Wiadomości z Rudy Śląskiej

Atlas chorób i szkodników - poznaj najczęstsze choroby zbóż!

  • Dodano: 2021-07-30 08:45, aktualizacja: 2021-07-30 08:49

Choroby zbóż spędzają sen z powiek rolnikom w równie dużym stopniu jak szkodniki i niekorzystne warunki atmosferyczne. Niektóre spośród nich potrafią zredukować obfitość plonów nawet o kilkadziesiąt procent! Poznaj atlas chorób i szkodników obejmujący groźne choroby zbóż, przygotowany przez Syngenta - wiodącego producenta nasion i środków ochrony roślin.

Popularne choroby zbóż – przykłady

Przykłady chorób zbóż można mnożyć. Częstotliwość ich występowania jest zależna od pogody, ale również charakteru uprawy. Niektóre spośród chorób atakują wiele gatunków zbóż, inne są charakterystyczne tylko dla jednego, na przykład pszenicy lub żyta. Poza tym, choroby zbóż różnią się od siebie objawami, źródłem (najczęściej są nim grzyby) i stopniem zagrożenia, który przekłada się na zniszczenia w plonach.

Przykładowe popularne choroby zbóż:

  • Mączniak prawdziwy – atakuje przede wszystkim jęczmień i pszenicę, ale bywa groźny także dla żyta i owsa. Można go rozpoznać po białym i jasnobrązowym nalocie na liściach. Jego występowaniu sprzyjają gęste upławy i podwyższona wilgotność powietrza. Straty w plonach sięgają nawet 30%.
  • Brunatna plamistość liści – jest groźna dla żyta, pszenżyta i pszenicy, a sporadycznie również jęczmienia. Za jej występowanie odpowiada jeden z grzybów. Objawem choroby są nieduże brunatne, przechodzące w czerń plamki pokrywające zewnętrzne liście. Po kilku dniach prowadzą do zamierania rośliny. Bez zastosowania środków ochrony straty w plonach mogą sięgnąć nawet 50%.
  • Rdza brunatna – poszczególne odmiany tej choroby atakują pszenicę i żyto. Można ją rozpoznać po małych plamkach znajdujących się na wierzchniej stronie liścia. Rdza jest najgroźniejsza w trakcie ciepłych sezonów wegetacyjnych, a występowaniu sprzyja obfite nawożenie upraw azotanami. Źródłem infekcji są resztki pożniwne i samosiewy. Choroba powoduje straty w plonach wynoszące nawet 10%.

Choroby zbóż – sposób ochrony plonów

Tak wysokie straty w plonach stanowią katastrofę dla niejednego rolnika. Dlatego bardzo istotna jest regularna obserwacja wzrastających zbóż. Na szczęście rolnicy dysponują dziś narzędziami, które pozwalają na skuteczną walkę ze wszystkimi popularnymi dolegliwościami zbóż, w tym też chorobami.

Jeśli chodzi o choroby przenoszone przez grzyby, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy ich występowania, należy skorzystać z fungicydów. Preparaty są dostępne w wygodnie skondensowanych dawkach wymagających stworzenia roztworu. Oprysk można przeprowadzać jednym z preparatów bądź stosować kompleksową ochronę zbóż przed wieloma chorobami przy pomocy kilku produktów. Fungicydy i inne środki ochrony zbóż są dostępne na polskim rynku między innymi za sprawą filmy Syngenta – jednego z wiodących producentów środków ochrony i nasion.

Kompletny atlas chorób zbóż przygotowany przez Syngenta

Misją firmy Syngenta jest również edukacja rolników w celu szybkiej identyfikacji zagrożeń dla upraw i ich skutecznej ochrony. Dlatego na stronie przedsiębiorstwa można znaleźć kompletny atlas chorób i szkodników, obejmujący między innymi najpopularniejsze choroby zbóż i traw.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.