Ruda Śląska ma na swoim terenie wiele zabytkowych obiektów, które zdecydowanie są warte uwagi. Co ciekawego możemy zobaczyć na Goduli, Nowym Bytomiu, Rudzie i Chebziu?
Królestwo Karola Goduli
Najważniejszym obiektem architektonicznym Goduli jest Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Ten rzymskokatolicki kościół parafialny został wybudowany w latach 1868-1871. Głównym fundatorem powstania świątyni było hrabiostwo Schaffgotschów. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kościoła są urokliwe witraże, wykonane przez artystę z Salzburga – L. Gloetza. Budowla jest przykładem wykorzystania stylu neogotyckiego. Przykościelny cmentarz również znalazł się na liście zabytków, gdyż jest tylko nieco młodszy niż sama świątynia. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy krzyż, znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Karola Goduli i Bytomskiej. Monument powstał w 1885 roku. Jeżeli myślicie, że to mało, pamiętajcie, że spora część budynków mieszkalnych przy ulicach Floriana, Goduli, Joanny, Kolbego, Tiałowskiego i Owocowej, to również zabytki.
Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (fot. Wikipedia)
A co na Frynie?
Nowy Bytom jest jedną z najważniejszych dzielnic Rudy Śląskiej – na jej terenie znajduje się Urząd Miasta. Jeżeli zaś chodzi o zabytki, nie można narzekać na ich brak. W samym centrum, na placu Jana Pawła II, znajduje się Kościół pw. Św. Pawła Apostoła. Uznawany za cenny przykład architektury neoromańskiej, wzbogaconej o elementy sztuki bizantyńskiej i ottońskiej, powstał w 1912 roku i stanowi centralny punkt dzielnicy.
Kościół pw. Św. Pawła Apostoła (fot. Wikipedia)
Jednak nie tylko rondo!
Zważając na fakt, że Chebzie nie jest dużą dzielnicą, na jego terenie jest mniej zabytkowych obiektów. Bezdyskusyjnie najbardziej rozpoznawalnym miejscem w tej dzielnicy jest dworzec kolejowy, który postał pod koniec XIX wieku – uznano wówczas Chebzie za bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Ten niecodziennie wyglądający budynek od 2018 roku stał się siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieszkańcy często korzystają z uroków parku Paweł, powstałego w 1927 roku. To urokliwe miejsce nadal obfituje w pozostałości obiektach, które kiedyś się tam znajdowały – na przykład ruiny fontanny, która obecnie niestety już nie działa. Ważnym elementem krajobrazowym Chebzia jest kolonia "Morgenroth", wybudowana dla pracowników kopalni "Paweł" w latach 1906-1907.
Stacja Biblioteka (fot. Magdalena Mikrut-Majeranek)
Najstarsza dzielnica
Ruda kojarzy się przede wszystkim z wyjątkową zabudową przy ulicach Wolności i Raciborskiej. Kolonia Robotnicza "Carl Emanuel" istniała już w połowie XIX wieku, jednak stale ją rozbudowywano i zmieniano. Bardzo ciekawym rudzkim obiektem jest tzw. piekarok – czyli prościej mówiąc, piec piekarniczy. Jest to prawdopodobnie ostatni oryginalny i pełniący swoją funkcję obiekt na terenie całego Górnego Śląska.
Warto rzucić okiem na budynek, w którym obecnie znajduje się hotel "Adria". Dawniej był to gościniec hrabiowski, w którym mieściła się wyjątkowo urodziwa sala balowa. Obiekt ten został ufundowany przez rodzinę Ballestremów, podobnie jak gmach fabryki margaryny, również znajdujący się na terenie dzielnicy. W Rudzie nie brakuje również zabytków sakralnych - zaliczymy do nich Sanktuarium św. Józefa, Grotę Matki Boskiej z Lourdes przy ul. Architekta oraz Kaplica św. Piusa X.
Piekarok (fot. RudaSlaska.com.pl)