraz licytacje.  Rudzką WOŚP wspierał także Aquadrom w dzielnicy Halemba, Druid Pub przy Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu i Śląski Browar Alternatywa w dzielnicy Godula. W tych miejscach na wolontariuszy czekały ciepłe napoje i posiłki.

O godzinie 20:00 młodzież z kochłowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, wolontariusze oraz mieszkańcy miasta wysłali nietypowe „światełko do nieba”. Tym razem organizatorzy wydarzenia zrezygnowali z fajerwerków na rzecz konfetti i kolorowych balonów.

- Kochłowicki sztab z roku na rok zaskakuje. Klimat jest w tym miejscu niesamowity. To między innymi dlatego tak chętnie tam wracam. W tym roku po raz pierwszy Światełko do nieba wkroczyło na zupełnie nowy poziom, a to za sprawą rezygnacji z pokazu fajerwerków. Kochłowicka społeczność pokazała, że potrafi się świetnie bawić, bez jakby na to nie spojrzeć, straszenia czworonogów. Jestem dumny z tego, jak ten sztab prężnie działa. Chylę czoło przed wszystkimi zaangażowanymi nauczycielami, uczniami i całej społeczności. Wasze zaangażowanie zmienia ten świat na lepszy, a dzięki odważnym decyzjom Kochłowice dają przykład innym sztabom! - mówił radny Rafał Wypior.

Około godziny 22 kochłowicki sztab ogłosił, że zebrano 40 tys. zł. Oba sztaby nadal liczą pieniądze z puszek. Ile dokładnie zebrano pieniędzy w Rudzie Śląskiej dowiemy się już wkrótce. W ubiegłym roku mieszkańcy Rudy Śląskiej wrzucili do puszek 212 713,87 złotych.

Jak się okazuje tegoroczna edycja zbiórki jest rekordowa. Obecnie wiemy, że łącznie zebrano 92 143 798 zł - to o 10 mln zł więcej niż deklarowana kwota na koniec 26. Finału! Najdroższe złote serduszko sprzedano za 1 200 000 zł, a najdroższą złotą kartę za 123 456 zł. Jurek Owsiak ogłosił także, że łącznie podczas wszystkich finałów zebrano ponad miliard złotych!

Warto przypomnieć, że Ruda Śląska gra z orkiestrą od samego początku. Oddział neonatologiczny w Rudzie Śląskiej otrzymał od WOŚP m.in. respirator oscylacyjny, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków, ultrasonograf, inkubatory, laktatory, podgrzewacze do mleka, urządzenia do badań słuchu czy monitory pomiarów przezskórnych. Z tego sprzętu korzystają nie tylko pacjenci z Rudy Śląskiej, ale całego województwa.

– Wiedziałam, że tutaj znajdę najlepszą opiekę, dlatego zdecydowałam się na poród w Rudzie Śląskiej. Ze sprzętu przekazanego szpitalowi przez WOŚP korzystam zarówno ja, jak i dzieci. Dzięki laktatorom moje dziewczynki mogą otrzymywać mleko matki -  mówi Beata Wieczorek, mama trojaczków, która przyjechała do Rudy Śląskiej spod Częstochowy.

Trojaczki: Ania, Emilia i Oliwia przyszły na świat w rudzkiej placówce 20 grudnia 2018 roku. Dziewczynki wraz z mamą przebywają na Oddziale Neonatologii. Fundacja Jurka Owsiaka w ubiegłym roku doposażyła ten oddział w 2 mierniki żółtaczki, 4 lampy do fototerapii,  nowoczesny aparat do diagnostyki słuchu noworodków oraz 15 foteli do kangurowania.

W 2018 roku WOŚP przekazała Szpitalowi w Rudzie Śląskiej aparaturę  medyczną i sprzęty o łącznej wartość 148 tysięcy złotych.

XXVII finał WOŚP za nami!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również