RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zobaczcie, jak wygląda postęp prac w parku przy ul. Hallera [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2022-04-26 13:00, aktualizacja: 2022-04-26 21:17

Dwa duże parki w Nowym Bytomiu przechodzą obecnie metamorfozę. W ramach realizacji kolejnego etapu budowy Traktu Rudzkiego w Parku Dworskim i przy ul. Hallera modernizowane są alejki, instalowane jest nowe oświetlenie oraz nasadzane są rośliny. Zobaczcie, jak wygląda postęp prac w parku przy ul. Hallera.

Kolejny etap rozbudowywanego Traktu Rudzkiego

Obie rewitalizacje są kolejnym etapem rozbudowywanego w mieście Traktu Rudzkiego. Miasto podpisało umowę z wykonawcą tych inwestycji w październiku ubiegłego roku. Zakończenie prac planowane jest na II kwartał tego roku. 

- Realizacja tych inwestycji zakończy też dotychczasowy etap budowy Traktu Rudzkiego. Tym samym w ciągu 4 lat w ramach tego przedsięwzięcia zrewitalizujemy 6 obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha - podkreśla wówczas prezydent Grażyna Dziedzic.

Modernizacja parku przy ul. Hallera

W pierwszej kolejności prace rozpoczęły się w parku Dworskim, gdzie inwestycją objętych zostało 7 ha przestrzeni. Więcej o postępach prac możecie przeczytać TUTAJ. Drugą lokalizacją objętą rewitalizacją jest park przy ul. Hallera  Miejsce to swoje lata świetności ma już za sobą, co swoje przełożenie ma w aktualnym stanie infrastruktury.

Centralnym punktem zrewitalizowanego parku będzie ogród sensoryczny, gdzie zasadzonych zostanie wiele gatunków roślin ozdobnych. Dodatkowo powstanie tam mały plac zabaw ze ścieżką zdrowia. Wszystko to będzie spięte siecią alejek

W ramach rewitalizacji parku przy ul. Hallera zainstalowane zostanie także oświetlenie parkowe i elementy małej architektury (ławki, stoły piknikowe, kosze, stojaki rowerowe). Ponadto odnowiona zostanie również bryła zdewastowanej fontanny. Po odrestaurowaniu będzie pełniła ona funkcję dekoracyjną. Co istotne park zostanie połączony blisko 700 m oświetloną ścieżką pieszo-rowerową z ul. Czarnoleśną, gdzie kończy się aktualnie Trakt Rudzki.

Koszt nowego zagospodarowania obu parków ma wynieść ponad 7,3 mln zł. Natomiast całość budowy Traktu Rudzkiego wraz z wcześniejszymi już zrealizowanymi odcinkami wyniesie ostatecznie ponad 18 mln zł. Inwestycje, podobnie jak wcześniejsze odcinki Traktu Rudzkiego, objęte są dofinansowaniem unijnym. Na realizację projektu miasto pozyskało ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma docelowo połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. Trakt po zakończeniu dwóch najnowszych inwestycji przebiegać będzie od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej będzie wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie prowadzić będzie przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego. 

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj »

 • ...za miskę ryżu

  To ile tych parków jest przy ul. Hallera, bo czytając artykuł, to dwa co najmniej - Dworski i jesz jakiś nazwany tu parkiem przy ul. Hallera? Każdy NORMALNY i związany ze swoją dzielnicą, i jej historią, Nowobytomianin wie, że Park Dworski jest właśnie przy ul. Hallera (a nie przy Parkowej). Himalaje ignorancji...

 • giekar

  Co tu wiele opisywać. Mapki są potrzebne, reklamówki i foldery.

 • boluś

  Wg. Tablicy INFO z Fryny jest to "Zwiększanie Powierzchni Terenów Zielonych" szkoda co bez wycinka drzew i betonowanie i mineralizowanie ścieżek jakimś syfem. Totalno Schiza w wykonaniu Urzyndu ! A syf na Mieście jak boł ' tak jest !

 • Kazik

  boluś- ta wypowiedź twoja jest żenująca.Super że są zmiany na lepsze.

 • Jo

  Ta z pewnością zamienia ten park w beton tak jak na rynku i w parku za wieżowcem

 • Kazik

  Był Pan w parku za wieżowcem to proszę się przejść a później pisać bzdury ...

 • Lusia

  Jo widza tyn park z łokna

 • Karminadel

  Byłem i szczerze w tej kwocie widziałem o wiele lepiej zmodernizowane parki czy tereny zielone! Irytuje to, że fragmentami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.