W sobotę, 11 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, odbył się historyczny spacer po Wirku. Całość uświetnił koncert orkiestry Dętej KWK „Pokój” pod dyrekcją Jacka Kampy.
Świętowanie dołączenia do Unii
Historyczny spacer po Wirku rozpoczął się na zabytkowym osiedlu Ficinus – jego rewitalizacja była możliwa dzięki pierwszym środkom z funduszy europejskich, które trafiły do Rudy Śląskiej w 1996 roku, gdy Polska była jeszcze krajem kandydującym do UE. Trasa spaceru prowadziła przez miejsca, które zmieniły się dzięki funduszom unijnym, czyli Górę Antonia i Trakt Rudzki. Finałem wydarzenia był koncert orkiestry Dętej KWK „Pokój” w amfiteatrze przy ul. Czarnoleśnej.
- Dzięki organizacji tego wydarzenia w mieście chcieliśmy podkreślić, ile zawdzięczamy naszej akcesji do wspólnoty unijnej oraz jak ważna jest w niej nasza obecność – podsumowuje Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
20 lat Polski w Unii Europejskiej
Polska dołączyła do wspólnoty europejskiej 1 maja 2004 roku, wraz z innymi 9 krajami: z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Decyzję o dołączeniu Polski do UE Polacy podjęli podczas referendum akcesyjnego, które odbyło się 7 i 8 czerwca 2003 roku. Za dołączeniem do Unii opowiedziało się aż 77,45% osób biorących w głosowaniu.
W tym roku mija 20 lat od dołączenia Polski do Unii Europejskiej.