Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zobacz nagranie rozprawy administracyjnej w sprawie spalarni odpadów

 • Dodano: 2017-10-11 10:30, aktualizacja: 2017-10-26 09:54

W Urzędzie Miasta odbyła się wczoraj rozprawa administracyjna dotycząca raportu oddziaływania na środowisko planowanej rozbudowy elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej o blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym.

Po formalnym wstępie prezes spółki Węglokoks Energia ZCP Jerzy Warmuziński zaprezentował profil inwestora [0:09:35], natomiast jeden z autorów raportu, prezes spółki Investeco Arkadiusz Primus przedstawił podsumowanie dokumentu [0:16:30].

Po prezentacji przystąpiono do zadawania pytań [0:43:00], których podczas tej rozprawy nie brakowało. Trudno się zresztą dziwić, ponieważ rozbudowa elektrociepłowni Mikołaj o moduł służący do spalania odpadów budzi spore zaniepokojenie przynajmniej części mieszkańców Rudy Śląskiej. Obawy były związane przede wszystkim z emisją szkodliwych substancji do środowiska – dopytywano zatem o system i procedury bezpieczeństwa, o metody transportu, przechowywanie odpadów oraz efektów procesu spalania, procedury awaryjne, a także o sposoby monitorowania emisji.

Ważną sprawą z perspektywy mieszkańców naszego miasta jest kwestia publicznego dostępu do pomiarów emisji. Dopytany o taką możliwość prezes Jerzy Warmuziński stwierdził, że inwestor nie ma takiego obowiązku i takie rozwiązanie nie było planowane, a wyniki pomiarów będą udostępnianie jedynie odpowiednim organom. Tutaj głos zabrał wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer, który zadeklarował, że wymóg stworzenia systemu publicznego monitoringu zostanie przez miasto wprowadzony do decyzji środowiskowej.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • czytelnik

  czy nie można by się podpiąć do dźwięku nagrywanego przez mikrofony w sali sesyjnej? strasznie źle słychać, a na pewno da się stamtąd jakoś wydostać głos, bo sfera tv ma przecież materiały z dźwiękiem z głośników...

 • orwo

  Faktycznie - dyskomfort w słuchaniu jest spory - trudno się tego słucha - bez słuchawek ani rusz.

 • Emeryt

  POTRZEBUJEMY PREZYDENTA ,KTÓRY ZADBA O EKOLOGIĘ I DRZEWA WRÓCĄ DO RUDY ŚLĄSKIEJ . PRZY DINO NA UL. PARTYZANTÓW TEŻ WYCIĘTO DRZEWA POD BUDOWĘ ,A ZASADZONO ZERO DRZEW . WRÓCIŁEM DZIŚ Z CENTRUM NOWEGO BYTOMIA ,TAM TEŻ ZLIKWIDOWANO WIELE DRZEW I SMRÓD ZE SPALIN SAMOCHODOWYCH JEST NIE DO WYTRZYMANIA . PO POWROCIE DO DOMU GODZINĘ KASŁAŁEM ABY WYKASŁAĆ TEN "SWIEŻY LUFT".

 • Ospa

  Spytajcie o odpad niebezpieczny stały z rusztowań po spalaniu. Pozdrawiam co z nim zrobią?

 • orwo

  Ruda Śląska to antyteza wszelakiej dbałości o środowisko naturalne i otoczenie mieszkańców. Kilkadziesiąt dorodnych kilkudziesięcioletnich drzew pójdzie pod topór na ulicy Piastowskiej i Matejki (m.in. lipy przy chodniku w kierunku Orzegowa). Kolejne dorodne, ogromne drzewa (przeżyły niejeden zachodni wiatr) oznaczone jak do wycinki zauważyłem na ulicy Porębskiej, przy nowym cmentarzu. Park Kozioła - amatorszczyzna straszliwa - brak gospodarza widoczny jak na dłoni - oczko wodne to jakaś totalna kpina. Wreszcie plac przed urzędem miasta nadal łysy - betonowy. Na Halembie buduje się kolejna galeria handlowa - po prostu genialnie! Na Karmańskim obok Media Expert straszy blaszany ogromny obiekt pusty od kilku lat - ale teren zielony zlikwidowany. Na tyłach Nałkowskiej i Norwida wybudowany sklep Dino do którego chodzi tzw. kilkanaście osób dzienne - całość wyłożona kostką betonową; a wszystko w zamian za trawnik i dorodne brzozy, które wyrżnięto w pień, a jak się okazało mogły stać. Przy tym Dino nawet trawnika nie potrafili należycie odtworzyć. Madej i Wróbel wypuszcza dymy wędzarnicze do otoczenia - uciążliwy zapach czuję w różnych porach dnia, bywa, że nie mogę przed snem przewietrzyć pokoju. I ja mam uwierzyć, że moje środowisko naturalne zostanie odpowiednio zabezpieczone przy okazji funkcjonowania spalarni paliw alternatywnych?

 • orwo

  Nie wierzę własnym oczom - wzdłuż ulicy Wolności od Karmańskiego do wysokości Muzeum w Rudzie (i być może dalej-nie sprawdzałem) oznakowano jak do wycinki kilkadziesiąt drzew - są tam ogromne okazy. Przypomnę, że od mostu za Otokiem w kierunku Kuźnicy na ulicy Piastowskiej wytypowano kolejnych kilkadziesiąt drzew (jeśli nie ponad setkę). To wygląda na jakiś przyrodniczy armagedon.

 • n4u

  jaasne, spalarnia odpadów ściekowych, spalarnia śmieci i krematorium dla zwierząt koło karmańskiego. Normalnie nobel roku. Czekajcie aż wam się w wyborach dostanie ...

 • orwo

  A czy spalarnia zwłok na Wirku w środku dzielnicy pod oknami to nie jest kandydat do antynobla? A jest tego więcej - nazbierało się tych dziwnych decyzji w ostatnich kilkunastu latach wiele. Ot choćby - galeria handlowa w Halembie w miejscu szkoły górniczej. W miejscu, gdzie obok, funkcjonuje kilka wielkopowierzchniowych sklepów i targowisko. Tak ma wyglądać pomysł na najlepsze zagospodarowanie terenu po byłej szkole?

 • Axel

  Nasze nieskazitelnie czyste powietrze przyjmie kolejne spaliny, walcie śmiało kolejne kominy ! Bruda Śląska musi zachować swój charakter cuchnącego spalenizną rynsztoku aglomeracji.

 • Keks

  A kaj to ci tak śmierdzi?

 • Ja

  A kaj nie! Zapraszamy wieczorem i o świcie na Wawelska na karmańskim!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.