Rolety cieszą się niezwykle dużą popularnością. Stanowią element dekoracyjny, ale również i praktyczny. Jedni wybierają rolety zewnętrzne, inni decydują się na rolety wewnętrzne. Dla wielu z nas jest to obowiązkowa inwestycja w domu, w mieszkaniu, w biurze. Dostęp do tego typu produktów jest niezwykle bogaty, dlatego też jesteśmy przekonani o tym, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient jest w stanie wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.
Zakup rolet zewnętrznych - czy to dobry wybór?
Rolety zewnętrzne są znane od dawna. Początkowo ich rola sprowadzała się tylko do ochrony naszego domu czy sklepu przed złodziejami. Nasuwające się na siebie pióra aluminiowych rolet, zazębiają się na siebie wzajemnie, tworząc swego rodzaju pancerz czy zbroje, która znacząco utrudnia złodziejowi sforsowanie ich i dostanie się do domu przez okno. W latach 80 tych czy jeszcze 90 tych wiele okien straszyło jeszcze stalowymi kratami. Dziś rolę krat zastąpiły właśnie rolety zewnętrzne, które zasuwamy na noc lub podczas naszej nieobecności. Są dosyć elastyczne, ale na tyle sztywne, że bez użycia specjalistycznych narzędzi nie można ich sforsować. Umieszczone w odpowiedniej odległości od szyby okna zabezpieczają je przed przypadkowym rozbiciem na przykład przez kopniętą piłkę lub rzucony kamień czy butelkę. Rolety zewnętrzne warto zamontować zarówno w domu jak i w szybach sklepowych, tak żeby nie narazić się na straty w związku z aktami wandalizmu czy włamania.
Sterowanie manualne lub automatyczne
Sterowanie roletami zewnętrznymi jest wykonywane na dwa sposoby: automatycznie i manualnie. Rozwiązanie manualne jest tańsze, ale też mniej wygodne. Roletę spuszczamy za pomocą specjalnej taśmy, która zwija się do specjalnego pojemnika. Jest to rozwiązanie sugerowane tylko do pomieszczeń, w których zrobienie otworów okiennych jest bardzo kosztowne, czy ze względu na warunki zabudowy niemożliwe, na przykład bloki z płyty betonowej. Inwestowanie w napęd elektryczny w przypadku pomieszczeń już wybudowanych pociąga za sobą znaczne koszty. Drugim sposobem sterowania roletami jest napęd elektryczny. W murze nad otworem okiennym montuje się specjalnie przeznaczony silnik elektryczny, który steruje mechanizmem rolety. Silniki są tak dobierane przez producentów, aby optymalnie wykorzystać ich moc do sterowania roletą. Chodzi o to, żeby silnik był zarówno na tyle ekonomiczny i mały, ale też miał wystarczająco dużo mocy żeby bezawaryjnie mógł latami podciągać i spuszczać roletę. Warto przy montażu zadbać o wyciszenie silnika, tak aby poziom hałasu jego pracy nie był zbyt uciążliwy dla nas i dla sąsiadów. Obecnie stosowane silniki do sterowania rolet są już bardzo ciche i ekonomiczne.
Dodatkowe zalety rolet zewnętrznych
Latem rolety zewnętrzne mogą nam pomóc na dwa sposoby. W dzień chronią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Natomiast w nocy możemy otworzyć szeroko okna, spuścić rolety do samego dołu, ale ich nie zaciskać do końca. Wtedy pomiędzy piórami rolet utworzą się małe dziurki, co zapewni nam przewietrzenie pomieszczenia, ale nie dostaną się do niego inne osoby czy zwierzęta. Natomiast rano zanim wstaniemy już będą chroniły pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Mając rolety z napędem elektrycznym, możemy także automatycznie zaplanować ich podnoszenie się i opuszczanie. Takie rozwiązanie sprawdzi się jeżeli nie ma nas w domu, a posiadamy kwiaty, które jak wiadomo potrzebują światła słonecznego. Dodatkowo są pośrednim zabezpieczeniem przed złodziejami, gdyż podnoszone na dzień, a opuszczane na noc symulują naszą obecność w domu, czy mieszkaniu. Automatyczne sterowanie może być także regulowane w zależności od poziomu nasłonecznienia. Jeśli słońce świeci w nasze okna rolety mogą się opuścić na taką wysokość aby wpadające promienie słoneczne nas nie oślepiały, a jednocześnie w pomieszczeniu było jasno. Zasłonięcie całkowite rolet bardzo wycisza nasze pomieszczenie od hałasów zewnętrznych, czy to od hałasu ulicznego, czy zdarzeń pogodowych. Zasłonięte rolety zaciemniają całkowicie pomieszczenie w którym śpimy. Powoduje to, że lepiej wydziela się hormon melatoniny, popularnie nazywany hormonem snu. Nasz sen jest zdrowszy, spokojniejszy i po prostu lepiej się wysypiamy.
Warto o roletach zewnętrznych pomyśleć już na etapie budowy domu czy mieszkania, wtedy znacznie łatwiej ukryć zwinięta roletę w murze, oraz silnik elektryczny sterujący roletą. W innym przypadku należy zamontować specjalny pojemnik, w który chowa się zwinięta roleta. Należy pamiętać, żeby przed montażem uzyskać odpowiednią zgodę administratora budynku wielorodzinnego, a w przypadku budynków zabytkowych ew. zgodę konserwatora zabytków. W chwili obecnej producenci oferują bardzo szeroka gamę kolorystyczną rolet co pozwala nam dobrać idealnie rolety do koloru stolarki okiennej. Wtedy roleta zewnętrzna komponuje się z rama okna jako całość.
Rolety wewnętrzne.
Rolety wewnętrzne są dużo tańsze od rolet zewnętrznych, co oczywiste ze względu na swoja prostotę i zastosowane materiały. Rolą rolet wewnętrznych jest przede wszystkim zaciemnienie pomieszczenia w nocy i w dzień. Możemy wyróżnić kilka rodzajów takich rolet. Rolety zwykłe, materiałowe. Zaciemniają pomieszczenie, skutecznie w nocy, tak że przy zapalonym świetle nie widać z zewnątrz co się dzieje w pomieszczeniu. W dzień chronią również pomieszczenie przed słońcem, jednak materiał jest na tyle gęsty, że do pomieszczenia wpada światło. Rolety zaciemniające różnią się od rolet zwykłych tym, że są na części zewnętrznej pokryte dodatkowo warstwa gumy. Powoduje to, że bardzo mocno zaciemniają pomieszczenie. Rolety dzienno-nocne - są to rolety które składają się z poziomych pasów. Jeden pas zaciemnia pomieszczenie, a drugi pełni rolę firany. Taki układ stosuje się w dzień. Natomiast w nocy paski- firany zasłaniają tradycyjne paski rolety. W takim układzie roleta pełni funkcję zaciemniającą jak zwykła roleta. Zastosowanie takich rolet umożliwia nam zupełną rezygnację z firan w pomieszczeniu. Nasz wybór - nasze zadowolenie. Tylko od nas tak naprawdę zależy, jakie rozwiązanie okaże się być dla nas dobrym pomysłem.