Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zarząd Transportu Metropolitalnego: Od 19 kwietnia zmiany cen biletów

 • Dodano: 2021-04-16 11:00

19 kwietnia zacznie obowiązywać nowa taryfa. Najtańszy bilet papierowy będzie kosztował 4 zł, a nie jak dotychczas 3,4 zł droższy będzie także jednorazowy bilet elektroniczny. Jednak oprócz zmian w cenniku wprowadzone zostaną nowości dla pasażerów, m.in. specjalny bilet na czas pandemii oraz nowe bilety długookresowe.


Rosnące koszty i znaczący spadek wpływów ze sprzedaży biletów w 2020

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od jakiegoś czasu zapowiadała, że podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej. Powód? Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie-spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 mln zł, istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego. Jak czytamy w komunikacie, dlatego ZTM zdecydowało się na zmianę taryfy i cen biletów. 

- W poprzednim roku spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 mln zł. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 zł. Ponadto wzrastają wydatki związane z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej - przede wszystkim rosnące ceny paliw, poziom inflacji, czy ceny energii elektrycznej. Dlatego też koniecznością stała się zmiana cen biletów, która przy nieznacznym wzroście dla pasażerów pozwoli zachować dotychczasowy zasięg linii na terenie metropolii, a także zaoferować nowe rozwiązania dla osób często korzystających z usług ZTM i zniżki za korzystanie z biletów elektronicznych - czytamy w komunikacie ZTM.


Nowości i oferty specjalne

• Cena biletów jednorazowych wzrośnie o 60 groszy lub 1 złotówkę. Ten sam typ biletu w wersji elektronicznej będzie kosztować o 60 gr, 80 gr i 1 zł więcej.


Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii - "Sieć 180" w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. 


Wprowadzone zostaną nowe bilety długookresowe na dwa miasta - "2 Miasta 30" oraz "2 Miasta 90".


• Ceny biletów elektronicznych pozostaną niższe niż w przypadku biletów papierowych. 


Więcej podróżni zapłacą za bilet miesięczny na jedno miasto – z 93 na 99 złotych (46,5 zł na 49,5 zł dla ulgowego). Duża podwyżka będzie dla tych, którzy jeżdżą z biletem Sieć 30 – cena dla biletu normalnego zmieni się ze 134 zł na 159 zł.

W nowej taryfie uproszczone zostało podróżowanie na lotnisko. Przejazd "liniami lotniskowymi" możliwy będzie na podstawie wszystkich biletów ZTM. Dla korzystających z tych linii oznacza to oszczędności. Przykładowo przejazd z Katowic na lotnisko kosztować będzie 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł.

Ceny Metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.


Stare bilety - do kiedy będą ważne?

Do 3 maja można korzystać z biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych/krótkookresowych oraz z biletów “Grupowych dla 5 osób”. Po 3 maja z biletów papierowych nadal można korzystać, jednak konieczna będzie dopłata, tak by cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby po 3 maja skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł należy dopłacić 60 gr.

Do 19 maja można skasować/aktywować posiadany bilet średniookresowy papierowy i elektroniczny oraz wykorzystać go zgodnie z jego okresem obowiązywania. Po tym terminie niewykorzystane bilety będzie można zwrócić.

Do 19 maja można również skasować/aktywować bilety lotniskowe "24h+lotnisko". Po tym terminie możliwe będzie ich zwrócenie.


Szczegółowe informacje

Treść nowej taryfy, cennik oraz szczegóły zmian można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Kup bilet lub ŚKUP - Taryfa przewozu (od 19 kwietnia 2021) i Cennik (od 19 kwietnia 2021). Zestawienie najważniejszych informacji zostało także przedstawione na poniższej grafice. 

Zarząd Transportu Metropolitalnego: Od 19 kwietnia zmiany cen biletów

Zobacz także

Komentarze (67)    dodaj komentarz »

 • Miś

  [...]a taksom bydzie taniej jeździć i wygodniej.

 • [...]a

  Pisowskie złodzieje wszystko drożeje!!! Banda polityków co nic nie wiedzą o społecznościach którzy żyją za 2800 chory kraj a będzie gorzej. Nie wspominając o tym że leczyć cza się prywatnie a 700zl k..y biorą za nic

 • Rudzianka

  Gdyby bilety byly tansze zdecydowanie,sama przezucilabym sie z samochodu na autobus,bo moje pali dosc sporo ale miesiecznie nie tyle bym teraz przeplacala paliwo biletem.Niech zarzad sie wstydzi Mam nadzieje,ze poczytaja co o tym ludzie mysla i sue grubo zastanowia.W Warszawie autobusy jezdza co pare minut,z kazdego przystanku dojedzie sie wszędzie,bez wiekszych przesiadek,jest wiecej poprostu linii a i bilety sa tansze niz u nas,serio. Tak w kazdym razie bylo przed pandemia (moze teraz tez podwyzszyli) ale mimo to wtedy i tak byly tansze niz u nas.Kto nie wierzy,niech jedzie i sprawdzi. Nie mowie tego zeby najrecac hejt ale zeby stolica miala tabiej niz metropolia slaska?

 • Piotr

  Zamiast podnosić ceny niech podniosą jakość usług! Szczególnie na liniach obsługiwanych przez prywaciarzy!

 • Kecio

  Niech znaczną sprawdzić bilet to będą mieć większe wpływy

 • lllll

  Trzeba zgłosić do UOKIK

 • Mećka

  I TO JEST TO CO NAM OBIECALI PAN PREZYDENT RADNI NIE WSZYSCY MIAŁO BYĆ LEPIEJ A JEST GORZEJ ZERO SZACUNKU DLA PASARZERA SZOK

 • Tomasz44

  159zł za Śkup-a sieciówke która do tej pory kosztowała 134zł porombało tam kogoś w tym ZTM-ie czy jak??? Już nie mówie jakby o 10zł podnieśli do 144zł bo tyle z początku kosztowała potem obniżyli do 134zł a teraz z powrotem podnoszą aż o 25zł!!! To jest skandal bo w założeniu ŚKUP miał być tańszą alternatywą niż kupno i kasowanie papierowych biletów jednorazowych przegięcie totalne...

 • Arci

  Oni podnosza ceny a ktis spytal ludzi skad maja na ta podwyzke wziac??? Niktprzeciez nie dostal podwyzki w pracy of kad pandemia wrecz zmalaly niektorym zarobi

 • Edek

  Tylko to potrafią3

 • almezak

  Jak widać wszyscy dookoła rekompensują sobie niby straty z powodu Covid podwyżkami cen wszystkiego! A co z tymi którzy za to będą musieli zapłacić? To jest ekonomia polskich firm że znowu zapłaci za to ta szara chołota co nie ma nic do gadania tylko płacić!!!

 • GM

  Bilety coraz droższe, a komunikacja coraz gorszaJeżdżę autobusem 39 z Karb Worpie do Rudy Nowy Bytom niedoż że jeżdzi autobus jeden na dziesięć to jeszcze się spużnia lub nie przyjeżdza

 • gośc

  pisze sie spóżnia

 • Lech

  No tak dalej a ludzie całkowicie zrezygnują z tego środka transportu. Zamiast zaniżać ceny oni je śrubują pytanie za co bo komfortu w autobanach czy bujakach nie ma no chyba że w Katowicach dla inwalidów też nie ma zniżek lata temu już zabrali chodzi mi o tych co mają tzw, 3 gr inw

 • Gość

  A mój bilet za zeszły mc tylko. T'ydzien dojeżdżałam kto mi zwróci???za lockdawn?

 • Ala

  Żeby cena biletu przekładają na komfort jazd tramwajami , bo cały czas Jezusie bardzo nie komfortowo, pomijane boki można spaść że siedziska no bardzo brzydkie stare wagony A zima zimno bo oszczędzają na prądzie.

 • Katowiczanin

  Oszaleli 60 groszy to jest cios dla ludzi którzy nie mają aż tak dużo kasy, a i też nie którzy mają ciężka w pandemii, ale widać że urzędasy mają to w 4 literach. Wstyd!

 • Levi

  Złodziejstwo, budżet mają z naszych podatków i jeszcze śmią żądać opłaty za bilet.... Zlikwidować zbędnych kierowników i znajdziecie 100mln jak nie lepiej.

 • Kamil z Halemby

  Pani prezydent miasta ruda śląska startowała do wyborów z hasłem darmowego transportu publicznego w naszym mieście. Nie spełniła obietnicy pomimo wyboru na drugą kadencję. Za miast darmowego transportu mamy kolejną podwyżkę. Potem są problemy z miejscami parkingowymi. Logiczną sprawą jest że taniej wynosi podróż samochodem niż autobusem. Punktualność autobusów w godzinach szczytu pozostawia wiele do życzenia. Błędne koło. Jestem pewny że gdy by postulat wyborczy darmowej komunikacji miejskiej rozwiązał by problem z wiadomych przyczyn podwyżek biletów, jak i ruchu w mieście oraz miejsc do parkowania na osiedlach. Chyba o kosztach remontu dróg w związku ze zmniejszonym ruchem nie trzeba tu wspominać.

 • boluś

  Nojwysżo pora skasować skasować tyn "PAŚNIK" dlo samoNIYrzondowców i zrobić darmowo komunikacja!

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.