Mieszkanie na wynajem jest najczęściej dobrą inwestycją na przyszłość. Jednak aby swoje cztery kąt móc udostępnić innym osobom, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W zależności od tego, czy interesuje Cię najem krótkoterminowy, długoterminowy czy okazjonalny, musisz wypełnić kilka formalności. Jakich? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Wynajem mieszkania – co jest najważniejsze?
Decydując się na wynajęcie swojego mieszkania innym osobom, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jako wynajmujący, czyli właściciel, masz określone prawa, czyli:
-
prawo pobrania kaucji – jest to zabezpieczenie pokrycia należności za najem,
-
prawo do zastawu na ruchomościach w lokalu – właściciel może zająć rzeczy, które wniósł do mieszkania najemca, jako zabezpieczenie pokrycia czynszu i innych opłat,
-
przywrócenie zmian – jeśli najemca wprowadził w mieszkaniu pewne zmiany, do jako wynajmujący masz prawo zażądać przywrócenia stanu pierwotnego.
-
prawo do wydania zgody na podnajem lub użyczenie lokalu – masz taką możliwość, jednak nie musisz z niej korzystać.
Oczywiście jako wynajmujący masz nie tylko prawa, ale też obowiązki. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim wydanie lokalu w stanie adekwatnym to tego, na który się umówiłeś, a także utrzymywanie go w nim aż do końca trwania umowy. Musisz też zapewnić lokatorowi sprawne działanie wszystkich istniejących instalacji i urządzeń.
Przed wynajęciem mieszkania konieczne jest podpisanie umowy. Co ważne, jest ona wymagana przy okresie dłuższym niż jeden rok. W przypadku krótkoterminowego najmu nie musisz zawierać umowy, acz zawsze lepiej to zrobić – dla własnego bezpieczeństwa. W dokumencie powinny się konieczne znaleźć dane stron, przedmiot umowy oraz czynsz najmu. Warto też dodać warunki wypowiedzenia.
Najem okazjonalny – co warto wiedzieć?
Coraz częściej na wielu stronach z nieruchomościami można spotkać się z pojęciem najmu okazjonalnego. Jest to dobry sposób, by ochronić się przed nieuczciwymi lokatorami. Najem okazjonalny rządzi się swoimi prawami – oprócz podstawowych rzeczy, które są takie same jak w przypadku tradycyjnej umowy, właściciel może się też dodatkowo zabezpieczyć, jeśli najemca zalega z płatnościami za czynsz lub nie chce opuścić mieszkania.
W przypadku zwykłego najmu wynajmujący nie jest w stanie dokonać szybkiej eksmisji osoby zamieszkującej jego mieszkanie. Okazjonalny natomiast daje mu konkretne narzędzia, umożliwiajace rozpoczęcie działania egzekucyjnego w czasie umowy najmu.
Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta na maksymalnie 10 lat. Właściciele mogą wynająć lokal jedynie na cele mieszkalne, a nie w ramach działalności, dlatego też ta opcja dotyczy jedynie osób fizycznych. Jeśli spełniasz ten warunek, możesz wypełnić wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego i zapewnić sobie większe bezpieczeństwo: pobierz wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego.
Najem krótkoterminowy – o tych kwestiach pamiętaj
Najem krótkoterminowy nie ma jasno określonej definicji prawnej, jednak można go uznać za wynajmowanie swojej prywatnej nieruchomości osobom trzecim, np. turystom, na doby. Różni się on od tradycyjnego, gdyż przypomina bardziej usługi hotelarskie. Zazwyczaj właściciele mieszkań w takich wypadkach nie podpisują z najemcami umów, nie spisują protokołów zdawczo-odbiorczych oraz nie pobierają kaucji.
Jako wynajmujący pobierasz czynsz z góry i wliczasz do niego od razu media. Musisz zadbać o porządek w mieszkaniu oraz inwestować w reklamę. Do tego warto pamiętać, że najem krótkoterminowy może być opłacalny tylko w wybranych miejscach, np. miastach typowo turystycznych lub miejscach, w których znajduje się coś wartego odwiedzenia. Więcej na ten temat dowiesz się w tym poradniku.
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na wynajem – co musi się w nim znaleźć?
Istotnym dokumentem, w który powinien zaopatrzyć się każdy wynajmujący, jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na wynajem. Sporządzany jest w dwóch identycznych kopiach – po jednej dla każdej ze stron. Ma to miejsce w momencie przekazania lokalu najemcy oraz na koniec trwania umowy.
W protokole znajdziesz informacje formalne, takie jak dane stron i lokalu oraz miejsce i datę jego podpisania. Do tego zawarte w nim muszą być informacje na temat wyposażenia i opis ich stanu technicznego. W protokole podaje się także liczbę przekazanych kluczy, aktualny stan liczników i dodatkowe rzeczy, takie jak kod do domofonu lub własne uwagi.
Czemu protokół zdawczo-odbiorczy jest ważny?
Protokół potrzebny będzie w przypadku nieporozumień lub konfliktów między wynajmującym i najemcą. Przykładowo, jeśli lokator zniszczył jakiś element wyposażenia (np. sprzęt AGD czy kanapę) i twierdzi, że tak było już od początku, łatwo będzie to zweryfikować przy pomocy dokumentu.
Protokół sprawdzi się także, jeśli w mieszkaniu zabraknie jednej z rzeczy, która powinna się tam znajdować. Może to być np. odkurzacz lub telewizor. Jeśli był wpisany w protokole – masz podstawę do tego, by zażądać jego zwrotu. Podobnie ma się kwestia w przypadku kluczy czy rozliczeniem mediów.