Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas prac polowych

 • Dodano: 2021-08-12 08:15, aktualizacja: 2021-08-12 09:36

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki.

Bywa, że do wielu prac angażowane są dzieci i osoby w podeszłym wieku

Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Dlatego policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzą jak uniknąć zagrożeń. Bezpieczne żniwa zależą tylko od gospodarzy. Ich zapobiegliwość, wyobraźnia i ostrożność może uratować komuś zdrowie lub życie. Jednocześnie policjanci apelują do kierowców, aby w okresie żniw zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż pojawia się wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

Co roku podczas prac polowych dochodzi do wypadków

Niektóre z nich kończą się tragicznie. Niestety, wypadki te dotyczą także dzieci. Bezpieczne żniwa zależą tylko od gospodarzy. Podczas prac polowych pamiętaj, że pośpiech nie jest wskazany. Nim rozpoczniesz pracę w polu czy w obrębie gospodarstwa sprawdź maszyny i dobrze je przygotuj do pracy. Dla wielu dzieci prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin. Żniwa nie zwalniają od opieki nad dziećmi. Najmłodsi nie powinni pracować czy pomagać w okolicznościach, które mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi zabawami przy maszynach rolniczych. Od naszej odpowiedzialności zależy życie innych.

Jednocześnie policjanci apelują do kierowców, aby w okresie żniw zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż pojawia się wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

Jak uniknąć zagrożeń? 

 • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. 
 • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. 
 • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. 
 • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze. 
 • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej. 
 • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły. 
 • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! 
 • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach! 
 • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! 
 • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili! 
 • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych! 

Komentarze (3)    dodaj »

 • Jorg

  Kto bambrowi niesprawnym sprzętem pozwala wyjeżdżać na drogi. Świateł brak, hamulców brak, wyobraźni brak za to promile są. Dodatkowo wyjeżdża z pola i nanosi błota na asfalt. Takiem wolno, nikt ich nie kontroluje, a ty obywatelu miej spaloną żarówkę z ośw. tablicy rejestracyjnej i pi dowodzie. Tępić buractwo na drogach

 • fajerberga

  Jest w Rudzie chociaż jedno gospodarstwo rolne? No chyba że wsioki, na co dzień uczące tu miejscowych kulturalnej dyskusji na merytoryczne argumenty, polegającej na obrażaniu innych i osobistych wycieczkach, pojado :-) w swoje rodzinne strony. Jedźta i pracujta bezpiecznie :-)

 • brt

  tyś na rudzie ino duchem jest?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również