Wiadomości z Rudy Śląskiej

Yerba mate: witaminy i minerały na wiosnę

  • Dodano: 2019-03-22 14:00, aktualizacja: 2024-01-08 08:18

W ramach wiosennego oczyszczania organizmu, ładowania się pozytywną energią i oczekiwania pierwszych ciepłych dni - warto doładować się porządną dawką witamin i minerałów! Można to zrobić poprzez zbilansowaną dietę, opartą na świeżych owocach i warzywach oraz nieprzetworzonych produktach oraz piciem roślin, które będą wspierały ten proces i odbudowywały nasze komórki, zaspane po zimie. I oczywiście - poprzez picie, pełnej wielu związków czynnych biologicznie, yerba mate!

Witaminy w yerba mate

Susz ostrokrzewu paragwajskiego, czyli yerba mate zawiera wiele witamin z grupy B, biorących udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek w energię. Są to: tiamina (B1, układ nerwowy); rybofawina (B2, wzmacnia włosy); niacyna (B3, tworzenie czerwonych ciałek krwi, reguluje poziom cholesterolu, poprawia ukrwienie skóry, reguluje system nerwowy); kwas pantotenowy (B5, metabolizm białek, cukrów, tłuszczów, synteza hormonów, na zmęczenie i włosy); pirydoksyna (B6, wytwarza enzymy, hormony, wspiera układ nerwowy); kwas foliowy (B9, wpływa na system nerwowy, mózg, samopoczucie, na wątrobę, żołądek i jelita); cyjanokobalamina (B12, wytwarzanie czerwonych ciałek krwi, lepsze krążenie i budowa układu nerwowego); kwas askorbinowy (C, wzmacnia odporność, układ krwionośny, obniża poziom cholesterolu, uczestniczy w procesie tworzenia kolagenu).

Minerały w yerba mate

Oprócz witamin, w yerba mate znajdziemy też wiele podstawowych minerałów! Wśród nich, ważny składnik zębów, kości, miękkich tkanek, antagonista wapnia, odpowiadający za metabolizm lipidów i kurczliwość mięśni – magnez. A także potas (reguluje gospodarkę wodną i równowagę kwasowo-zasadową), wapń (składnik kości i zębów, wpływa na przewodnictwo bodźców nerwowych), fosfor (odpowiada między innymi za utrzymanie odpowiedniego pH krwi), sód (występuje w soku trzustkowym oraz jelitowym, kościach, reguluje gospodarkę wodną, odpowiada też za transport aminokwasów). W yerba mate występują również mikroelementy, takie jak: żelazo (istotny składnik hemoglobiny i enzymów) oraz cynk, który jest niezbędny dla organizmu, aby bronił się on przed wolnymi rodnikami. Te zaś wynikają z zanieczyszczeń środowiskowych i złej diety. Tym samym, picie yerba mate, może mieć wielki wpływ na zdrowie i kondycję organizmu po zimie!

Komentarze (2)    dodaj »

  • Krzysztof

    Być moze spróbuję yerba amte, bo zima, szaro za oknem i spać się ciągle chce

  • Adam

    Piję yerba mate od wielu lat, polecam zamiast kawy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.