Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakończyła się budowa ścieżki rowerowej łączącej ulice Narcyzów i Chryzantem

 • Dodano: 2019-09-11 06:15, aktualizacja: 2019-09-11 06:32

Zakończyła się budowa ścieżki rowerowej i chodnika, które połączyły ulice Narcyzów i Chryzantem w Rudzie Śląskiej – Rudzie.

Powstało komfortowe dojście i dojazd rowerowy do pobliskiej szkoły, dzięki budowie oświetlenia bardziej bezpieczne niż do tej pory – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Łącznik powstał na ponad 300-metrowym odcinku, który wcześniej był terenem nieużytkowym

Nowy chodnik i ścieżka rowerowa swój początek mają za skrzyżowaniem przy ul. Narcyzów w rejonie budynku nr 32. Łącznik kończy się natomiast w rejonie skrzyżowania ul. Chryzantem, tuż przy szkole.

Chodnik z kostki betonowej ma 2 metry szerokości, a ścieżka rowerowa z asfaltu w kolorze czerwonym od 2 do 3 metrów szerokości. Pomiędzy chodnikiem a ścieżką powstał zieleniec, na którym zlokalizowane zostały ławki, stojaki na rowery czy kosze – informuje Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM.

W trakcie prac wybudowane zostało także nowe oświetlenie LED na 15 słupach.

Koszt realizacji całego zadania wyniósł ponad 660 tys. zł.

Budowa łącznika to tylko jedna z inwestycji drogowych realizowanych w dzielnicy Ruda. Przypomnijmy, że trwa tam też przebudowa ul. Piastowskiej. Inwestycja ma kosztować ponad 27 mln zł, z czego 18,3 mln zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie. Zakres prac obejmuje odcinek prawie 2 kilometrów, wymianę nawierzchni, budowę nowego mostu nad rzeką Bytomką, chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i postojowych, oświetlenia LED oraz zbiorników retencyjnych, wykonanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przebudowę sieci wodociągowej, gazowej i teletechnicznej oraz linii energetyczna, a także likwidację torowiska po dawnej linii tramwajowej nr 18.

Ponadto w kwietniu br. w dzielnicy Ruda zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego. Realizacja tego zadania objęła wykonanie nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego, chodnika i ścieżki rowerowej z kostki betonowej, zatoki autobusowej z kostki granitowej i miejsc postojowych z płyt ażurowych. Dodatkowo wykonano kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne, a także rozbiórkę nieużywanego już torowiska tramwajowego. W ramach inwestycji znalazła się też budowa oświetlenia drogowego ulicy Brańskiego od ronda do skrzyżowania z ulicą Narcyzów oraz doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Wolności. Budowa ronda kosztowała ponad 9 mln zł.

W budżecie miasta w 2019 roku na inwestycje zarezerwowano prawie 141 mln zł, w tym prawie 56,7 mln zł na zadania drogowe.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Marek

  Wszyscy czytali jakiś czas temu że nie ma pieniędzy na wodny plac zabaw na frynie nie ma pieniędzy na rozbudowę jedynego w Rudzie Śląskiej basenu letniego a tu nagle jest 660 tys na ścieżkę rowerowa gdzie korzysta z niej kilka osób a słyszałem że w tym roku na basenie został pobity rekord ponad 5 tys ludzi jednego dnia

 • Reguła

  Urzekające są te ścieżki rowerowe, szczególnie ich nagłe zakończenie i teraz myśl kombinuj jechać chodnikiem czy drogą? Ten co planuje, ci co odbierają i szanowna komisja ruchu drogowego - WSTYD!!!PS. dalej nie rozumiem dlaczego buduje się te drogi bez miejskich rowerów do wypożyczenia, to taki fajny pomysł!!! I ciekawe że ja ta inwestycję kasa była a tężnie jakoś opornie idą!!!

 • Łuk

  Minusują miłośnicy samobójczej jazdy, nie ma to jak w środku ulicy kończy się drogą rowerowa i ty zgodnie z przepisami musisz przejechać przez ruchliwą drogę. Nic tylko czekać na tragedię tym bardziej że coraz więcej cyklistów nie ma pojęcia jak się zachować na przejściu dla pieszych!

 • jo...

  ciekawi mnie tylko jedno czy też krawiężniki są wyprofilowanie do zjazdu i wjazdu na ta droga rowerowo czy tak jak nie które są wysokie i trzeba nałożyć trochę siły aby wjechać z powrotem na trasa rowerowo bo w nie których miejscach to jest masakra jazda trasą rowerową .czy jest ktoś kto odbiera te roboty albo nie i jest to na odwalenie i zabranie kupa kasy za to.

 • lili

  Czy naprawdę ścieżki rowerowe są aż tak ważne?-przedszkoli brak-szpital na Goduli w tragicznym stanie-domy dla seniorów (społeczeństwo się starzeje) -brakDlaczego zajmujemy się rzeczami błahymi, jak teatr na Frynie, piękna biblioteka na Chebziu, renowacja Wielkiego Pieca....Jaki SZPITAL, tak bardzo potrzebny mógłby powstać za te pieniądze? Do tego jeszcze mili lekarze, pielęgniarki....marzenie.

 • szafa

  wszystko ładnie pięknie tylko kto odpowoafa za opróżnianie smietnikow przy ławkach? O tym panie nikt nie pomyślał...

 • Smutny mieszkaniec

  Było tam bardzo ładnie - kwiatki rosły, bujna zieleń, aż się miło szło. Na "szczęście" wpadli kosiarze i rozwiązali nieistniejący problem zieleni. Teraz jest tam tak, jak wszędzie - skoszone klepisko.

 • kwiatowe

  Przeciez przy tej budowie prawie nic nie wycieto. Nawet jest bardziej zielono, bo doszedl trawnik.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również