Wiadomości z Rudy Śląskiej

Z terenu dawnej koksowni w Orzegowie wywieziono już 11 tysięcy ton odpadów!

  • Dodano: 2019-07-30 09:45

Na terenie dawnej koksowni w Orzegowie trwają prace, które przywrócą pięciohekratową działkę do użytku mieszkańców. Teren zostanie przede wszystkim oczyszczony. Do tej pory wywieziono z niego już 11 tysięcy ton odpadów!

Powstaje kolejna przestrzeń, gdzie rudzianie będą mogli odpocząć, zrelaksować się, dzieciaki pobawić na placu zabaw, a przy okazji będzie można dowiedzieć się czegoś o historii Rudy Śląskiej - mówi Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że Ruda Śląska otrzymała blisko 17 mln zł ze środków unijnych na rekultywację terenu po dawnej koksowni Orzegów. Dzięki tym środkom do życia przywróconych zostanie prawie 5 ha zdegradowanego terenu. Powstanie tam ogólnodostępny teren zielony z alejkami, ławkami i ścieżką dydaktyczną. Odrestaurowane zostaną także pozostałości zabytkowych obiektów byłego zakładu. Inwestycja ma być gotowa w 2020 r.

Zadbamy również o pozostałości po zabytkowym zakładzie, czyli o budynek wieży węglowej, fragment ciągu komór pierwszej baterii koksowniczej oraz zbiornik smoły. Ruiny zostaną odnowione i zabezpieczone, a także wykorzystane do celów rekreacyjnych. Mam nadzieję, że miejsce to będzie chętnie uczęszczane przez mieszkańców. Przypomnę, że całość prac będzie kosztować 21 milionów złotych. 85% z tej kwoty pozyskaliśmy z NFOŚiGW - mówiła Grażyna Dziedzic.

Jak zapowiadają rudzcy samorządowcy, dodatkowo na całym obszarze objętym inwestycją utworzone zostaną alejki z latarniami, pojawią się także ławki i inne obiekty małej architektury. Wybudowany zostanie również parking dla samochodów, dzięki czemu miejsce to będą mogli odwiedzać mieszkańcy pozostałych dzielnic Rudy Śląskiej, bądź innych miast.

Historia koksowni Orzegów, która pierwotnie nazywała się "Gotthard”, sięga 1900 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze prace przy jej budowie. W 1903 r. powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Karol. Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony. Pierwszy remont przeprowadzono już w latach 1947 – 1949, kolejne w następnych latach. Zakład swoją działalność zakończył ostatecznie w 1976 r. Koksownia Orzegów reprezentuje ostatni i najstarszy tego typu zakład na terenie Polski. Do dziś zachował się budynek wieży węglowej, ciąg komór pierwszej baterii koksowniczej wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

Komentarze (16)    dodaj »

  • Miedzkaniec

    Dwa parki na orzegowie sa zaniedbane teraz trzeci po co to komu zaco to wszystko utrzymac chyba ze bydom nos odwiedzac wycieczki z całego świata bo Orzegów to prawie Kraków lepi bylo te pieniądze wydać na sport do dzieci

  • Gosia

    A ja się bardzo cieszę że w Orzegowie zaczyna się następna inwestycja. Mam sentyment do tej dzielnicy,pomimo że w mieszkałam przez 27 lat w Goduli, do Orzegowa chodziłam na gimnastykę, lodowisko.... I cieszę się że ta zapomniana dzielnica zyskuje nowe oblicze. Brawo.....

  • boluś

    juzaś 'wzorcowo' rewitalizacja jak na Wirku' ciekawe czy usunyli resztki odpadów z tych podziemnych zbiorników czy zasuli je ziemią jak na Walyncioku? nastympny teren rekreacyjny proponuja zrobić za wspomnianym Walynciokiem. trocha nasuć trocha wyrównać, prZe[...]ić kasa i ogłosić sukces " WZORCOWO REWITALITALIZACJA " Na miejscu pomysł na biznes'WYPOŻYCZALNIA MASEK P. GAZ i P. PYŁ. dla rekreujących się!

  • ewa

    Autor tego reportażu przesadził z tymi 11tyś. ton odpadów, atak na marginesie z tych cegieł to by szło wybudować domy dla bezrobotnych , ogólnie dla biedoty.

  • Michał

    Skoro są bezrobotni, to sami by mogli wziąć się do roboty i coś wybudować :) druga sprawa: uzywanie zuzytych cegiel do budowy nowych domow jest srednim pomyslem.

  • xyz

    Nie wiem, ale się wypowiem?

  • xd

    Dobry materiał do zasypania śmierdzącego bajora na niebieskich dachach.

  • Gość

    Brawo w końcu menele z Orzegowa będą mieli gdzie siedzieć a młodzi chuligani co dewastować...

  • Ania

    Toś błysnął...Bo faktycznie tylko na Orzegowie są menele i chuligani...Przypomnę tylko, że Burloch i nasz rynek są nienaruszone w przeciwieństwie dotej nowej Hałdy....A ona raczej na Orzegowie nie jest...

  • Violator

    Nie tylko menele mieszkają na Orzegowie. Mieszkam tam 20 lat i czuję się urażony. A chuligani są gdzie indziej też. Czy to znaczy, że według Ciebie lepiej nic nie robić. Lepiej żeby tam było gruzowisko jak do tej pory. A dlaczego ? Bo Ty tu nie mieszkasz ?

  • wrzućnaluz

    Burloch istnieje 5 lat i jakoś ani żule ani młodzi chuligani go nie ruszyli , podobnie zresztą ,poza śmieceniem nic złego nie dzieje się na rynku .Nic też złego nie da się powiedzieć o Parku Młodzieży.Pojedyncze przypadki wandalizmu i zdarzają się wszędzie .Wg.ciebie gościu nic nie robić w Orzegowie wtedy żule znikną a młodzi chuligani nie będą mieli nic do roboty .Trochę dalej od koksowni jest park Fazaniec , czy tam się gromadzą żule a młodzi chuligani jakich nazywasz (starzy chuligani są spoko , w takim razie) Poza tym mam nadzieję ,że na terenie po koksowni znajdzie się również monitoring .Nie zapominajmy też ,że w pobliżu znajduje się kilka firm , którym też będzie zależało na spokoju w tym miejscu.

  • Zn

    A powie mi ktos co sie dzieje na zgodzie od strony Kochlowic i Bykowiny. Caly czas tam kopia wywoza i przywoza ziemie

  • Pol

    Złota szukali

  • Ziga z Wirku

    Stacja metra?

  • egon

    Tam powstanie Superjedenostka dla bez domnych.

  • lol

    I ty sie tam wprowadzisz jako piyrszy...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również