Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmień ogrzewanie z węgla na pellet, zgarnij dofinansowanie w wysokości nawet 7500zł

  • Dodano: 2016-07-08 09:00, aktualizacja: 2016-07-12 13:42
Na terenie województwa śląskiego rusza akcja wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne - Program "Likwidacja niskiej emisji".
 
Czym jest pellet drzewny? Pellet jest biopaliwem - granulatem z trocin, najbardziej czystym paliwem na świecie. Zainstalowany kocioł w kotłowni, lub piec wolnostojący w mieszkaniu z wbudowaną automatyką, gwarantuje komfort, ekonomie i ekologie.

Akcja jest dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dofinansowania obejmują min. wymianę starego kotła na piece opalane pelletem. Można również starać się o dofinasowanie na wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania.

Kotły oraz piecyki na pellet charakteryzują się niską emisją spalin, które bilansują się w środowisku na poziomie 0 (CO2 = 0%). Użytkowanie pieców na pellet jest komfortowe dzięki wbudowanej automatyce, która kontroluje proces ogrzewania, nie powoduje też dyskomfortu związanego z wszechobecnym pyłem węglowym.

Urządzenia na pellet same włączą się w razie potrzeby i wyłączą z chwilą osiągnięcia zadanej temperatury. Śmiało możemy także napisać, że kotły i piecyki kominkowe są w pełni bezobsługowePiece wolnostojące do mieszkań mogą być podłączone do centralnego ogrzewania, lub ogrzewać poprzez nadmuch inne pomieszczenia. Opisywane w artykule urządzenia stosować możemy niemalże wszędzie tam, gdzie zależy nam na tanim i wygodnym źródle cipła t.j domy jednorodzinne, mieszkania, biura i punkty usługowe. Tego typu urządzenia są bardziej komfortowe i wydajne od poularnych komików, w których spalać należy wyłącznie suche drewno, z którym najczęściej jest problem.

Ponadto rosnąca popularność tego typu urządzeń wymusza na rynku stałą obniżkę cen paliwa - już teraz cena pelletu jest niemal na tym samym poziomie co węgiel. Jednak dzięki automatycznym podajnikom, pelletu spala się znacznie mniej, natomiast koszta użytkowania mogą być niższe niż w przypadku tradycyjnych kotłów opalanych węglem. Akcje takie jak "Likwidacja niskiej emisji", mają na celu popularyzację podobnych, ekologicznych rozwiązań grzewczych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w terminie od 11 do 22 lipca przyjmować będzie wnioski o dofinasowanie na wymianę istniejących źródeł ciepła na ekologiczne. Czasu na decyzję zostało więc niewiele. Gra jest jednak warta świeczki; na wymianę samego tylko kotła można uzyskać 4500zł dopłaty, natomiast instalacji centralnego ogrzewania dodatkowe 3000zł. Ogólnopolskie dofinansowania na podobne akcje zostały bezterminowo wstrzymane, natomiast gminy nie zawsze dysponują dodatkowymi funduszami. Warto jednak również zapytać w dofinansowanie także w swojej gminie, gdyż dopłaty można łączyć! Może więc to być ostatnia szansa na wymianę ogrzewania w naszym lokalu przy niewielkich kosztach.
Od 27czerwca został również uruchomiony specjalny Punkt Konsultacyjny w siedzibie Funduszu, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na pytania dotyczące akcji.

http://www.kominki-godzic.pl/

Komentarze (6)    dodaj »

  • Hanys

    W Bytomiu drony latają wokół kominów i sprawdzają skład dymu czym ludzie palą. Ja nie mam się czego bać bo u mnie po pellecie dymek czysty i nieśmierdzący. Skoro jednych chcą karać to tym "ekologicznym" proponuję nagrody w postaci dopłat dawać!

  • Jurek

    Z chęcią bym zamienił ogrzewanie na pellet, gdzie znajdę więcej informacji?

  • Ryszard Targanski

    Czy jest to sposób ogrzewania tańszy w eksploatacji nz węgiel /koks? Jak długi jest czas pomiędzy uzupelniniami zasobnika palety?

  • Ryszard Targanski

    Czy jest to sposób ogrzewania tańszy w eksploatacji nz węgiel /koks? Jak długi jest czas pomiędzy uzupelniniami zasobnika palety?

  • Szczyrba Izabela

    Witam ja wymienilam w 2015 roku z weglowego na ogrzewanie centralne i nie dostalam żadnych zwrotów, dlatego że zle mnie poinformowano. Gdzie mogę zwrócić się z tym

  • chyba

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.