Wiadomości z Rudy Śląskiej

Związki zawodowe będą się bacznie przyglądać działaniom spółki - Dominik Kolorz, NSZZ Solidarność

  • Dodano: 2016-07-27 09:00

O sytuacji w górnictwie rozmawia z nami Dominik Kolorz, Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

KWK Pokój, KWK Halemba-Wirek i KWK Bielszowice  od 1 lipca zaczęły funkcjonować jako kopalnia "Ruda". NSZZ Solidarność z Panem na czele walczyła wspólnie z górnikami w Rudzie Śląskiej o niezamykanie kopalń. Co sądzi Pan jako przewodniczący o zespoleniu zakładów? Czy takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące?

Przede wszystkim NSZZ Solidarność tworzą członkowie związku w tym m.in górnicy, więc tworzenie tutaj podziału na Solidarność i górników jest błędne. Połączenie rudzkich kopalń w jedną kopalnię zespoloną to wynik bardzo trudnego kompromisu. Kompromisu, którego prawdopodobnie nie trzeba by wypracowywać, gdyby poprzedni rząd zrealizował porozumienie podpisane ze stroną społeczną 17 stycznia 2015 roku. Gdyby wówczas wdrożono wszystkie rozwiązania, jakie zostały zapisane w tym dokumencie, polskie górnictwo byłoby obecnie w znacznie lepszej sytuacji. Tak się jednak nie stało.

Co to zespolenie może oznaczać dla miasta? Jego mieszkańców, którzy z górnictwem są mocno związani?

Na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby oceniać działanie Polskiej Grupy Górniczej i wszystkie zmiany, które wiążą się z powołaniem nowej spółki. Jeżeli zarząd Polskiej Grupy Górniczej wypełni wszystkie swoje zapowiedzi i zobowiązania, to dla górników, dla ich codziennej pracy niewiele powinno się zmienić. Związki zawodowe będą się bacznie przyglądać funkcjonowaniu spółki pod nowym szyldem oraz interweniować jeżeli będzie to konieczne.


Czy kopalnia "Ruda" ma szansę stać się silniejszym podmiotem niż każda kopalnia funkcjonująca osobno?

Tak jak wspomniałem wcześniej, zgoda strony społecznej  na utworzenie kopalni zespolonych była wynikiem bardzo trudnego kompromisu. W trakcie negocjacji poprzedzających utworzenie Polskiej Grupy Górniczej najważniejszym celem związków zawodowych była ochrona miejsc pracy, a także dotychczasowych warunków zatrudnienia górników. To, czy pomysł zarządu PGG dotyczący kopalń zespolonych wypali, będzie można ocenić za jakiś czas. Oby tylko nie skończyło się to tak, jak eksperyment z centrami wydobywczymi, który przed laty wprowadzono w Kompanii Węglowej. Wówczas również miały one doprowadzić do zwiększenia efektywności i ograniczenia administracji. Efekt był zupełnie odwrotny.


Polska Grupa Górnicza - Jakie największe wyzwania przed nią stoją? Czy da sobie radę w tym trudnym dla węgla kamiennego czasie?

Wyzwań jest bardzo wiele i z wieloma z nich nowa spółka i całe polskie górnictwo będzie sobie w stanie poradzić wyłącznie przy odpowiednich działaniach rządu. W gestii rządzących leży m.in. kwestia zmniejszenia ogromnych obciążeń fiskalnych górnictwa, które obecnie są znacznie wyższe niż w jakiejkolwiek innej branży gospodarki. Zadaniem rządu jest również rozwiązanie problemu nadmiernego i nieuczciwego importu węgla do naszego kraju, głównie zza wschodniej granicy, czy też ochrona rodzimego przemysłu przed skutkami unijnej polityki klimatycznej. W głównej mierze od postawy rządzących zależy, czy polskie górnictwo przetrwa dekoniunkturę na światowych rynkach i wyjdzie na prostą.


Program redukcji zatrudnienia w kopalniach - czy jest korzystny dla górników?

Przede wszystkim nie ma żadnego programu redukcji zatrudnienia w górnictwie, nie ma zwolnień pracowników. Jest jedynie w pełni dobrowolny program osłon socjalnych. Każdy górnik musi sam zdecydować, czy z tych osłon skorzystać czy też nie. To kwestia całkowicie indywidualna. 


Mieszkańcy pytają, czy wraz ze zespoleniem kopalń połączeniu ulegną także związki zawodowe, których na kopalniach jest tak wiele?

Solidarność od wielu lat powtarza, że sytuacja, w której w jednym zakładzie pracy działa kilkadziesiąt związków zawodowych, a na dodatek te zrzeszające po kilkanaście osób mają takie same uprawnienia, jak związki, do których należy po kilkuset pracowników, jest sytuacją chorą. Ten problem można rozwiązać jedynie poprzez zmianę ustawy o związkach zawodowych. Pod warunkiem jednak, że nowa ustawa wzmocni, a nie osłabi uprawnienia związków zawodowych, które już obecnie w porównaniu do krajów zachodniej Europy są mocno ograniczone.


Nie tylko przekształcona Kompania Węglowa, ale i Katowicki Holding Węglowy ma problemy. Jakie rozwiązanie proponujecie dla KHW jako związkowcy?

W Rudzie Śląskiej działa kopalnia Wujek Ruch Śląsk należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego. Wiosną tego roku dzięki determinacji związków zawodowych wspieranych przez całą załogę udało się uratować tę kopalnię przed likwidacją. Katowicki Holding Węglowy podobnie jak inne spółki górnicze czeka na systemowe rozwiązania dla całej branży górniczej, o których wspominałem wcześniej. Zobaczymy, jakie działania zostaną wprowadzone.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję

Komentarze (12)    dodaj »

  • oooooooo

    i... Pokój do likwidacji, a obiecywali że żadna z kopalń nie będzie zamknieta, to przyglądajcie się dalej ciekawe która następna do "wygaszenia"

  • mer

    Niebawem pojawi się inny problem. Ministerstwo enerii wytypowało trwale nierentowne zakłady: Sośnica, Rydułtawy-Anna, Ruda, Wujek, Krupiński. No to bęc... do likwidacji.

  • Młody Górnik

    JA nie chcę żadnych związków na kopalniach!! Oni tylko na nas pasożytują. Ja nie potrzebuje tych przywilei. wypłata mi wystarczy. A ten rak zwany związkami zniszczy nasz jak miasto Detroit. WON Z KOPALNY ZŁODZIEJE ZWIĄZKOWI!!!

  • henry

    jo mom pytanie czy teraz w jednej kopalni o nazwie Ruda bedzie 50 związków zawodowych?

  • Kasia

    O to samo pyta też redaktor. Czytaj ze zrozumieniem ;)

  • helmut

    od tego przyglądania to tym związkowcom tylko brzuchy rosną. może by tak który zjechał na dół i zobaczył jak tam jest naprawdę.

  • Jeromir bibulka

    Skoro sie Pan bedziesz tak bacznie przygladal... to zacznij sie przygladac juz teraz... przyjrzyj sie Pan tym wszystkim bialym lebrom, ktorzy nie odpowiadaja za nic, ktorzy otwieraja sciane na pokoju gdzie jest 5 chodnikow w srodku i to ma sie oplacac? Odpowiedz Pan czemu do sciany lazimy godzine w jedna strone bo nie idzie puscic szarfa? Dozoru to nie interesuje bo jak jasnie panowie maja sie dostac do sciany to i szarf sie znajdzie.. czemu nie ma gum do jazdy ludzi a jak jest jakims cudem jedna to nie wolno nia jezdzic, czemu non stop ludzie sa zastraszani i maja robic roboty do ktorych nie sa przeszkoleni lub z narazeniem zycia "na ruchu"? Dopilnuj Pan zeby to sie zmienilo a bedziem wychwalac te cale zwiazki. No chyba ze wolicie taki stan rzeczy jaki jest i jak was ludzie opluwaja..

  • fuck

    Piecha dziękujemy zes halembe dojechał. Która kopalnia następna ?

  • gorol

    Jak by nie pan Piecha to Bielszowic i Halemby by juz moze nie bylo .Szacun dyscyplina i krotkie trzymanie bialych glow.

  • sad

    Błąd to popełnił pierwszy wolny rząd i każdy następny, który nie zamknął kopalń. Gdyby dotacja dla górnictwa (a było tego kilkadziesiąt miliardów złotych) przeznaczyć na rozwój nowoczesnych branż przemysłu nie było by tych problemów a BARONOWIE z Solidarności nie zarabiali by setek tysięcy ze składek ciężko pracującego narodu.

  • mirob74

    Panie Kolorz ,najpierw to zacznijcie od siebie robić porządki a nie doić kopalnie z kasy ,przykład Bielszowice były bhpowiec zasiada w Solidarności żeby nie iść na emeryturę ,proste z pensji nadsztygara iść na emeryturę i mieć 3500 zamiast 8000 lub 9000 to boli ,co zrobić?Bardzo proste mieć kolegę przewodniczącego na kopalni w Solidarności i załatwić sobie kadencje na cztery lata nie do ruszenia ,kasa leci dalej 9000 koła co miesiąc ,jaja sobie z nas górników robicie i tyle.Nie ma związków są biura podróży ,patrzycie tylko własnych interesów ,dlaczego was nie ma jak górnicy zmuszani są przez zastraszanie do pracy ponad regulaminowy czas pracy ,gdzie są związki przy błędnie podejmowanych decyzjach przez dyrektorów kopalń,gdzie kopalnie w skutek tych działań tracą miliony złotych.Dlaczego żaden związek nie zgłosi do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa,działania na stratę kopalni.Myślicie że górnicy to głupki bez wykształcenia?Nie widzą co robicie ,chodzicie w tych waszych garnitórkach i zgrywacie prezesów ,pamiętajcie to my robimy na was a nie odwrotnie i w każdej chwili możemy wam powiedzieć papa!!!Więc się ogarnijcie i zajmijcie się tym do czego was powołano a nie do zgrywania ważniaków i pilnowania swojej kieszeni!!!

  • olo

    Górnicy zamiast związki krytykować to powinni się z nich masowo wypisać. To wasze członkostwo w związkach zawodowych daje tym ludziom mandat społeczny do wszystkich przywilejów - etatów związkowych, ochrony przed zolnieniem, itp. ...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również