Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zabytkowa Ruda Śląska – wybrane obiekty Halemby, Bielszowic i Wirku

  • Dodano: 2020-08-31 06:45, aktualizacja: 2020-08-31 06:05

Ruda Śląska być może nie jest aż tak zabytkowa jak Kraków czy Wrocław, jednak na jej terenie możemy odnaleźć wiele obiektów z bogatą historią. Co zatem możemy podziwiać na Halembie, Wirku i w Bielszowicach?

Największa dzielnica

Halemba słynie właściwie z pięknych lasów i Aquadromu jednak to nie jedyne atrakcje tej dzielnicy. Sporą wartość historyczną posiada Pałacyk Donnersmarcków, znany przez każdego mieszkańca Halemby. Ten pochodzący z XVIII wieku budynek, obecnie jest siedzibą filii miejskiej biblioteki.

Pałacyk Donnersmarcków

Przemierzając halembskie łąki, ciągnące się wzdłuż rzeki Kłodnicy, natkniemy się na budynek, który niegdyś służył za młyn. Powstał w XVII wieku, jednak jego wygląd od tamtego czasu znacząco się zmienił. Dzisiaj możemy podziwiać to, co zostało z tego niegdyś bardzo ważnego obiektu.

Budynek po dawnym młynie wodnym (fot. Wikipedia)

Kolejnym bardzo rozpoznawanym miejscem jest Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej i towarzyszące mu zabudowania. Świątynia, podobnie jak pałacyk, została wybudowana z inicjatywy hrabiego Hugo Henckela von Donnersmarcka pod koniec XIX wieku. Jest to kolejny obiekt w mieście, który został wykonany w stylu neogotyckim. Halembski krajobraz urozmaicają schrony bojowe – jeden z nich znajduje się na Kłodnicy. Warto przyjrzeć się bliżej Zameczkowi Leśnemu, perle w krajobrazie Starej Kuźnicy. Cieszący się ogromną popularnością przed II wojną światową, obecnie stoi pusty. 

Wyjątkowe Bielszowice

Większość Rudzian kojarzy tę dzielnice głównie z kopalnią, która sama w sobie również stanowi zabytek. Jej elementem charakterystycznym jest wieża zegarowa. Wewnątrz budynków zachowano dużą część dawnego wystroju, co nadaje kopalnianym wnętrzom wyjątkowego klimatu.

Kopalnia Bielszowice - brama główna (fot. Wikipedia)

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem, jest – a jakże – kościół. Parafia pw. Św. Marii Magdaleny, w takim kształcie w jakim znamy ją obecnie, powstała w 1883 roku, w miejsce drewnianego kościółka. Na terenie Bielszowic można odwiedzić naprawdę wyjątkowe miejsce – folwark Nowa Ruda, w którym obecnie mieści się jedyne w swoim rodzaju Muzeum PRL-U. Wybudowany w XIX wieku przez rodzinę Ballestremów, po II wojnie światowej budynek został przekształcony w Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Idealnym miejscem na odpoczynek może być park „Strzelnica, na którego terenie do dziś możemy oglądać muszlę koncertową, jedną z wielu atrakcji, które zachowały się po dziś dzień.

Historyczny Wirek

Co ciekawego znajduje się na Wirku oprócz targowiska i centrum handlowego? Na przykład Szyb Andrzej, wydrążony około 1870 roku i wykonany w stylu neogotyckim. Jest to na tyle charakterystyczny budynek, że bardzo ciężko jest go przeoczyć.

Szyb "Andrzej"  w Rudzie Śląskiej (fot. Wikipedia)

Amatorów górskich wspinaczek może zainteresować Góra Antonina, która w rzeczywistości jest pozostałością po hucie cynku „Hugo”. Ze szczytu można podziwiać całą okolicę. Niektórzy twierdzą, że przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Beskidy. Jeden z ważniejszych budynków spora część Rudzian mija niemalże codziennie; mowa tutaj o dawnym ratuszu, który później został przekształcony w rudzki sąd. Obecnie budynek stoi pusty, jednak warto mu się przyjrzeć -  jest to jeden z niewielu przykładów wykorzystania stylu Art Deco w rudzkiej architekturze. Jak w większości dzielnic miasta, również na Wirku znajduje się kolonia robotnicza, "Werdon", która wyróżnia się swoją niezwykłą dekoracyjnością. 

Budynek byłego sądu w Rudzie Śląskiej (fot. K. Bauszek)


Źródło: Magdalena Świerczek

Komentarze (5)    dodaj »

  • rudzianka

    Parafia Matki Boskiej Różańcowej , ale która ? W Rudzie 1 czy na Halembie ?

  • xEmilka

    Halembie 1

  • olo

    Przeczytaj tytuł

  • Irys

    No ale fotka z Pawła Kubiny nie tu zabrakło

  • Kris

    Zobaczysz juz niedlugo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również