Wiadomości z Rudy Śląskiej

Działalność nierejestrowana - jak rozliczyć w PIT 2019? O czym musisz wiedzieć?

 • Dodano: 2019-02-26 13:15

Czy nowa forma prowadzenia działalności sprawi, że w Polsce więcej osób będzie aktywnych zawodowo? Od 30 kwietnia 2018 roku można mieć firmę, którą prowadzi osoba fizyczna we własnym imieniu. Ta forma zarobku to działalność nierejestrowana. Dowiedz się, jak uwzględnić ją w zeznaniu PIT 2019. Zmiany, które umożliwiły powstanie nowej formy prowadzenia działalności, wpłynęły też na sposób rozliczania.
 

Działalność nierejestowana - co to jest?

Działalność nierejestrowana(nierejestowa) to nowa forma prowadzenia firmy. W odróżnieniu od klasycznej działalności gospodarczej, jej nie trzeba rejestrować. Ten mały biznes prowadzi we własnym imieniu osoba fizyczna. Jednak nie może to być podatnik, który w ciągu ostatnich 5 lat prowadził działalność gospodarczą.

Należy pamiętać, że ten rodzaj firmy nie ma zastosowania w przypadku:

 • wykonywania działań w ramach umowy spółki cywilnej,
 • działalności wymagającej posiadanie koncesji, pozwoleń albo licencji.


Ważna informacja: jeśli działalność nierejestrowana zostanie zarejestrowana (w trakcie korzystania z niej) jako działalność gospodarcza w CEIDG, to firma ta zostaje uznana za działalność gospodarczą z dniem podanym we wniosku. Taka rejestracja może wynikać np. z faktu, że działalność nierejestrowana zaczyna przynosić coraz większe przychody, przekraczające te dopuszczalne dla tego rodzaju źródła dochodu.
 

Ile można zarobić w działalności nierejestrowanej?

Dochody z takiej działalności gospodarczej nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu połowy minimalnej pensji. W 2018 roku przychód nie mógł być wyższy niż 1050 zł brutto (połowa kwoty 2 100 zł) miesięcznie, czyli całościowo nie może przekraczać 8400 zł rocznie. Kwota ta wynika z ustalonego progu 1050 zł oraz daty pojawienia się tej nowej formy prawnej 30 kwietnia 2018 roku.
W 2019 roku dochód nie może przekroczyć kwoty 1125 zł brutto w skali miesiąca, czyli 13 500 zł w skali roku.

Działalność nierejestrowana i PIT 2019 - zmiany w płaceniu składek ZUS

Zaletą prowadzenia działalność nierejestrowanej jest zwolnienie z płacenia składek ZUS. Jednak w związku z tym, osoba prowadząca taką małą firmę, nie może skorzystać z prawa do:

 • bezpłatnego leczenia,
 • wypłaty tzw. chorobowego,
 • wypłaty podczas urlopu macierzyńskiego,
 • wypłaty pieniędzy w razie wypadku przy pracy.

Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną w PIT 2019?

PIT-36 to zeznanie, na którym rozlicza się przychody z działalności nierejestrowanej. W pierwszych częściach deklaracji podatnik wpisuje podstawowe informacje o sobie, tak jak w klasycznym dokumencie PIT 2019. Zmiany dotyczą jedynie części D:

Dochody/straty ze źródeł przychodów.

 • Forma opodatkowania

Jedyną możliwą formą rozliczenia działalności nierejestrowanej jest płacenie podatku zgodnie ze skalą podatkową – 18% lub 32%. Firma ta nie może być rozliczana zgodnie ze stawką podatku liniowego wynoszącą 19%, na zasadach ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych ani zgodnie z kartą podatkową.

 • Przychody

Pierwsza rubryka 9. punktu części D to miejsce, gdzie podatnik wpisuje przychody z tytułu działalności nierejestrowanej. W pierwszej kolejności osoba rozliczająca się uzupełnia wysokość przychodów, uzyskanych w całym roku podatkowym (w PIT 2019 przychody z 2018 roku).

 • Koszty przychodów

Kolejne informacje, jakie trzeba uzupełnić, to koszty uzyskania przychodu (w rubryce drugiej). Tam podatnik musi uwzględnić wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej. Należy je udokumentować rachunkami, które zawierają imię, nazwisko i miejsce zamieszkania nabywcy, by móc je wpisać do dokumentu PIT 2019. Zmiany dla podatników polegają głównie na tym, że numer PESEL nie jest obowiązkowym elementem w przypadku tych rachunków.

 • Dochód i strata

Ostatni element to dochód wykazywany w rubryce trzeciej. Wyliczenie go jest bardzo proste: wystarczy od kosztów odjąć przychody, pod warunkiem, że wykazana wartość dochodów przewyższa wysokość kosztów ich uzyskania. Jeśli jednak koszty są wyższe od dochodów, to wtedy należy wyliczoną kwotę umieścić w czwartej rubryce punktu dziewiątego części D: Strata.
Działalność nierejestrowana a podatek VAT

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może korzystać ze zwolnienia z VAT np. z powodu niskich obrotów. Gdy podatnik korzysta z takiego zwolnienia, wystawia faktury bez VAT. Dane, jakie muszą się znaleźć na tych dokumentach to:

 • data wystawienia,
 • numer porządkowy (kolejny),
 • imię, nazwisko albo nazwa podatnika i adres nabywcy towaru i usługi,
 • rodzaj albo nazwa usługi lub towaru,
 • ilość towaru lub zakres usług,
 • cena jednostkowa,
 • całkowita kwota należności.


W przypadku sprzedaży i świadczenia usług na rzecz firm płacących VAT, podatnik prowadzący działalność nierejestrowaną musi dokumentować transakcje fakturą z VAT. Z kolei w przypadku podmiotów zwolnionych z VAT, powinien się posłużyć fakturą bez VAT. Jeśli nabywcą jest osoba fizyczna niemająca działalności gospodarczej, to fakturę wystawia się tylko na wyraźną prośbę nabywcy.

 • Kasa fiskalna - czy jest obowiązkowa?

Działalność nierejestrowana, świadcząca usługi i sprzedaż na rzecz osób prywatnych lub rolników ryczałtowych, nie zawsze potrzebuje kasy fiskalnej - można wtedy skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Przed rozpoczęciem działalności należy udać się do urzędu skarbowego i ustalić, czy charakter prowadzonej działalności nierejestrowanej wymaga jej posiadania, zgodnie z ustawą rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej.

Osoby, które korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej, mogą transakcje z osobami prywatnymi i rolnikami ryczałtowymi ujmować w ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Należy jednak pamiętać, że całą sprzedaż należy dokumentować, by móc poprawnie wypełnić zeznanie PIT-36 2019.
 

Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! 


Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Komentarze (2)    dodaj »

 • Piotr

  A co jeśli zacząłem dział. nierejestrowaną w grudniu. Siłą rzeczy na pit wyjdzie strata, gdyż musiałem kupić kasę, więc koszty przerosły...jak potem bedzie z rozliczeniem tej straty?

 • [...]a Podatkowa

  No to [...]a opodatkują stratę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.