Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił na rynku!

  • Dodano: 2018-06-06 23:45, aktualizacja: 2018-06-07 00:17

Mija 20 lat od chwili, kiedy w herbie Rudy Śląskiej oficjalnie pojawiła się św. Barbara. Z tej okazji dzisiaj odbyła się uroczysta msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców, a po niej na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" oraz występ zespołu „Rudzianie”.

– Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja do wyrażenia miłości i szacunku do naszej lokalnej ojczyzny – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. - Cieszę się, że w tym wyjątkowym dla nas dniu towarzyszyła nam tak piękna muzyka w najlepszym wykonaniu - dodała.

Msza święta w intencji Rudy Śląskiej została odprawiona w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu. O piękną oprawę artystyczną zadbała orkiestra dęta KWK " Halemba" oraz rudzkie chóry: Jutrzenka, Michael, Acalanthis oraz Gloria. Później na placu Jana Pawła II wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie” im. Jana Mazura. Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Zespół z Koszęcina wykonał galowy koncert edukacyjny „Znaszli ten kraj". Warto dodać, że zespół „Śląsk" obchodzi w tym roku 65–lecie swojego istnienia.

Dzieje rudzkiego herbu są dość burzliwe, co wynika z istnienia wielu dzielnic Rudy Śląskiej, mających swoją historię i godła. Miały one różny charakter, większość z nich powstała już pod koniec XVIII w. Jako podstawę do opracowania obecnego herbu przyjęto herb Nowego Bytomia, jednak pierwowzór został nieco zmieniony. Przyjęto tarczę dwupolową. W lewym błękitnym polu jest złote pół orła, a w prawym wizerunek św. Barbary. Złoty orzeł w błękitnym polu był niegdyś herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego. Ponadto pół orła jest elementem charakterystycznym większości górnośląskich herbów miejskich, również podkreślających swe piastowskie tradycje. W prawym, białym polu jest stojąca postać świętej Barbary w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, trzymająca w prawej ręce złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), w lewej złoty kielich z Hostią.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił na rynku!

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • hanys

    Celebryci zaś w pierwszyj rai - nie do sie juz na nich patrzec

  • max

    Naprawdę fajnie że takie imprezy odbywają się tak wcześnie jaw większość rudzian jest w pracy. Chyba ,że to impreza dla wybranych i emerytów.

  • To ja

    Chłopie nie pij więcej ! Impreza rozpoczynała się o godzinie 19.30...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.