Szacuje się, że 1/3 naszego życia poświęcamy na sen. Wypoczynek nocny ma duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. W trakcie odpoczynku ciało się regeneruje. Dlatego też tak ważne jest, aby na co dzień zadbać o zdrowy i odpowiednio długi sen. Czy spanie 10 godzin na dobę może być jednak dla Ciebie korzystne? To zależy, ile masz lat.
Wiek a rekomendowana długość snu
National Sleep Foundation na podstawie przeprowadzonych badań i analiz opracowała rekomendacje dotyczące czasu snu dla poszczególnych grup wiekowych. Naukowcy oszacowali, że dorosły człowiek powinien spać codziennie po 7-9 godzin. Zarówno krótszy, jak i dłuższy sen, może mieć negatywny wpływ na Twoje samopoczucie i kondycję zdrowotną. Najdłużej śpią niemowlęta i małe dzieci, a najmniej snu pod względem fizjologicznym potrzebują seniorzy.
Rekomendacje National Sleep Foundation dotyczące optymalnej długości snu są następujące:
- 12-16 godzin snu na dobę – niemowlęta, w wieku od 4 do 12 miesięcy,
- 11-14 godzin snu na dobę – małe dzieci, w wieku od 1 do 2 lat,
- 10-13 godzin snu na dobę – dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 do 5 lat),
- 9-12 godzin snu na dobę – dzieci w wieku wczesnoszkolnym (od 6 do 12 lat),
- 8-10 godzin snu na dobę – młodzież, w wieku od 13 do 18 lat,
- 7-9 godzin snu na dobę – dorośli, w wieku powyżej 18 lat,
- 7-8 godzin snu na dobę – seniorzy, w wieku powyżej 65 roku życia.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy zdrowo jest spać 10 godzin na dobę, to o ile nie masz więcej niż 18 lat, to taki czas snu mieści się w normach. Z kolei dla dorosłych taka ilość odpoczynku nocnego będzie zbyt długa. Za długi sen oddziałuje negatywnie na koncentrację i samopoczucie. Dlatego też zobacz, ile powinieneś spać, aby się wysypiać. Posłużyć Ci do tego może kalkulator snu. Wpisujesz w nim dwie informacje:
- swój wiek,
- godzinę, o której chcesz lub musisz wstać następnego dnia.
W ciągu dosłownie kilku chwil zobaczysz, o której godzinie powinieneś iść spać, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę odpoczynku.
Wpływ długości snu na samopoczucie i zdrowie człowieka
Sen pełni bardzo ważną funkcję w życiu człowieka. Jego odpowiednia długość i jakość pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Wypoczynek nocny to czas, w którym ciało się regeneruje, odzyskuje utraconą wcześniej energię. Dzięki niemu kolejnego dnia masz siłę do pokonywania codziennych przeszkód i trudności w każdym aspekcie swojego życia. Sen oddziałuje zarówno na Twoją kondycję fizyczną, jak i zdrowie psychiczne.
Konsekwencje zbyt długiego i zbyt krótkiego snu
Odchylenia od wskazanych norm i rekomendacji dotyczących długości snu mogą się zdarzyć i najprawdopodobniej nie będą miały u Ciebie żadnych negatywnych skutków. Wystarczy, że odeśpisz i wszystko wróci do normy. Jednak przedłużająca się sytuacja, w której śpisz zbyt krótko, ponieważ, np. walczysz z bezsennością, lub – wręcz przeciwnie – Twój sen jest za długi, może mieć realne, negatywne oddziaływanie na zdrowie. Dochodzi wówczas do zaburzenia czynników metabolicznych, co pośrednio zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłe schorzenia, na czele z cukrzycą typu 2 oraz chorobami układu krążenia.
Zbyt krótki sen u osoby dorosłej trwa poniżej 6 godzin na dobę, a zbyt długi – ponad 9 godzin. Jeśli śpisz zbyt krótko, ponieważ masz problemy z zasypianiem, często wybudzasz się w nocy, a przy tym wcześnie wstajesz, to w ciągu dnia możesz być zmęczony, rozdrażniony, śpiący i mieć problemy z koncentracją. W przypadku gdy cierpisz na krótkotrwałą bezsenność, spowodowaną, np. sytuacją stresową w swoim życiu, możesz sobie pomóc, przyjmując lek. Senamina to preparat na sen, który zawiera przebadaną klinicznie doksylaminę. Eliminuje ona najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności. Skraca czas zasypiania, wydłuża sen nawet do 8 godzin i zwiększa jego głębokość i jakość.
A co jeśli śpisz za długo – po 10 godzin na dobę lub dłużej? Taki sen może nawet o 33% zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia w porównaniu do osób śpiących od 6 do 8 godzin, co dowiedli naukowcy z Centrum Chirurgii Serca im. Onassisa w Atenach. Jeśli śpisz dłużej, niż wynosi norma dla Twojego wieku, wykonaj podstawowe badania kontrolne, na które skieruje Cię lekarz rodzinny. Sprawdź, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo.
Informacje o leku:
Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need
Krajewska O., Skrypnik K, Kręgielska-Narożna M, Suliburska J., Bogdański P., Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego - https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/download/54254/41129
https://www.money.pl/gospodarka/im-lepiej-spisz-tym-dluzej-bedziesz-zyc-sa-nowe-badania-na-ten-temat-6877454684293920a.html
SEA/17254/12/24