Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dolegliwości będące efektem pracy w pozycji stojącej - jak im zapobiegać?

  • Dodano: 2019-04-17 07:45, aktualizacja: 2019-04-17 08:00

Wielogodzinna praca w pozycji stojącej jest równie szkodliwa, co praca za biurkiem. Może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, żylaków i bólu pleców. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają uniknąć tego typu dolegliwości.

Aby pracownik mógł efektywnie realizować powierzone mu zadania służbowe, musi mieć zapewnione odpowiednie - czyli ergonomiczne - warunki. Dotyczy to zarówno osób pracujących w pozycji siedzącej, jak i tych, których praca wymaga wielogodzinnego stania lub chodzenia. W przypadku tych drugich bardzo ważne jest udostępnienie siedzisk, zlokalizowanych w sąsiedztwie miejsca pracy, które umożliwiają krótki odpoczynek. Niestety, takie udogodnienie może być niewystarczające.

Wpływ pozycji stojącej na zdrowie

 

Praca w pozycji stojącej obciąża mięśnie nóg i grzbietu. Prowadzi to do gromadzenia się krwi w kończynach dolnych i skutkuje zmniejszeniem ukrwienia organizmu. Ma to negatywny wpływ na przemianę materii w komórkach. Zastoje krwi w żyłach nóg prowadzą też do obrzęków, żylaków i nadciśnienia tętniczego. Osoby pracujące w pozycji stojącej zmagają się często z uczuciem ciężkości nóg i dokuczliwymi bólami kończyn dolnych, które są efektem zmęczenia ciągle napiętych mięśni łydek. Stanie w jednym miejscu bez ruchu i niedokrwienie naprężonych mięśni skutkuje też pojawieniem się mimowolnych skurczy łydek. Wykonywanie zadań w takiej pozycji wpływa też na kondycję kręgosłupa, obciążając szczególnie odcinek lędźwiowy. Ponadto może ono skutkować zapaleniem ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego.

Maty antyzmęczeniowe

 

Pozycja stojąca jest męcząca, a to może działać dekoncentrująco. Jest ona zatem czynnikiem wywołującym stres, który prowadzi do obniżenia sprawności układu odpornościowego i tym samym negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Zmęczenie wywołane pracą w takiej pozycji sprawia, że reakcja na zdarzenia jest wolniejsza, co w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do wypadków śmiertelnych. Każdy pracodawca powinien wiedzieć, że najgorszym rodzajem podłoża do stania jest podłoga betonowa. Na szczęście istnieje sposób pozwalający uniknąć dolegliwości będących efektem pracy w pozycji stojącej. Są nim maty antyzmęczeniowe, które stymulują stopy, wymuszają pracę mięśni i tym samym usprawniają krążenie krwi w kończynach dolnych.

Niestety mat antyzmęczeniowych nie można kupić w każdym sklepie - nie oznacza to na szczęście, że są trudne do zdobycia. Osoby pragnące uniknąć konsekwencji pracy w pozycji stojącej mogą znaleźć je np. w ofercie firmy AJ Produkty. Proponowane przez tę firmę maty zapewniają komfort podczas stania, posiadają właściwości antypoślizgowe, dzięki ściętym krawędziom minimalizują ryzyko potknięcia i są odporne na brud. Z takich mat można korzystać nie tylko w biurze  - adresowane są one również do osób pracujących na linii produkcyjnej, za kasą czy za barem.

AJ Produkty oferuje też platformę balansującą, która zapewnia dynamiczną pozycję stojącą. Pracownik, stojąc na niej, ćwiczy biodra, poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie nóg, miednicy, kostek i pleców. Co więcej, dzięki umieszczonej na spodzie platformy gałce można dopasować trudność ćwiczeń do własnych możliwości.

O czym jeszcze należy pamiętać, pracując w pozycji stojącej?

 

Bez względu na to, czy posiada się matę antyzmęczeniową, czy też nie, należy pamiętać o prawidłowej pozycji stojącej. Cechuje się ona zachowaniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa oraz delikatnym odwiedzeniem i rotacją zewnętrzną w stawach biodrowych. Ważne jest też ułożenie nóg. Kończyny dolne można ułożyć w niewielkim wykroku lub równolegle względem siebie.

Aby móc uniknąć dolegliwości wynikających z kilkugodzinnego stania, należy co 5 - 10 minut zmieniać pozycję. Należy podkreślić, że ciągłe przenoszenie ciężaru ciała z jednej stopy na drugą czy dreptanie w miejscu to czynności niewystarczające. Polecana jest za to lekka gimnastyka polegająca na wspinaniu się na palcach. Zmniejsza ona ryzyko żylaków i pozwala uniknąć obrzęków. Sposobem na zwiększenie komfortu i samopoczucia podczas pracy na stojąco są 2-4-minutowe przerwy na krótki spacer. Nie można też zapomnieć o odpowiednim obuwiu i robionych na zamówienie wkładkach ortopedycznych. Pozwalają one zmniejszyć ryzyko odcisków i halluksów.

Podsumowując, osoby pracujące w pozycji stojącej powinny zadbać o odpowiednią postawę ciała. Ważne są również kilkuminutowe ćwiczenia, odpowiednie buty i maty antyzmęczeniowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.