Wiadomości z Rudy Śląskiej

Z. Ziobro zdymisjonował szefów prokuratury w Rudzie Śląskiej! W tle atak na bezdomnego

 • Dodano: 2020-06-09 08:45, aktualizacja: 2020-06-09 09:04

Dymisje szefów prokuratury rejonowej w Rudzie Śląskiej. Taką decyzję podjął Zbigniew Ziobro w związku z nieprawidłowymi, jak twierdzi, działaniami śledczych wobec mężczyzny, który na początku maja znęcał się publicznie nad bezdomnym i brutalnie go pobił.

Brutalny atak na bezdomnego w Rudzie Śląskiej

Do przestępstwa doszło na początku maja w godzinach popołudniowych, w centrum Rudy Śląskiej. Napastnik najpierw znęcał się nad bezdomnym, zmuszając go do wykonywania poniżających poleceń, a w kolejnym dniu pobił siedzącego na przystanku 56-latka. Wszystko nagrywali telefonem komórkowym koledzy napastnika.

- Do przestępstwa doszło na początku maja w centrum Rudy Śląskiej. W czasie gdy sprawca okładał 56-letniego bezdomnego, ulicą przejeżdżały samochody, a chodnikiem po drugiej stronie ulicy przechodzili piesi. Nikt jednak nie pomógł bezdomnemu, nikt nie zdecydował się nawet na krótki anonimowy telefon informujący policjantów o zajściu - informowała w maju Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej.

Kryminalni namierzyli sprawcę. Okazało się, że to 28-letni Mariusz B., mieszkaniec Rudy, powiązany ze środowiskiem pseudokibiców. Na jego telefonie policjanci znaleźli dwa filmy z jego atakami na bezdomnego. Zatrzymany przyznał się od popełnionych przestępstw. Śledczy przedstawili mu dwa zarzuty - naruszenia czynności narządu ciała na okres krótszy niż siedem dni oraz zmuszania do określonego zachowania. Grozi za to do pięciu lat więzienia. 26-latek nie został aresztowany, prokurator objął go tylko policyjnym dozorem.

Zbyt łagodne potraktowanie sprawcy

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uznał to jednak za zbyt łagodne potraktowanie sprawcy. Postępowanie śledczych z Rudy Śląskiej przeanalizowała Prokuratura Regionalna w Katowicach, wykazując ich "rażące błędy".

- Błędnie przedstawiono podejrzanemu zarzut naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres krótszy niż siedem dni, mimo że Mariusz B. zadawał z dużą siłą pokrzywdzonemu uderzenia w głowę w sposób niezwykle agresywny, a także rzucił go na jezdnię, po której poruszały się samochody, nie licząc się z tym, że może on utracić życie - wskazano.

Dodano również, że w sprawie nie skierowano wniosku o areszt tymczasowy, uzasadniając tę decyzję ustabilizowanym trybem życia podejrzanego i brakiem obaw, że mógłby ukrywać się przed organami ścigania.

- Tymczasem podejrzany był osobą wielokrotnie karaną i poszukiwaną listami gończymi w związku z nieodbyciem kar pozbawienia wolności o łącznej długości ponad dwóch lat - podkreślono.

Według analizy, śledczy zignorowali fakt, że sprawca, związany ze środowiskiem kibicowskim i wielokrotnie karany w przeszłości, może dalej zagrażać pobitemu i siłą wymuszać na nim zmianę zeznań.

Z analizy Prokuratury Regionalnej w Katowicach wynika też, że postawiony 28-latkowi zarzut uszkodzenia ciała był niewspółmierny do rzeczywistego charakteru przestępstwa. Zdaniem katowickiej prokuratury, Mariusz B. zadawał bezdomnemu silne ciosy w głowę i naraził na śmierć, rzucając go na jezdnię przed nadjeżdżające samochody.

W związku z tym minister Zbigniew Ziobro zdecydował o odwołaniu kierownictwa Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej. Nakazał jednocześnie, by prokuratura postawiła sprawcy surowsze zarzuty, za które grozi wyższa kara.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: RMF FM, TVN 24, Onet.pl / fot. FB Zbigniew Ziobro

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • drżyjcie

  Pan Źobro weźnie za d...sądownictwo.

 • Matka

  Brawo dla Ziobry powinny być dla takich zwyrodnialcow więzienia o zaostrzonym rygorze.Bezdomny siedział a on musiał się na kimś wyżyć. Dla takich ludzi nie ma litości.

 • Dragon

  W mieście trzeba zmian w Magistracie wodociągach pwik i ogólnie wszędzie. Te układy i ludzie którzy nie wiedzą nic . Jedeo wielkie dziadostwo. Tu trzeba głębokich zmian. Wszystkich wywalić i zmiana od nowa. Jedna wielka katastrofa.

 • Dorota

  Może i trzeba zmian, ale patrząc na kandydatów do przejęcia władzy, to nie wiem czy nie wpadniemy z deszczu pod rynnę. Rada Miasta to totalna porażka, dwóch-trzech liderów, reszta to dostarczyciele głosów. Tak wybraliśmy.

 • Lol

  Najlepiej najwierniejszych wazeliniarzy z PiS. Rząd pokazuje nam jak się obsadza stanowiska miernymi ale wiernymi.

 • Eowina

  Dlaczego Zibi nie był taki do przodu gdy Sasin zdefraufował 70 mln na wybory, których nie mogło być. Swoich nie tykamy. Ale cóż tam przejdźmy obok tego bokiem, zwalmy na Trzaska i organizujemy zbiórki na leczenie dzieci bo nie ma kasy.

 • Misiek

  Bandziorów bronisz, nie życzę ci, ale i może taka bestia ciebie dorwać, to zobaczysz co to znaczy bandyctwo.

 • antyk pis

  ZIOBRO masz jaja jak facet to wprowadz KARE ŚMIERCI i zwieksz DOZYWOCIA bez warunkow ja przestrzegam przepisów prawa i nikomu zle nie czynie wiec sie ie boje a TA PATOLOGIA co skopala bezdomenego to i tak nie przynosi korzysci dla POlski to jest pasozyt ktorego trzeba zwalczyc jak to pasozyta kogos niepotrzebnego wstretnego JA CHCE POLSKI BEZ TAKIEJ PATOLOGII

 • przepis

  Jesteśmy w UE dlatego nie możemy wprowadzić kary śmierci.

 • ASZ

  Decyzje prokuratorów demotywują policję, która ściga przestępców, a prokuratorzy ich wypuszczają. Jeżeli uda się postawić zarzuty, to "niezawisły sąd" wydaje śmiechu warty wyrok, a osoby poszkodowane przez przestępców, wyrażając swoja dezaprobatę z wyroku często sa przez sędziów karane.

 • Leon

  Walka z prawniczą kastą nie jest prosta, ale potrzebna.

 • zorro

  Oj naiwny jesteś jeśli naprawdę myślisz że zero tak się przejął jednym pobiciem. Musi mieć w tym interes usadzenia swoich znajomych. Takich pobić niestety w Polsce są tysiące i nagle u nas zero reaguje :)

 • azok

  Przecież to prokurator z nadania Ziobry został usunięty hahaha

 • Jozef

  Zero tolerancji dla takich prokuratorów.

 • As

  A znasz szczegóły sprawy ?

 • Grzes

  Tak znam z nagrania, które jest niepodważalne bez względu na to co się działo wcześniej. Mały bezstresowiec upodla drugiego człowieka tworząc patologicznego bohatera wyżywającego się na osobie bez możliwości obrony. W kółeczku jego rówieśników miałby brązowy pasek na tyle tego odziedziczonego dresiku i po wspomnieniach ze spotkań z wcześniejszej odsiadki.

 • ja

  Tylko reforma, spuścić tych niby prokuratorów do kibla. Brawo Ziobro.

 • BTY

  Niestety UE robi co może, żeby zatrzymać reformę sądownictwa w Polsce. Odejdą ich ludzie - stracą wpływy na nasz kraj. Będą walczyć do upadłego.

 • Truda

  To co robi Ziobro to nie jest reforma.

 • Yeti

  Jesteś prawnikiem czy prokuratorem czy poprostu piszesz co sobie myślisz?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.