Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zastanawiacie się jak spędzić tegoroczne ferie? Poznajcie nasze propozycje!

 • Dodano: 2021-01-08 11:00, aktualizacja: 2021-01-11 12:50

W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbywają się w jednym terminie i potrwają do 17 stycznia 2021 r. Jeśli nie macie jeszcze planów na ferie i nie wiecie gdzie zabrać dzieci? Podpowiadamy!

Ferie zimowe 2021 rozpoczęte! W tym roku ferie zimowe zaplanowano we wszystkich województwach od 4 do 17 stycznia. Taką decyzję podjął rząd, który wprowadził jeden termin ze względu na epidemię koronawirusa. Niestety wprowadzone obostrzenia, sprawiają, że te ferie będą inne niż do tej pory. 

Zastanawiacie się jak spędzić ten czas i gdzie zabrać swoje pociechy? Poznajcie nasze propozycje:


Śląski Ogród Zoologiczny

Co robić w ferie? Dobrym pomysłem dla całej rodzinny jest wycieczka do ZOO. Mimo obostrzeń Śląski Ogród Zoologiczny jest otwarty dla zwiedzających codziennie od godziny 9 do 16. Zwiedzanie możliwe jest zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym: trzeba zasłaniać usta i nos czy zachowywać odpowiednią odległość pomiędzy zwiedzającymi. 

Na zwiedzających czeka około 3000 zwierząt należących do ponad 350 gatunków. Lwy, tygrysy, żyrafy, słonie i nosorożce, a także małpy, papugi, antylopy, żółwie i węże. W śląskim zoo można zobaczyć przeróżne zwierzęta z różnych rejonów świata. 

Do 10 stycznia można skorzystać z 50 proc. zniżki na bilety wstępu do śląskiego zoo. Bilety w cenie 7 zł (normalny), 2,50 zł (ulgowy) oraz 17,50 zł (rodzinny) zakupić będzie można w kasie zoo.

Zimowe ferie 2021 on-line z MCK

Podobnie jak wiele innych instytucji, MCK również przygotował propozycje w opcji on-line. W programie m.in. konsultacje wokalne, muzyczne i teatralne. 

 • 11-15 stycznia 2021 – Konsultacje wokalne on-line
  • Zgłoszenia do 8 stycznia 2021 do godz. 12.00.
  • Ilość miejsc ograniczona. Decyduje porządek zgłoszeń.
  • Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
    
 • 11-13 stycznia 2021, godz. 17.00 – Warsztaty teatralne on-line
  • Zgłoszenia do 8 stycznia 2021 do godz. 12.00.
  • Ilość miejsc ograniczona. Decyduje porządek zgłoszeń.
  • Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
    
 • 11-15 stycznia 2021 – Poradnia muzyczna dla Twojej gitary!
  • Zgłoszenia do 8 stycznia 2021 do godz. 12.00.
  • Ilość miejsc ograniczona. Decyduje porządek zgłoszeń.
  • Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Stok - Sport Dolina - Bytom

Choć "narodowa kwarantanna" i obostrzenia z nią związane znacznie ograniczyły możliwość spędzania wolnego czasu, w Bytomiu znajdziemy miejsce, gdzie można poddać się zimowemu szaleństwu. Na stoku Sport Dolina w Bytomiu można miło spędzić czas na sankach. Stok czynny jest od godziny 10 do 20. 

IN-NY Dom Kultury

Jedną z opcji, z jakiej można skorzystać, są półkolonie. Organizatorem tego wydarzenia jest IN-NY Dom Kultury. Tegoroczne półkolonie zimowe odbędą się w terminie 11-15.01.2021 dla grupy 12 osób. Zapisy rozpoczęły się dnia 2 stycznia za pomocą platformy evenea.

Zajęcia dla dzieci odbywać się będą w godzinach od 9.00 do 15.00 na terenie DK.

- Niestety nie będziemy wyjeżdżać na żadne wycieczki. Zapewniamy ciekawy i atrakcyjny program, ciepły posiłek w formie obiadu, podwieczorek i dużo radości - czytamy na stronie DK. 

Ferie po królewsku online

Po raz pierwszy siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową - Ferie po królewsku online, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych będą publikowane propozycje online dla dzieci. Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełnią programy indywidualne przygotowane przez każdą z Rezydencji.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowym w Lublinie przygotował program na czas ferii dla uczniów, w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w kraju.

Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez internetowe łącza. W akcji udział wezmą znani youtuberzy i influencerzy. Nie zabraknie także popularnych postaci znanych z ekranów telewizyjnych, które poprowadzą wirtualne spotkania dla dzieci z przestrzeni muzealnych.

Znajdź #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!

Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!

Kolejki linowe

W czasie ferii będzie można także przejechać się kolejkami linowymi. W województwie śląskim czynna będzie m.in. kolejka na Szyndzielnię

- W związku z faktem, że przy Kolej Linowa Szyndzielnia nie ma stoku narciarskiego i kolej prowadzi ruch wyłącznie turystyczny – jest czynna zgodnie z dotychczas obowiązującym rozkładem jazdy – podaje zarządca obiektu. 

Kolej linowa na Skrzyczne czynna będzie dla ruchu turystycznego (z zakazem wjazdu z nartami lub snowboardem w ręku) oraz dla sportowców posiadających ważną licencję Polskiego Związku Narciarskiego. Dla pieszych turystów otwarta jest też Kolej Linowa Czantoria

Kolej linowa "Elka"

Pomysł na ferie? Przejażdżka kolejką linową "Elka". "Elka" to jedna z największych atrakcji Parku Śląskiego. Park widziany z góry wygląda wspaniale. Z gondoli zobaczymy wesołe miasteczko, parkowe aleje czy Kanał Regatowy.

W czasie ferii zimowych kolejka linowa "Elka" czynna jest od 12 do 17 stycznia. Można z niej skorzystać od godziny 10 do 16. Ostatni przejazd zaczyna się 15 minut przed planowanym zamknięciem kolejki. 

Cennik kolejki linowej "Elka":

 • Dzieci do 3 lat - przejazd bezpłatny
 • Dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat) oraz niepełnosprawni: przejazd w jedną stronę - 10 złotych, w obie strony - 15 zł
 • Dorośli: przejazd w jedną stronę - 13 zł, w obie strony - 20 zł
 • Grupy szkolne do 16-go roku życia (co najmniej 15 osób i opiekun): w jedną stronę 10 zł, w obie strony 15 zł
 • Grupy osób powyżej 16 lat (co najmniej 20 osób): w jedną stronę 10 zł, w obie strony 15 zł 

Ekoferie z Filharmonią Śląską

Dobra zabawa ze zgłębianiem tajników muzyki oraz zajęcia z ekologii – tak wyglądają Ekoferie z Filharmonią Śląską. W ramach spotkań dzieci mogą posłuchać gry na harfie, puzonie, waltorni, tubie czy organach.

Filharmonia Śląska przygotowała dla dzieci muzyczną zabawę z ciekawostkami, a wszystko w duchu eko. Podczas wirtualnych spotkań najmłodsi posłuchają Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej oraz wezmą udział w warsztatach ekologicznych, które poprowadzą m.in. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – oddział w Zabrzu, Schronisko dla bezdomnych zwierząt "Psitul mnie”, Pasieka Śląskie Miody, Fundacja "Park Śląski” czy Stowarzyszenie Kurka Wodna. Audycje skierowane są do uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.

Eko ferie z Filharmonią Śląską będą odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 10 od 4-15 stycznia na kanale YouTube Filharmonii. 

"Kto widział różowe jelenie, czyli ferie w Muzeum Śląskim”

"Kto widział różowe jelenie, czyli ferie w Muzeum Śląskim” skierowane są do dzieci w wieku 6-9 lat. Odbędą się w formie online na wystawie Antoniego Toborowicza "Imaginarium”. Dzięki nim najmłodsi wejdą w świat kolorowych, fantastycznych stworzeń, posłuchają baśni, a na koniec zrobią figurki zwierząt z plasteliny i patyczków. Przewidywany czas zajęć to około 30-40 minut.

Warsztaty odbędą się na platformie Microsoft Teams. Szczegóły znajdziecie na stronie muzeum.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.