Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bykowina: Rozpoczęła się budowa tężni solankowej przy ul. Górnośląskiej

 • Dodano: 2021-07-12 10:45

Jeszcze w tym roku powstanie tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina. Niedawno rozpoczęły się prace budowlane. Wartość tej inwestycji to prawie 700 tys. zł. Większość tej kwoty stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 


19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Warto przypomnieć, że budowa tężni solankowej została wybrana do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok, jednak jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie zostało unieważnione. Projekt nie został jednak porzucony. Miasto szukało możliwości jego sfinansowania ze środków zewnętrznych. To udało się w 2020 roku.

Pod koniec ubiegłego roku Ruda Śląska otrzymała ponad 19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki rządowemu wsparciu w mieście zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje. W tym tężnia solankowa. Oprócz tego będzie to również:

 • przebudowa ul. Wolności w Rudzie Śląskiej,
 • rozbudowa ul. Janasa w Rudzie Śląskiej,
 • wykonanie projektu pod nazwą Ścieżka aktywizacyjna – miejsce aktywnego spędzania czasu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielszowicach.


Tężnia solankowa powstanie jeszcze w tym roku

12 maja prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że został wybrany wykonawca tej inwestycji. Na realizację zadania firma ma maksymalnie pięć miesięcy, licząc od dnia przekazania terenu budowy. 

- Staramy się na bieżąco realizować wszystkie zadania, które są wybrane przez mieszkańców w drodze budżetu obywatelskiego, jednak w przypadku budowy tężni wystąpiły problemy z ofertami. Proponowane przez wykonawców ceny znacząco przewyższały kosztorys i nasze możliwości finansowe. Na wykonanie przedsięwzięcia udało nam się jednak pozyskać dofinansowanie ze środków rządowych, a różnicę pomiędzy wartością inwestycji a przyznanym wsparciem pokryjemy z budżetu miasta - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.


Rozpoczęła się budowa tężni solankowej w Bykowinie

Niedawno rozpoczęła się budowa tężni. Zadanie obejmuje wykonanie tężni solankowej, alejki wokół tężni oraz łączącej z istniejącą alejką; ławek wokół tężni, zjazdu do wózków (dziecięcych i inwalidzkich) na istniejących schodach prowadzących do strefy aktywności; zakup, montaż stojaków rowerowych, urządzenie terenu w pobliżu tężni; wykonanie nasadzeń (drzew, krzewów, trawy) w najbliższej okolicy w strefie aktywności. 

- Rośnie nam tężnia! To mnie bardzo cieszy. Przed tężnią teren zagospodarowany będzie w taki sposób, że będziemy mogli urządzać sobie pikniki na trawie, przy okazji wdychając zdrowe powietrze. Jest jeszcze parę drobnych rzeczy, które zawarłam w zgłoszonym projekcie. Przede wszystkim są to podjazdy dla wózków na schodach. Ileż to razy idąc w stronę kościoła lub na strefę aktywności trzeba było z wózkami dreptać okrężną drogą. Wreszcie się to zmieni. Będą też dodatkowe stojaki rowerowe, kosze na śmieci i na psie odchody (te ostatnie tylko przy wejściach na strefę). To takie małe rzeczy, które też cieszą - pisze radna Ewa Chmielewska

Na wykonanie tężni solankowej Ruda Śląska ma otrzymać prawie 646 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Komentarze (24)    dodaj »

 • KalA

  Ona wszystko robi na odpier....na bykowinie przy orliku kazała postawić znak ścieżka rowerowa do ścieżki to nie podobne to wogole nie jest ścieżka która miała prowadzić do kochlowic na rowerze nie da się po deszcz jechac dziury kałuże ale pewnie kaska zabrana pewnie miało być porządnie zrobione ale poco jak dla siebie pieniądze wzięli .Pani prezydentniech sobie pani przyjedzie na bykowine na orlik i zobacz jak jest zaniedbany koszą jak chcą pełno chaszczy nie to porządnie robią i do konc a nie trochę i resztę zostawić strach tam po piłkę jest wejść w masakra

 • Ad

  Pytanie dla tych wszystkich tu narzekających.Złożyłeś lub choć poparłeś głosem jakiś projekt Budżetu Obywatelskiego?Myślę,że nie,bo przeważnie te największe płaczki,szkamrają,krytykują ,a choć mogli by współtworzyć te projekty B.O,to wolą przyglądać się temu z boku .

 • Janusz

  A dlaczego mam tylko popierać. Gdzie głosowanie przeciw? Pani Chmielewska chce mieć pod swoimi oknami spokój, a mieszkańcom Poloczka serwuje darmową plagę komarów. Zapraszamy do budynku 3, niech zobaczy jak cudnie się mieszka z gigantyczną latarnią świecącą prosto w okna. Jak przyjemnie jest, gdy wracasz z pracy a za oknem wrzeszczące pociechy, jak fajnie, gdy musisz iść rano do pracy, ale na ławkach akurat odbywa się koncert muzyki różnej i nici ze spania. Piknik na kocyku, to proszę sobie urządzać pod swoimi balkonami. Tego typu inwwestycja- ok, ale np na Plantach w Kochłowicach czy w innym parku.

 • Johan

  Przy Plantach też mieszkają ludzie i to bliżej niż w przypadku Poloczka w Bykowinie. A jak ktoś robi larmo w nocy to się dzwoni na Straż Miejską.

 • rudzianin

  Chwalenie się taką inwestycją to żenada. Ruda Śląska to komuna, tężnia zaraz będzie zdewastowana zapewne. Druga sprawa to to, że z jednej strony będzie smród, bo to po prostu tereny bajora a z drugiej tężnia... żenada Pani Dziedzic niech pomyśli nad parkingami i zielonymi miejscami, bo przez nią wszystko jest z cegły, muru i betonu. Żygać się chce

 • Rudzianka

  To się wyżygaj,a najlepiej wyprowadź z tego miasta marudo.A przede wszystkim to nie miasto a mieszkańcy chcieli tej inwestycji.

 • Helena

  Moze by zapytac jak tam beda rozwiazane stosunki wodne i komunikacja pieszych! To zopewne jest w projekcie? Narzekalisciw na Orzegów. A tam Burloch jest nadal dobrze utrzymany ludziw maja gdzie iść. Parkingi zajęte i jest dobrze. To samo z byłą koksownią. Maly wycinek tereny jako muzeum , reszta sla wypoczynku i zabawy. Szpwca twraz tamtejsze zakłady ale też beda wiecej sbac i wyglad zewnetrzny by mieć klientów. Nie mozemy mieszkać w blokach i wkoło chaszcze. Kochani więcej optymizmu.

 • Słoneczko

  Bardzo optymistyczny komentarz, buźka ❤️

 • camu niy

  to fajnie, duża wilgotność, z jednej strony belok, z drugiej tężnia, taki misz masz zapachowy, chętnie się wybiorę, tym bardziej jak w zima w ta niecka wzdłuż beloka wlyzie dym ze chałup na mrowczyj górce... mmmm

 • Jorg

  I na co to komu? Wyrzucenie pieniędzy w błoto

 • Jorg

  I na co to komu? Wyrzucenie pieniędzy w błoto.

 • observer

  Czy przy samej tężni będzie monitoring? Kolejne złe doświadczenia z bandytami i kibolami chyba zachęcają do jego założenia....Koszt monitoringu vs koszt inwestycji też przemawia za tym.

 • Jaca

  Szał to na prawdę jest potrzebne. A ul.Janasa przerobcie na rynek przed urzędem

 • Jaca

  Szał to na prawdę jest potrzebne

 • Jozek

  Radna zawarla w projekcie ? Hmm

 • mM

  Bykowina Zdrój... tylko te trzecioligowe neandertale

 • boluś

  Niy bójta' niy bójta ' podziało bez sezon i przestanie. I bydzie jak z resztom "sztandarowych" inwestycji partaczy z Urzyndu.

 • zadowolony

  Wreszcie, tyle lat czekania. W gruncie rzeczy lepiej późno niż wcale.

 • Karminadel

  Proponuję od razu pomalować na niebiesko i gdzieniegdzie rzucić farbą z innym kolorem, wtedy jest szansa, że kibole będą się udzielać mniej niż zazwyczaj. Miejsce pewnie będzie notorycznie niszczone, a miejski skarbnik będzie wkrótce użalał się ile to kasy kosztuje utrzymanie tężni.

 • Panna z Wilka

  W ten sposób jedna strona schodów zostaje wyłączona dla "pieszych". Ale co tam - najważniejsze, żeby wizja radnej była zrealizowana. Zapraszam radna do wepchania wózka z osoba niepełnosprawną pod takie schody.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również