Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zwrot podatku z Niemiec - sprawdź do ilu lat wstecz przysługuje

 • Dodano: 2019-12-19 07:15, aktualizacja: 2019-12-19 10:19

Niemcy są jednym z najczęściej wybieranych krajów do wyjazdu za granicę w celu pracy zarobkowej. O zwrot nadpłaconego podatku, może wystąpić każdy kto legalnie pracował na terenie tego kraju oraz miał odprowadzany podatek - Lohnsteuer.

Kto może ubiegać o zwrot podatku z Niemiec?

Wiele osób nie wie, że Polakom pracującym w Niemczech należy się zwrot podatku nawet do 4 lat wstecz. Podatnik jest zobowiązany do rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt) jeśli spełnia co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

 • podatnik ma przyznaną trzecią lub szóstą klasę podatkową
 • podatnik ma nadany Steuernummer
 • podatnik ma przyznany przez Urząd Skarbowy tzw. Steuerfreibetrag
 • podatnik posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą w Niemczech
 • podatnik pobiera świadczenia w Niemczech
 • jest emerytem lub rencistą

Osoby nie spełniające żadnego z powyższych kryteriów, nie mają obowiązku złożenia deklaracji. Jednak Finanzamt ma prawo wezwać osobę mimo nie posiadania ustawowego obowiązku rozliczeniowego, w takim przypadku rozliczenie jest obowiązkowe.

Rozliczenie podatku z Niemiec - jakich dokumentów potrzebujesz?

Do ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec musimy mieć:

 1. Lohnsteuerbescheinigung - jest to karta podatkowa, w której znajdują się informacje o naszych zarobkach. Dla każdego pracodawcy przypada osobna karta podatkowa. W przypadku gdy pracodawca nie wydał karty podatkowej oraz nie mamy możliwości jej uzyskania, możemy oprzeć się na (Abrechnung), czyli miesięcznym odcinkiem wypłaty. Ważne żeby w tym przypadku przedstawić odcinek za ostatni miesiąc.
 2. Zaświadczenie UE/EOG - zaświadczenie wydawane przez polski urząd skarbowy, zawarte są w nim dochody uzyskane w Polsce. W przypadku rozliczenia małżeńskiego wymagane jest zaświadczenie od małżonka.
 3. Rachunki potwierdzające koszty związane z zatrudnieniem na terenie Niemiec - mogą to być:
  • umowa najmu mieszkaniu lub domu
  • rachunki za media, prąd, Internet
  • dojazdy do polski (paragony za paliwo)
  • bilety za dojazdy do pracy w Niemczech lub podróże busem do Polski
  • rachunki za koszty leczenie
  • opłaty za prywatne ubezpieczenie na życie
  • unijne akty urodzenia dzieci

Termin złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech

Od roku 2019 podatnicy są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego maksymalnie do 31 lipca danego roku. Jeśli skorzystamy z pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy podatkowej, ostateczny termin możemy wydłużyć. Niedotrzymanie terminu wiąże się z zapłatą co najmniej 25 euro za każdy miesiąc zwłoki. Jeśli podatnik zignoruje wezwanie do rozliczenia, Finanzamt ma prawo nałożyć karę pieniężną wynoszącą od 100 do 500 euro.

Jak długo musisz czekać na zwrot podatku z Niemiec?

Finanzamt niestety nie ma z góry określonego terminu, w którym musi wydać ostateczną decyzję związaną ze zwrotem podatku. Z reguły czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec wynosi od 3 do 6 miesięcy (licząc od momentu złożenia wszystkich poprawnie wypełnionych dokumentów).

Chcesz otrzymać rozliczenie podatku z Niemiec? Nie wiesz czy zebrałeś wszystkie potrzebne dokumenty? Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci w zwrocie podatku z Niemiec, zapraszamy do naszego biura rachunkowego w Rudzie Śląskiej. Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania, i podpowiedzą co zrobić żeby Twój zwrot podatku był jak największy.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.