Do wyborów prezydenckich pozostało już naprawdę niewiele czasu. Przed nami jeszcze tylko kilkadziesiąt godzin kampanii wyborczych, zanim będziemy zobowiązani udać się do urn. Jest to już zatem ostatni dzwonek, aby zapoznać się z programem wyborczym kandydatów i w niedziele świadomie zrealizować swój obywatelski obowiązek.
Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych postulatów każdego z kandydatów, a są to:
ANDRZEJ DUDA
Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. To polski prawnik i polityk, od 6 sierpnia 2015 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Doktor nauk prawnych, w latach 2006–2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2008–2010 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w latach 2007–2011 członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji (2011–2014), poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji (2014–2015).
Z tytułu objęcia urzędu prezydenta RP Andrzej Duda został kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły, a także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I Klasy, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły.
Program:
Wszystkie postulaty ze swojego programu wyborczego urzędujący prezydent ogłosił na konferencji programowej, zorganizowanej 1 maja. Oto najważniejsze z nich:
- Utrzymanie 500 plus i innych programów społecznych;
- Wprowadzenie zasiłku solidarnościowego -1200 zł przez 3 miesiące - dla wszystkich, którzy stracili pracę przez pandemię;
- Podniesienie do 1300 złotych zasiłku dla bezrobotnych;
- Zakaz prywatyzacji służby zdrowia;
- 3 mld na fundusz medyczny leczenia chorób rzadkich;
- Ustawa o gospodarstwie rolnym;
- 6 mld na Narodową Strategię Onkologiczną;
- Wakacje kredytowe.
Część postulatów z programu wyborczego Andrzeja Dudy została zawarta w tzw. Karcie Rodziny, którą opublikowano 10 czerwca. Są to m.in:
- Wsparcie finansowe dla rodzin
- Gwarancja kontynuacji świadczeń prorodzinnych: 500+ , Dobry Start 300+ , Mama+;
- Wprowadzenie nowych programów wsparcia, w tym m. in. bonu wakacyjnego na każde dziecko w wysokości 500 zł;
- Objęcie szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.
- Obrona instytucji małżeństwa
- Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, zgodnie z zapisami Konstytucji;
- Brak zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne;
- Tworzenie dobrych warunków do wychowywania dzieci.
- Ochrona dzieci przed ideologią LGBT
- Zakaz propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych;
- Prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu będą kształcić swoje dzieci. To przede wszystkim rodzice są odpowiedzialni za edukację seksualną swoich dzieci;
- Decydujący wpływ rodziców na formę i treść zajęć dodatkowych w szkołach i przedszkolach;
- Ułatwienia dla rodziców, którzy chcą prowadzić edukację domową;
- Wsparcie dla seniorów
- Gwarancja zachowania obniżonego wieku emerytalnego;
- Utrzymanie wszystkich programów społecznych dla seniorów (13. Emerytura, darmowe leki dla osób po 75. roku życia, Program Opieka 75+);
- Wsparcie dla dziadków pomagających rodzicom w wychowaniu i opiece nad dziećmi.
- Pomoc rodzicom samotnie wychowującym dzieci
- Zapewnienie ochrony prawnej i materialnej osobom samotnie wychowującym dzieci;
- Poprawa funkcjonowania funduszu alimentacyjnego i zwiększenie ściągalności środków.
- Bezpieczna rodzina
- Wyższe i nieuchronne kary za przemoc w rodzinie;
- Programy walki z uzależnieniami u osób nieletnich;
- Wzmocnienie ochrony dzieci przed pornografią.
- Rynek pracy przyjazny rodzinie
- Prorodzinny rynek pracy; posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciw rozwojowi zawodowemu;
- Wsparcie dla wykonywania pracy zdalnej;
- Ochrona i ułatwienia dla kobiet wracających po urlopie macierzyńskim do pracy;
- Zachęcanie pracodawców do tworzenia przyjaznych warunków pracy dla matek .
RAFAŁ TRZASKOWSKI
Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. To polski polityk i politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich, od 2018 prezydent miasta stołecznego Warszawy. Kandydat na urząd prezydenta RP w drugich wyborach w 2020. Doktor nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2013), w latach 2013–2014 minister administracji i cyfryzacji, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm VIII kadencji (2015–2018), od 2020 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (PE). W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, zdobywając 25 178 głosów. W 2015 wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim. Otrzymał 47 080 głosów, uzyskując tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji. W Sejmie został wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W 2016 został członkiem zarządu krajowego PO. W listopadzie tego samego roku został powołany na funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską. 29 marca 2017 został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.
W listopadzie 2017 został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i partii Nowoczesna na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018. W głosowaniu z października 2018 zwyciężył w I turze, zdobywając 56,67% (505 187 głosów). W związku z wyborem na urząd prezydenta miasta wygasł jego mandat poselski. Urzędowanie rozpoczął po zaprzysiężeniu 22 listopada 2018.
Program:
Program wyborczy kandydata KO na prezydenta nazwany został "Nowa Solidarność 2020". Opiera się on na trzech filarach: "My i najbliżsi", "Nasze otoczenie" oraz "Nasze państwo, nasza wspólnota". Oto najważniejsze postulaty Rafała Trzaskowskiego:
- Zlikwidowanie TVP Info, w tym m.in. blok publicystyczny tej stacji.
- Wprowadzenie związków partnerskich.
- Powołanie rzecznika kontroli państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
- Powołanie przez Prezydenta RP niezależnej osoby na stanowisko prokuratora generalnego.
- Wprowadzenie karty LGBT na terenie całego kraju.
- Wzmocnienie pozycję polskich sił zbornych w NATO.
Rafał Trzaskowski w kwestiach światopoglądowych proponuje weto dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, inicjatywę ws. ustawy o związkach partnerskich oraz przywrócenie refundacji in vitro.
Kandydat KO ponadto obiecuje, że "będzie często sięgał po inicjatywę ustawodawczą i zwoływał Radę Gabinetową" oraz "wykorzysta dane przez Konstytucję RP uprawnienia w obszarze polityki zagranicznej i obronnej".
Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego zakłada utworzenie specjalnego funduszu dla małych miejscowości i miast. Dzięki niemu mają powstać nowe miejsca pracy blisko ludzi. Drugi postulat to fundusz dla rodzin. 10 tys. zł mogłoby zostać przeznaczone na modernizację domu lub mieszkania, m.in. wymianę okien, ocieplenie budynku czy montaż paneli fotowoltaicznych.
Rafał Trzaskowski do 2021 r. obiecuje zwiększyć finansowanie na służbę zdrowia o 6 proc. PKB. Chce większych wydatków m.in. na onkologię czy psychiatrię dziecięcą.
Kandydat KO opowiada się za reformą edukacji. W swoim programie wyborczym Rafał Trzaskowski zapisał, że będzie się domagał pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Obiecuje także stypendia prezydenta RP dla 50 tys. najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości.
Rafał Trzaskowski opowiada się także za przywróceniem programu mieszkanie dla młodych (MDM), wprowadzonego przez koalicję PO-PSL. Chce utrzymać także 500 plus.
Prezydent Warszawy popiera wprowadzenie zielonego ładu do energetyki oraz pakiet pomocowy dla regionów związanych z węglem.
A jakie są wasze refleksje na temat obowiązku obywatelskiego, jakim jest wzięcie udziału w wyborach? Czekamy na wasze komentarze!