RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakończyła się budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej

 • Dodano: 2021-11-22 11:45

Zakończyła się budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej. To zwycięska inwestycja realizowana w ramach budżetu obywatelskiego za 2019 rok. Miasto przeznaczyło na ten cel niemal 700 tys. zł, a większość tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Droga do realizacji tej inwestycji nie była ani prosta, ani krótka, ale na szczęście zakończyła się pomyślnie - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. 

Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie

Warto przypomnieć, że zadanie to zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok, jednak jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie zostało unieważnione. Projekt nie został jednak porzucony. Miasto szukało możliwości jego sfinansowania ze środków zewnętrznych. To udało się w 2020 roku.

Pod koniec ubiegłego roku Ruda Śląska otrzymała ponad 19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki rządowemu wsparciu w mieście zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje. W tym tężnia solankowa. Oprócz tego będzie to również:

Tężnia solankowa w Bykowinie gotowa

Dzisiaj za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej została zakończona. Na skorzystanie z tężni trzeba będzie jednak poczekać do wiosny i cieplejszych dni. Obecnie solanka rozprowadzana jest jedynie w ramach rozruchu technologicznego. 

- Budowa jest już zakończona, jesteśmy teraz w trakcie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. W chwili obecnej solanka jest intensywnie rozprowadzana po ścianie z tarniny, jest to jednak tylko rozruch kontrolny, ponieważ instalacja nie może być użytkowana przy niskich temperaturach. Próbna praca tężni ma również za zadanie konieczne nasączenie elementów wykonanych z drewna i tym samym ich zakonserwowanie – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.

Prawie cały koszt budowy, który wyniósł niemal 700 tys. zł, miasto pokryje z dofinansowania pozyskanego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pozyskaliśmy w wysokości ponad 645 tys. zł. Brakująca część pochodzi z miejskich środków – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj »

 • xxx

  W końcu się doczekaliśmy! Ten teren jeszcze kilka lat temu raził pustką, teraz mamy palce zabaw, grill, strefę sportu i jeszcze tężnia:) SUPER.

 • krepel

  jeden wjelki szajs

 • Magda

  Dużo zdrowia życzę odwiedzającym ten przybytek ze sztuczną oszukaną solanką.

 • emerytka

  to powinno być finansowane z 500+ mieszkańców a nie z budżetu miasta

 • Dej mu zdrowia

  Jak tam 13 i 14 emeryturka?

 • kurde bele

  ale ci to galeria zdjec tylko 2 wielka mi to galeria

 • Andrx

  Jedne pytanie. Może ktoś się orientuje.Ile kosztuje utrzymanie takiej "instalacji w ruchu" w skali roku ?

 • Ryś

  Miś: Powiedz mi po co jest ten miś?Hochwander: Właśnie, po co?Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?Hochwander: Protokół zniszczenia…Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

 • mM

  Bukowina Zdrój

 • mM

  Bykowina Zdrój

 • Rudzianin

  Niepotrzebna inwestycja. Mało atrakcyjne miejsce, na pewno się tam nie wybiorę, pięknie w Gliwicach, polecam.

 • Dej mu zdrowia

  Dobra decyzja. Więcej placu dla innych

 • Mieszkaniec

  Nie lepiej budować na wiosnę. Teraz całą zimę obiekt będzie niszczał.

 • Hr

  Aktywnosc trzeba wykazac

 • Anżej

  Powiem Ci więcej, każdą kolejną zimę obiekt "będzie niszczał"

 • Xyz

  To miejsce to teren stale podmokły, już poprzednio zbudowane atrakcje jak zjeżdzalnia, pajęczyna, trawniki zalewanie zalegającą gnijacą wodą

 • Majka

  bzura..... przy większych ulewach pojawiają się kałuże tak jak wszędzie... chodzę tamtędy prawie dziennie z psem, wiem co mówię

 • Mieszkaniec

  700 tyś?? Ale ktoś się obłowił...za tą kasę spoko działke kupię i dom wybuduje pod klucz a tu co odwalili to masakra hahaha

 • Pachoł

  a mało kto wie ze woda do tężni jest pobierana z Kochłówki

 • Brnąc w błocie po chodniku

  Uprzątniecie terenu robi się po zakończeniu czy też przed / sprzątamy na gotowo i zgłaszamy zakonczenie prac/

  • Brnąc w błocie po chodniku
   2021-11-22 12:52
  • odpowiedz

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.