Wiadomości z Rudy Śląskiej

Do USA z wizą lub bez - jak lepiej?

  • Dodano: 2019-12-19 07:00, aktualizacja: 2019-12-19 07:11

Jakich podróży dotyczy "zniesienie wiz" do USA? Kiedy wystarczy autoryzacja w ESTA, a w jakim przypadku zdecydowanie lepiej wyrobić sobie wizę?

W listopadzie Polska została włączona do Visa Waiver Program, czyli programu ruchu bezwizowego. Spotkało się to z dużym entuzjazmem ze strony każdego, który planował w przyszłości udać się do Stanów.

Warto dowiedzieć się, na czym polega program Visa Waiver, a także jakie są plusy i minusy tego rozwiązania? Kiedy wiza jest konieczna, a w jakich przypadkach wystarczy tylko autoryzacja w ESTA? Najważniejsze zasady podróżowania do USA w programie ruchu bezwizowego znajdziesz na: https://wizaonline.org/blog/bez-wizy-do-usa-na-jakich-zasadach.

ESTA a wiza

Plusem programu bezwizowego jest fakt, że podróżowanie staje się o wiele tańsze i łatwiejsze. Przy ubieganiu się o wizę należy zapłacić aż 160 dolarów, przy czym rejestracja w ESTA kosztuje tylko 14 dolarów. Co więcej, cała kwota zostanie pobrana tylko wtedy, gdy rejestracja przebiegnie pomyślnie. W innym przypadku system pobierze tylko 4 dolary. Za to standardowa opłata wizowa nie podlega zwrotowi.

Rejestracja w ESTA zajmuje około 20 minut. Zaleca się jednak, by dokonać jej już na etapie planowania podróży, bo w niektórych przypadkach czas oczekiwania na autoryzację może przeciągnąć się do 3 dni. Natomiast wypełnienie wniosku wizowego (formularz DS-160) może zająć nawet kilka godzin. W przypadku ubiegania się o wizę konieczna jest także osobista wizyta w Ambasadzie USA w Warszawie lub Konsulacie w Krakowie.

Mniej formalności 

Rejestracja w ESTA jest zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza niż ubieganie się o wizę. Tym samym, jeśli chcesz udać się do USA w podróż służbową, na wakacje, czy leczenie to możesz zorganizować to o wiele szybciej i taniej niż kiedyś. 

Ograniczony czas 

Autoryzacja w ESTA jest ważna przez 2 lata. Dla porównania wiza służbowo-turystyczna (B-1/B-2) wydawana jest aż na 10 lat. Taka wiza uprawnia do przebywania w Stanach nawet przez pół roku (180 dni) i daje możliwość przedłużenia pobytu.

Warto jednak pamiętać, że pomyślne przejście rejestracji w ESTA uprawnia tylko do 90 dni spędzonych w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, duża częstotliwość wyjazdów w ramach VWP także nie jest szczególnie mile widziana i w rezultacie może skutkować niewpuszczeniem do kraju.

Otwarte granice? 

Mimo tego, że dzięki uczestnictwu w Visa Waiver Program można udać się do USA bez wizy, to dalej nie ma możliwości przekraczania granicy legitymując się tylko dowodem osobistym. Konieczny jest ważny paszport.

Należy mieć na uwadze, że sama autoryzacja w ESTA nie jest gwarancją wjazdu do USA. Aby zostać wpuszczonym na terytorium Stanów Zjednoczonych, tuż po wyjściu z samolotu należy przejść pomyślnie przez kontrolę graniczną. Urzędnik imigracyjny pyta między innymi o cel podróży, planowany czas pobytu w USA, miejsce zatrzymania, a także o ilość posiadanych środków finansowych. Należy również posiadać bilet powrotny do własnego kraju lub na dalszą podróż. To urzędnik decyduje, czy dana osoba zostanie wpuszczona do USA czy zostanie odesłana do ojczyzny.

Kto może skorzystać? 

Autoryzacja w ESTA umożliwia podróżowanie w celach służbowych oraz turystycznych. Tym samym dalej musisz starać się o wizę, jeśli chcesz podjąć naukę bądź pracę w USA. Wtedy, nawet jeśli wybierzesz wizę, która na to nie zezwala, to po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych możesz wnioskować o zmianę statusu wizy. W przypadku autoryzacji w ESTA nie ma takiej możliwości. 

Nie da się ukryć, że autoryzacja w ESTA wiele ułatwia, jak i zapewnia licznie możliwości, jednak w wielu przypadkach wyrobienie wizy dalej będzie koniecznością, by udać się do USA. Warto o tym pamiętać na etapie planowania swojego wyjazdu. 

Zdjęcie: Unsplash.com

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.