Wiadomości z Rudy Śląskiej

Znamy wstępną datę uruchomienia tężni solankowej na Bykowinie!

 • Dodano: 2023-04-24 13:45

Wiosna chyba zawitała już na dobre, więc miasto powoli otwiera sezon letni. Amatorzy wiosennych spacerów z pewnością czekają na informacje dotyczące tężni, znajdującej się przy ulicy Górnośląskiej w Bykowinie. Rudzki magistrat przekazał nam, kiedy możemy spodziewać się uruchomienia tężni solankowej!

Wyczekiwana przez mieszkańców

Wszyscy ci, którzy śledzili drogę do powstania tężni solankowej w Strefie Aktywności przy ulicy Górnośląskiej wiedzą, że była ona kręta i długa. Mieszkańcy wybrali tężnię jako projekt do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. W przetargu zgłoszono jedną ofertę, która znacznie przewyższała kwotę z kosztorysu inwestorskiego, więc postępowanie trzeba było unieważnić. Na szczęście to nie koniec tej historii – miasto otrzymało środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co pozwoliło na realizację przedsięwzięcia. Budowę tężni zakończono w listopadzie 2021 roku, zaś do pierwszego uruchomienia doszło w kwietniu zeszłego roku.

Kiedy tężnia wznowi działanie?

W sezonie zimowym tężnia została czasowo wyłączona z użytku. Teraz, gdy temperatury są już wyższe, znów mieszkańcy będą mogli korzystać z dobrodziejstw tężni solankowej. Agnieszka Piekorz-Hałczyńska z rudzkiego magistratu poinformowała nas, iż ponowne uruchomienie tężni zaplanowane jest na ten tydzień!

- Uruchomienie tężni planowane jest na środę, 26 kwietnia – mówi rzeczniczka. Podkreśla jednak, że jest to planowana data rozpoczęcia działalności tężni. 

Zadbaj o siebie i korzystaj z tężni!

Tężnia solankowa ma działanie prozdrowotne. Inhalacje przy tężni zalecane są dla alergików i astmatyków, a także osób z problemami oddechowymi. Poza tym korzystanie z tężni bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy, a także pozytywnie działa na układ odpornościowy. Osoby z nadciśnieniem i chorobami tarczycy również powinny rozważyć częste odwiedzanie okolic tężni.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Ala

  Tężnia przydałaby się w Orzegowie w miejscu starej koksowni.

 • Lyjo Szlauch

  tak długo będzie działać aż znowu ją zdewastują

 • Jan

  Jakby byla kolo urzedu to by juz działała.....

 • Madre

  Omy start

 • olo

  W Chorzowie już działa...

 • TenTyp

  Chorzow niema sie czym chwalić maja do dyspozycji kilka parkow których w rudzie nawet niema i zrobili tężnie w centrum miasta

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również