Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zabytkowa Ruda Śląska - wybrane obiekty Goduli, Nowego Bytomia, Rudy i Chebzia

  • Dodano: 2020-08-26 07:30, aktualizacja: 2020-08-26 08:12

Ruda Śląska ma na swoim terenie wiele zabytkowych obiektów, które zdecydowanie są warte uwagi. Co ciekawego możemy zobaczyć na Goduli, Nowym Bytomiu, Rudzie i Chebziu?  

Królestwo Karola Goduli 

Najważniejszym obiektem architektonicznym Goduli jest Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Ten rzymskokatolicki kościół parafialny został wybudowany w latach 1868-1871. Głównym fundatorem powstania świątyni było hrabiostwo Schaffgotschów. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kościoła są urokliwe witraże, wykonane przez artystę z Salzburga – L. Gloetza. Budowla jest przykładem wykorzystania stylu neogotyckiego. Przykościelny cmentarz również znalazł się na liście zabytków, gdyż jest tylko nieco młodszy niż sama świątynia.  Warto zwrócić uwagę na zabytkowy krzyż, znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Karola Goduli i Bytomskiej. Monument powstał w 1885 roku. Jeżeli myślicie, że to mało, pamiętajcie, że spora część budynków mieszkalnych przy ulicach Floriana, Goduli, Joanny, Kolbego, Tiałowskiego i Owocowej, to również zabytki.


Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (fot. Wikipedia)

A co na Frynie?

Nowy Bytom jest jedną z najważniejszych dzielnic Rudy Śląskiej – na jej terenie znajduje się Urząd Miasta. Jeżeli zaś chodzi o zabytki, nie można narzekać na ich brak. W samym centrum, na placu Jana Pawła II, znajduje się Kościół pw. Św. Pawła Apostoła. Uznawany za cenny przykład architektury neoromańskiej, wzbogaconej o elementy sztuki bizantyńskiej i ottońskiej, powstał w 1912 roku i  stanowi centralny punkt dzielnicy.


Kościół pw. Św. Pawła Apostoła (fot. Wikipedia)

Jednak nie tylko rondo!

Zważając na fakt, że Chebzie nie jest dużą dzielnicą, na jego terenie jest mniej zabytkowych obiektów. Bezdyskusyjnie najbardziej rozpoznawalnym miejscem w tej dzielnicy jest dworzec kolejowy, który postał pod koniec XIX wieku – uznano wówczas Chebzie za bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Ten niecodziennie wyglądający budynek od 2018 roku stał się siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieszkańcy często korzystają z uroków parku Paweł, powstałego w 1927 roku. To urokliwe miejsce nadal obfituje w pozostałości obiektach, które kiedyś się tam znajdowały – na przykład ruiny fontanny, która obecnie niestety już nie działa. Ważnym elementem krajobrazowym Chebzia jest kolonia "Morgenroth", wybudowana dla pracowników kopalni "Paweł" w latach 1906-1907.

Biblioteka Chebzie
Stacja Biblioteka (fot. Magdalena Mikrut-Majeranek)

Najstarsza dzielnica

Ruda kojarzy się przede wszystkim z wyjątkową zabudową przy ulicach Wolności i Raciborskiej. Kolonia Robotnicza "Carl Emanuel" istniała już w połowie XIX wieku, jednak stale ją rozbudowywano i zmieniano. Bardzo ciekawym rudzkim obiektem jest tzw. piekarok – czyli prościej mówiąc, piec piekarniczy. Jest to prawdopodobnie ostatni oryginalny i pełniący swoją funkcję obiekt na terenie całego Górnego Śląska. 

Warto rzucić okiem na budynek, w którym obecnie znajduje się hotel "Adria". Dawniej był to gościniec hrabiowski, w którym mieściła się wyjątkowo urodziwa sala balowa. Obiekt ten został ufundowany przez rodzinę Ballestremów, podobnie jak gmach fabryki margaryny, również znajdujący się na terenie dzielnicy. W Rudzie nie brakuje również zabytków sakralnych - zaliczymy do nich Sanktuarium św. Józefa, Grotę Matki Boskiej z Lourdes przy ul. Architekta oraz Kaplica św. Piusa X

Piekarok
Piekarok (fot. RudaSlaska.com.pl)


Źródło: Magdalena Świerczek

Komentarze (15)    dodaj »

  • kilofek

    Park Paweł powstał w latach ok 1960-1970 i był projektowany przez pracownika biura konstrukcyjnego KWK Paweł a jednocześnie opiekuna prowadzącego kółko plastyczne w kopalnianym domu kultury na Goduli pana Stanisława Respondka popularnie Stanika. Powstał na terenie stawu przy kopalni. Na drugim zasypanym stawie jest w tej chwili dziki gąszcz drzew. A dwa stawy wzdłuż drogi są do dzisiejszego dnia. A o tym wiem bo uczęszczałem na kółko plastyczne i byłem świadkiem powstawania wizji tego parku który jednak do końca nie powstał. To co pamiętam to miała być jeszcze aleja spacerowa od tego parku aż do Goduli. Na smrodloku miała być przystań kajakowa i zaczęto budować oczy[...]nio-przepompownię ścieków z kopalni i osiedla Paweł. Ale jak to wtedy bywało nigdy do końca nie realizowano planów w tamtych czasach. A szkoda.

  • z goduli

    Na Goduli niby zabytki - zabudowania na ul. Floriana, kwartał kamienic na Goduli. Szkoda, że miasto nie inwestuje w renowację tych zabytków... wjeżdżając od strony Bytomia wita wielki napis "je... ru..." takie zabytki i taka kultura...

  • Vvc

    Niestety fryna zabetonowali

  • Rudzianka

    Cieszymy się bardzo z naszych zabytków ale czy możemy się nimi chwalić kiedy np.tuż obok Florianki znajduje się wysypisko gruzu!? A przed pięknym kościołem zepsuta szpetnie ogrodzona fontanna!? Dużo by tak wymieniać tych zaniedbań władz miasta które niestety przysłaniają i szpecą nasze piękne miasto.Cuż z tego że mamy takie dziedzictwo(zabytki) jak wszędzie brud śmieci i niedługo spalarnia jakiegoś syfu na co nasi rządzący dawają przyzwolenia!!! Płakać się chce !!! Wstyd dla miasta !!!

  • zuza

    Fabryka margaryny miała być odrestaurowana przez niemiecką firmę która postawiła tam sklep, ale wiadomo że tego nie zrobi i czeka aż się zawali.Dziwi mnie polityka miasta, sprzedając działkę w tak dobrym miejscu i nie wyciągają konsekwencji,gdy niemiecka firma nie wywiązuje się z umowy. Jak myślicie niemiecka spalarnia bio masy (osadników) też się będzie wywiązywała z norm.Śmiem wątpić.Orędownik tej sprawy i zagorzały rycerz naszego magistratu, jest chyba gotów polec by ta inwestycja się udała.

  • obserwatorek

    Bykowina osiedle odwiedzic prosze,mamy atrakci iurokówmoc izabytki ho ho fest a fest.

  • Życzliwy

    Ty się wystaw na widok publiczny, będziesz na pewno największą atrakcją przez długie lata.

  • Pracownik sierpniowy

    Niestety, oprócz tego, że te budynki stoją, nie spełniają żadnej funkcji turystycznej ani nie są w żaden sposób ciekawe dla zwiedzających spoza miasta.

  • boluś

    Mom wiyncyj roków łod Wielkiego Pieca Huty Pokój ' poprosza o ochrona konserwatorsko,wpisanie na lista zabytków i kilkadziesiąt milionów na rekonstrukcję"odnowę"i adaptację! Som wybiera Kaj i jak! ZABYTEK

  • boluś

    Fabryka margaryny? To i [...]z targowy' zaroz bele fabryki. Poszli by na Szyb Bartosza i łobaczom co wartało by wyremontować! A już i tak niewiela ostało z z zabytków kiere tworzyły Ruda. Pamiyntom co tam było u schyłku lat 60 tych. Terozki to już psińco

  • Karlus Jan Johhann

    Pani Magdaleno Świerczek,lepi trocha jak nic. Bestosik czekomy na dali.

  • ziga

    A kaj jest budka łod Weledziny iłogrodek ? Niewątpliwie integralna część nowobytomskiego ,,Nojbau".

  • boluś

    Spieszcie sie podziwać 'co jeszcze łostało. Tak skutecznie wyburzajom ! ale co tam? to terozki budujom markety,. hale,blaszoki itp. za pora roków bydzie szło podciongnoć pod zabytki

  • Ryl

    Fabryka margaryny totalno ruina. Warto by się tym tematem zainteresować.

  • rado

    Oni czekają ino, aż to się zawali i nie trzeba bydzie w to pakować wtedy pieniędzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również