Darowizna to coś całkowicie normalnego w funkcjonowaniu wielu rodzin. Rodzice dają rzeczy swoim dzieciom i odwrotnie. Jeśli jednak chodzi już o bardzo wartościowe przedmioty, istnieje szereg zasad, których trzeba przestrzegać podczas aktu darowizny. Dzisiaj dowiesz się wszystkiego, co istotne w kwestii przekazania samochodu. Zaczynamy!
Czym jest darowizna?
Przede wszystkim na samym początku musisz uświadomić sobie, że darowizna jest w świetle prawa najzwyczajniejszą umową. Jedyne czym różni się od tradycyjnej sprzedaży, jest brak płatności. Osoba obdarowana nie płaci nic za to, co dostaje, a więc w jej majątku dochodzi do nieodpłatnego przysporzenia. Warto wiedzieć, że umowa darowizny musi być skonstruowana w określony sposób, żeby zapobiec konieczności płacenia podatku. Po więcej informacji zajrzyj na stronę: ubezpieczenie24.org
W jaki sposób dokonać darowizny?
Według ogólnie obowiązującego prawa darowizna powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Za taki akt trzeba zapłacić, ale tylko on jest gwarancją 100% legalności całego procesu. To, kto zapłaci za usługę notariusza, jest z perspektywy prawa nieistotne - może to być zarówno obdarowujący, jak i obdarowany.
Jak powinna wyglądać umowa darowizny?
Jest kilka ważnych rzeczy, które muszą znaleźć się w akcie darowizny, by wszystko było zgodne z prawem. Poniżej znajdziesz niezbędne elementy:
strony umowy - musisz podać wszystkie dane osoby obdarowanej, jak i darczyńcy. Chodzi o imiona, nazwiska, numery PESEL, numery dowodów osobistych, a w przypadku firmy KRS, NIP i REGON.
przedmiot darowizny - w tym wypadku niezbędne są dane dotyczące marki, modelu, numeru rejestracyjnego, roku produkcji, przebiegu oraz numeru nadwozia. Możesz również dodać informacje o karcie pojazdu oraz tym, co zostanie przekazane obdarowanemu oprócz samego pojazdu.
wartość pojazdu - kwota, którą tu podasz, będzie podstawą do wyliczenia podatku (nie dotyczy darowizny w obrębie najbliższej rodziny). Więcej informacji na temat darowizny auta znajdziesz tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-aktualne-przepisy/
oświadczenie o przejęciu - w umowie powinny znaleźć się oświadczenia darczyńcy i obdarowanego o tym, że przedmiot darowizny zostaje przekazany zgodnie z umową.
Darowizna a OC
Przekazanie samochodu jest równoznaczne ze zmianą właściciela. Konieczne więc jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego, które zajmuje się OC konkretnego pojazdu. Zasady w tej sytuacji są takie same jak przy sprzedaży. Obdarowany może zatrzymać dotychczasowe OC lub wypowiedzieć je i wykupić nowe w innej firmie.
Podsumowanie
Jak widzisz, darowizna samochodu wiąże się z pewnymi warunkami, które trzeba spełnić, żeby przekazanie miało moc prawną. W przypadku rodziny dochodzi jeszcze kwestia podatkowa, a raczej uniknięcie jej poprzez złożenie odpowiedniego dokumentu w Urzędzie Skarbowym. Na pierwszy rzut oka cała procedura może wyglądać na skomplikowaną, ale nie ma w tym niczego trudnego. Wystarczy tylko dobrze sporządzić umowę i przypieczętować jej ważność u notariusza.