Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zatrucie czadem w Kochłowicach. 3 osoby trafiły do szpitala!

  • Dodano: 2024-01-15 11:45

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. W niedzielę, 14 stycznia o godzinie 16:13 rudzcy strażacy otrzymali wezwanie do jednego z mieszkań przy ulicy Łowieckiej, gdzie znajdowały się 3 osoby, które najprawdopodobniej podtruły się czadem. Wszyscy poszkodowani trafili do szpitala.

Na ul. Łowieckiej doszło do wycieku tlenku węgla

14 stycznia w jednym z mieszkań przy ulicy Łowieckiej w Kochłowicach doszło do wycieku tlenku węgla. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy zastali trzy osoby poszkodowane. 55-letnia kobieta skarżyła się na złe samopoczucie, zawroty głowy i nudności, natomiast jej 1,5-letnia wnuczka wymiotowała i była osowiała. Ponadto na miejscu znajdowała się 29-letnia kobieta, która również źle się czuła.

Za prawdopodobną przyczynę zdarzenia strażacy uznali wyciek tlenku węgla.

- Prawdopodobnie doszło do wycieku tlenku węgla z kuchenki gazowej, gdzie kobiety przyrządzały posiłek - mówił mł. kpt. Łukasz Lotos, Zastępca Oficera Prasowego PSP w Rudzie Śląskiej. - Działania strażaków skupiły się na udzieleniu wsparcia psychicznego poszkodowanym oraz dostarczeniu tlenu, co jest kluczowe w przypadku wycieku tlenku węgla – dodał. 

W akcji brał udział jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Wszystkie poszkodowane osoby trafiły do szpitala.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Każdego roku w okresie grzewczym odnotowuje się rosnącą ilość pożarów i podtruć tlenkiem węgla. Nie należy bagatelizować objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszona czynność serca, ponieważ mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takim przypadku należy niezwłocznie przewietrzyć mieszkanie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny, bez smaku i niewidoczny, z tego powodu nazywa się go „cichym zabójcą”. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych wentylacyjnych i dymowych, dlatego warto zadbać o okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. 

Strażacy przypominają, aby zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo należy:

  • systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne,
  • sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie - wystarczy przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),
  • upewnić się, czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja, zwłaszcza gdy w mieszkaniu były wymieniane okna,
  • dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych,
  • przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z pomocy fachowców,
  • często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe,
  • zainstalować czujnik czadu – małe urządzenie, które ratuje życie.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również