Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy odciągi spawalnicze pomagają zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy?

  • Dodano: 2022-06-06 06:15, aktualizacja: 2022-06-06 06:32

Spawanie to czynność znajdująca dzisiaj zastosowanie w wielu branżach. Tam, gdzie korzysta się ze spawarek czy też robotów spawalniczych, stosuje się zwykle również odciągi spawalnicze. Jakie jest ich przeznaczenie? Czy zwiększają bezpieczeństwo w zakładzie pracy?

Czym są odciągi spawalnicze?

Odciąg spawalniczy to urządzenie, którego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń z miejsca pracy. Czasami wyciągi spawalnicze działają nawet na większą skalę, oczyszczając w zasadzie całą halę. Niemniej jednak nadal chodzi o to samo - urządzenie oczyszcza przestrzeń. 

Należy zaznaczyć, że istnieją rozmaite wyciągi. Przede wszystkim wyróżnia się odciągi stacjonarne i mobilne. Te pierwsze są na stałe połączone ze stanowiskiem pracy. Natomiast model mobilny można przemieszczać. Część urządzeń jest podłączona do instalacji wentylacyjnej lub posiada swoje własne przewody, którymi wydmuchiwane są zanieczyszczenia. Ich działanie polega na wydaleniu zanieczyszczeń poza obiekt. 

Nieco inaczej działa odciąg spawalniczy z filtrem. Pochłania on powietrze, filtruje je, następnie ”oddaje” czyste powietrze na terenie obiektu. Komfort pracy spawacza nie zostaje zakłócony dzięki wydajności profesjonalnych odciągów spawalniczych

Odciąg gazów spawalniczych i inne funkcje urządzenia

Jakie zanieczyszczenia usuwają te urządzenia? Bardzo ważny jest odciąg dymów spawalniczych, które szkodzą zdrowiu spawacza. Takie urządzenia pozbywają się również większych cząsteczek: usuwają wióry i inne odpady, oczyszczając powietrze, ale i powierzchnię, przy której znajdują się pracownicy.

Odciąg spawalniczy a zdrowie spawacza

Jak wspomniano, odciąg dymów spawalniczych usuwa z przestrzeni gazy, które mogłyby być szkodliwe dla przebywających tam osób. Nie ulega zatem wątpliwości, że urządzenie to sprzyja zdrowiu pracowników. Usuwanie wiórów i odpadów również działa na ich korzyść, chroniąc zatrudnionych np. przed ewentualnymi chorobami układu oddechowego.  

Za sprawą działania odciągu w otoczeniu jest więcej tlenu. Tym samym urządzenie pozwala uniknąć bólu głowy i zmęczenia spowodowanego niedotlenieniem. Samo w sobie stanowi to korzyść. Ponadto brak odczuwalnego zmęczenia to większe skupienie na pracy. 

Innymi słowy, odciągi spawalnicze ułatwiają pracownikom utrzymanie pełnego skupienia, co przekłada się na mniej wypadków przy pracy. Zwiększają również komfort pracy, wynikający z przejrzystości powietrza i czystej powierzchni spawania. Jak widać, odciąg spawalniczy na wiele sposobów sprzyja bezpieczeństwu w miejscu pracy.

Niezawodny odciąg dymów spawalniczych i odpadów

Wybierając odciąg, warto zdecydować się na urządzenie najwyższej klasy. Tylko wtedy można mieć pewność w kwestii efektywności usuwania zanieczyszczeń z miejsca pracy. Polecamy zatem współpracować tylko z najlepszymi producentami i sprzedawcami.

Pozostaje jednak jeszcze kwestia tego, jaki rodzaj wyciągu spawalniczego wybrać. Czy odpowiedni będzie odciąg spawalniczy z filtrem, czy może lepiej podłączyć urządzenie do instalacji wentylacyjnej? Zdecydować się na model stacjonarny czy mobilny? Zasadniczo najbardziej funkcjonalny okazuje się zwykle odciąg mobilny z filtrem, niemniej jednak pozostałe rozwiązania również mają sporo atutów. Wybór najlepiej uzależnić od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zaczerpnąć opinii fachowca.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.