Wiadomości z Rudy Śląskiej

Demencja starcza objawy: Jak rozpoznać otępienie u seniorów?

  • Dodano: 2024-01-31 14:15

Demencja starcza, czyli otępienie, może dotknąć każdego z nas. Ze względu na naturalny proces starzenia, urazy czy choroby mózgu, coraz większa liczba osób starszych styka się z tą chorobą. Nieleczona, stopniowo prowadzi do utraty sprawności, a w konsekwencji do obniżenia jakości życia. Czy można temu zapobiec? Co powinniśmy wiedzieć o demencji starczej? Które symptomy powinny nas zaniepokoić i kiedy należy udać się do specjalisty?

Demencja starcza: objawy i pierwsze znaki otępienia u osób starszych

Demencja starcza objawy ma różne, początkowe mogą być niezauważalne nie tylko dla osoby chorej, ale także dla otoczenia. Wskazują one jednak na to, że choroba już rozpoczęła swoje działanie. Na ogół charakterystycznymi symptomami, na które należy zwrócić uwagę, są:

  • problemy z pamięcią,
  • problemy z mówieniem.

Mogą pojawić się także urojenia, które są wynikiem zaburzeń funkcji mózgu.

Kolejnym istotnym elementem jest to, jak demencja wpływa na zdolność uczenia się nowych informacji. W miarę postępu choroby pacjent może zaczynać zapominać o najbliższych, nie rozpoznawać przedmiotów lub osób, a na zaawansowanym etapie choroby, osoba chora może mieć problem z samodzielnym poruszaniem się.

Często pomocne w rozpoznaniu objawów demencji mogą być obserwacje bliskich osób. Inne symptomy to na przykład problemy z wyrażaniem myśli, mylenie dat, zapominanie o ważnych wydarzeniach, a w późniejszych stadiach demencji - utrata orientacji w czasie i przestrzeni.

Demencja – przyczyny, objawy i leczenie: czy demencja starcza jest chorobą alzheimera?

Demencja starcza jest jednym z rodzajów otępienia i nie musi być związana z chorobą Alzheimera. Chociaż Alzheimer jest jedną z najbardziej znanych przyczyn otępienia, nie jest jedyną chorobą mogącą prowadzić do demencji. Innymi możliwymi przyczynami mogą być: demencja naczyniowa, otępienie czołowo-skroniowe, choroba Parkinsona lub Huntingtona.

Leczenie demencji jest skierowane na spowolnienie postępu choroby oraz na poprawę jakości życia chorego. W przypadku choroby Alzheimera, terapia jest skoncentrowana na zwiększeniu poziomu acetylocholiny - neuroprzekaźnika, którego brak jest charakterystyczny dla tej choroby.

Należy jednak zaznaczyć, ze demencja starcza nie jest chorobą uleczalną – obecnie nie ma leków, które byłyby w stanie zahamować rozwój demencji całkowicie.

Otępienie starcze i choroba Parkinsona: objawy i związki między tymi chorobami

Choć choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, wpływającą przede wszystkim na kontrolę ruchów, część osób z tą chorobą mogą w przyszłości rozwinąć również otępienie. Otępienie związane z chorobą Parkinsona zwykle rozwija się w późniejszych etapach choroby.

Charakterystyczne dla tego typu otępienia są: problemy z funkcjami wykonawczymi:

  • planowaniem,
  • organizacją,
  • przemysłowym rozwiazywaniem problemów,
  • problemy z pamięcią i uwagą,
  • zawyżone oceny osobistych możliwości.

Podobieństwa symptomów między otępieniem a chorobą Parkinsona mogą sprawić, że początkowo diagnoza jest trudna. Kontrola i obserwacja stanu pacjenta przez specjalistę jest więc kluczowa dla postawienia prawidłowej diagnozy, a obszerna wiedza na temat tych chorób pozwoli na lepsze zrozumienie ich mechanizmów i objawów.

Demencja naczyniowa, mieszana i czołowo-skroniowa: różne rodzaje demencji a objawy starcze

Rozmaite formy demencji starczej pojawiają się często u osób starszych, w wyniku choroby mózgu lub uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Trzy spośród najczęściej napotykanych wariantów to:

  • demencja naczyniowa,
  • demencja mieszana,
  • demencja czołowo-skroniowa.

Każda z nich dotyka pacjenta na inny sposób i ma specyficzne objawy, które intensyfikują się wraz z postępowaniem choroby.

Demencja naczyniowa bywa rezultatem zaburzeń w pracy naczyń krwionośnych w mózgu, powodujących niedokrwienie. Objawy demencji naczyniowej często związane są z problemami z koncentracją, mówieniem oraz wyraźnymi problemami z ruchem.

Demencja mieszana to termin opisujący sytuację, w której u pacjenta występują objawy charakterystyczne dla różnych form demencji na raz. Zazwyczaj łączą się tu symptomy demencji naczyniowej z objawami starczego otępienia typu alzheimerowego.

Z kolei demencja czołowo-skroniowa, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje uszkodzenia zarówno w części czołowej, jak i skroniowej mózgu. Chorzy na tę odmianę demencji często borykają się z problemami z planowaniem, decyzjami, a także emocjonalnością i zachowaniem społecznym.

Demencja i urojenia: Psychologiczne aspekty starczej demencji

Oprócz podstawowych objawów demencji, takich jak problemy z pamięcią, koncentracją czy mową, pacjenci zmagają się często z problemami natury psychologicznej. Urojenia i paranoja to częste składowe tej choroby. Istotne jest zrozumienie, że sprawność umysłową, tak jak funkcje poznawcze, wpływają na to, jak pacjent postrzega siebie i otaczający go świat.

Demencja może powodować wrażenie, że bliscy lub opiekunowie chcą zrobić krzywdę pacjentowi, co przeradza się w paranoję. Rozpoznanie tego stanu i odpowiednie zaradzenie może wymagać pomocy specjalistów, np. psychologów lub psychiatrów. Przy tej chorobie istotne jest poznanie objawów i zrozumienie potrzeb osoby z demencja – więcej informacji na stronie zrozumieć starość.

Czym jest demencja? Rozwiewanie mitów o otępieniu i demencji starczej

Starcza demencja to choroba neurodegeneracyjna, która stopniowo uszkadza i niszczy komórki mózgowe, prowadząc do postępującej utraty zdolności myślenia, pamiętnictwa i innych funkcji poznawczych. Warto jednak odróżnić demencję od zwykłych objawów starzenia. Starzenie nie zawsze musi prowadzić do otępienia i demencji.

Dużo mitów krąży na temat demencji - niewątpliwie jest to poważne schorzenie, ale prawda jest taka, że demencja starcza nie dotyczy wszystkich osób starszych. Na jej wystąpienie wpływ mogą mieć różne czynniki, w tym genetyka, styl życia czy ogólny stan zdrowia. Także warto zrozumieć, że sam fakt zapomnienia nie oznacza, że człowiek dotknięty jest demencją.

Troska o zdrowie mózgu, prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i umysłowa - to wszystko może pomóc w prewencji tej choroby. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Choć demencja jest dość skomplikowanym i ciężkim schorzeniem, z odpowiednią opieką, wsparciem rodziny i interwencją medyczną można złagodzić jej objawy i pozytywnie wpłynąć na jakość życia pacjenta.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.