Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czym są pompy ciepła?

  • Dodano: 2022-11-18 10:15

Na pompy ciepła zrobił się swego rodzaju boom, czemu trudno się dziwić. Czy istnieje bardziej ekologiczne, elektrooszczędne i wydajne urządzenie, które pozwoli zimą ogrzać nasze domy?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest maszyną cieplną pozwalającą pobrać energię cieplną z określonego źródła, a następnie za pomocą prądu przetworzyć energię na ciepło potrzebne do ogrzania budynku i wody. Pompa ciepła jest nawet w stanie ochłodzić pomieszczenia budynku podczas upałów, a to dlatego, że pobiera wspomnianą już energię z bezpośredniego otoczenia budynku (na przykład z powietrza). Nic dziwnego, że to zmyślne urządzenie znajdzie zastosowanie w ogrzaniu domu. Warto zauważyć, że może ona zarówno być jednym jedynym źródłem ciepła, jak i wspomagać inne (kotły, kominek, panele fotowoltaiczne). Pompa ciepła posłuży też przy podgrzewaniu wody w naszych łazienkach i basenach.

Jak działa pompa ciepła?

Jak już wiemy, pompa ciepła umożliwia ogrzanie lub ochłodzenie budynku przy pomocy źródeł pochodzących z otoczenia (powietrza, wody lub  gruntu). Stanowi świetną alternatywę dla innych sposobów ogrzewania i możemy ją zainstalować zarówno w starszych domach, jak i tych nowo wybudowanych, jednorodzinnych i w budownictwie komunalnym. Swoim wyglądem i wielkością przypomina lodówkę. Aby zrozumieć mechanikę jej działania, pamiętajmy, że pompa jako tako nie wytwarza ciepła – jej rola polega na transporcie ciepła ze źródła dolnego (czyli źródła, a więc wody, gruntu lub powietrza) do górnego (czyli instalacji grzewczej). Pompa, jak wynika z jej nazwy, przepompowuje ciepło ze źródła do ośrodka o niższej temperaturze.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła Ruda Śląska wyróżniają dwa efektywne rodzaje układów grzewczych. Pierwszy, powietrzny, wykorzystuje powietrze na zewnątrz budynku. Ich działanie jest niezwykle ekologiczne i tanie, ponieważ te pompy nie potrzebują paliwa. To najpopularniejszy typ urządzeń instalowanych w naszym kraju. Drugi typ, pompa ciepła gruntowa, pozwala wykorzystać ziemię jako źródło energii. Jak to możliwe? W gruncie skumulowana jest energia geotermalna. Zyskuje coraz większą popularność, ponieważ jej główna zaleta jest wysoka efektywność, która sprawą, że pompa gruntowa może działać samodzielnie, a nie tylko wspomagać już istniejący centralny układ ogrzewania domu.

Jakie są zalety instalacji pomp ciepła?

Jest wiele zalet sprawiających, że pompy ciepła zyskują w oczach Polaków. Jedną z nich jest niezawodność. Pompa ciepła może pracować wiele lat, kilka dziesięcioleci, bez wymiany najważniejszych elementów, a jedyne, o czym należy pamiętać, to oczywiście regularne przeglądy. Kolejną cechą jest oszczędność, w tym elektrooszczędność. W końcu redukujemy koszty związane z tradycyjnymi metodami ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody. Nie wspominając o ekologicznym aspekcie montażu pomp ciepła, przy którym aż trzy czwarte energii pochodzi ze źródła energii naturalnej, a tylko jedna czwarta z sieci elektrycznej, potrzebnej, by uruchomić na przykład sprężarkę. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.