Współczesny rap – dość często, nawet przez samych entuzjastów mylony z terminem hip-hop oznaczającym całą subkulturę, nie tylko jej muzyczny wymiar – jest obok muzyki rockowej najpopularniejszym gatunkiem muzycznym na świecie. Stanowi jeden z filarów hip-hopu, ale niejedyny. W tym artykule opowiadamy nieco więcej o każdym z filarów, które prawdziwy miłośnik hip-hopu powinien dobrze znać. Dowiedz się więcej o rapie, a także DJ-ingu, graffiti oraz B-boyingu!
1. Zacznijmy od rapu (MC-ingu, emceeingu, rymowania)
Rola MC (master of ceremonies), czyli rapera, w hip-hopie wykracza poza samo rapowanie – MC kształtuje i definiuje narrację oraz ton wykonania utworu. Przez zręczne wykorzystanie rytmu, rymów i melodii mistrz komunikuje się z publicznością, często poruszając ważne społeczne i polityczne kwestie lub tworząc luźne utwory nasycone przeróżnymi środkami stylistycznymi i grą słów. MC jest więc nie tylko artystą i zręcznym wykonawcą, ale często głosem swojej społeczności.
Raper, używając swojego głosu jako instrumentu, eksploruje granice języka i wyrazu. Poprzez swoje teksty, które często są osobistymi opowieściami lub komentarzem społecznym, buduje most między kulturą a odbiorcami. Szukasz świetnej muzyki tego gatunku? Spójrz na sklep hip hop, którym jest Queshop – znajdziesz w nim wszystko, czego może potrzebować zapalony miłośnik rapu i subkultury hip-hopowej!
2. DJ-ing
DJ-ing to sztuka manipulowania dźwiękiem, która stała się fundamentem subkultury hip-hopowej i nierozerwalnie łączy się z rapem. DJ-e na przestrzeni lat rozwijali techniki mixingu czy scratchingu, które zrewolucjonizowały sposób tworzenia i odbioru muzyki. Ta forma artystycznego wyrazu pozwala DJ-om na interakcję z tłumem i wpływanie na emocje publiczności za pomocą zmian tempa, rytmu i dynamiki utworów. Przykładem niech będzie słynny bass drop, który wprawia odbiorców muzyki w taneczny szał, wzbudzając mnóstwo emocji.
DJ-ing nie ogranicza się tylko do odtwarzania muzyki, ale obejmuje także kreatywne tworzenie nowych dźwięków i rytmów. DJ-e wykorzystują swoje umiejętności, by muzyką opowiadać historie, często wzbogacając rap o nowe, niesłyszane wcześniej elementy. W ten sposób DJ-ing przyczynia się do ciągłego rozwoju i ewolucji rapu jako żywego, dynamicznego gatunku muzycznego.
3. Graffiti
Graffiti – wizualny aspekt subkultury hip-hopowej – było formą ulicznej rebelii mieszkańców wielkich metropolii. Artyści graffiti, tacy jak na przykład Jean-Michel Basquiat, wykorzystywali publiczne przestrzenie do komunikowania społecznych i politycznych przesłań. Dzięki swojej barwnej i często prowokacyjnej naturze graffiti przyciąga uwagę zarówno krytyków, jak i entuzjastów sztuki nie tylko popularnej, ale również tej uznawanej za elitarną (przykładem niech będą dzieła Banksy’ego).
B-boying
B-boying, znany także jako breakdance, to dynamiczny styl tańca, który charakteryzuje się niezwykle szybkimi ruchami, częstymi obrotami ciała i efektownymi akrobacjami. Powstał jako forma ekspresji młodzieży z ubogich dzielnic Nowego Jorku, którym brakowało dostępu do płatnych form rozrywki. Taniec był sposobem na wyrażanie emocji, zwłaszcza trudnych, ale wraz z biegiem czasu stał się globalnym tanecznym fenomenem, który znalazł miejsce na stałe w kulturowym mainstreamie.
Hip-hop jest niesamowicie prężnie rozwijającą się subkulturą. Niezwykle bogatą, żywotną i różnorodną. Warto znać każdy z jej wymiarów i cieszysz się fenomenem tego zjawiska w pełni i świadomie. Warto!