Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ergonomiczne biuro

  • Dodano: 2019-07-10 06:45, aktualizacja: 2019-07-10 07:10

Praca biurowa kojarzy nam się ze spokojem i brakiem większych zagrożeń. Nic bardziej mylnego – pracownicy biurowi narażeni są na wystąpienie wielu schorzeń i dolegliwości związanych z pracą. Negatywne skutki ograniczyć może ergonomia.

Zagrożenia zdrowotne wiążące się z pracą biurową wynikają przede wszystkim z wielogodzinnego przebywania w jednej pozycji, a także z wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera. Do najczęstszych schorzeń, na jakie zapadają pracownicy biurowi, należą choroby serca, zniekształcenia kręgosłupa, nerwice, a także wady wzroku. Ryzyko ich wystąpienia można zminimalizować dzięki właściwie zaprojektowanemu i urządzonemu stanowisku pracy oraz wyposażeniu go w ergonomiczne meble i akcesoria.

Dlaczego to takie ważne?

Jak wskazują wyniki badań przeprowadzone przez Ergotest, zaledwie 2% stanowisk komputerowych w Polsce w pełni spełnia wymagania ergonomii i prawa. Ponad połowa zaś nie wypełniała nawet podstawowych jej zaleceń. 31% uczestniczących w badaniu pracowników biurowych każdego dnia doświadczało dolegliwości bólowych związanych z pracą siedzącą przy komputerze. Do najczęściej wymienianych należały bóle pleców, głowy i karku, a także uczucie napięcia w ramionach. Ponad połowa biorących udział w badaniu (55%) przyznała, że wspomniane dolegliwości wpływają w dużym lub średnim stopniu na ich efektywność i wydajność. Stanowiły one również – zgodnie z danymi ZUS – najczęstszą przyczynę absencji chorobowych w tej grupie zawodowej (https://www.zus.pl/baza-wiedzy/statystyka/opracowania-statystyczne/absencje-chorobowe).

Ergonomiczne biuro - czyli jakie?

Ergonomia w biurze nie dotyczy wyłącznie pojedynczych stanowisk pracy, ale całej przestrzeni. Zgodnie z regulacjami prawnymi pracodawca jest zobligowany do zapewnienia pracownikom pomieszczeń o odpowiedniej szerokości i wysokości, a także właściwej temperatury powietrza i jego prawidłowego przepływu. Stanowiska komputerowe powinny mieć dostęp zarówno do oświetlenia naturalnego, jak i sztucznego. Monitor należy umieścić bokiem do źródeł światła, dzięki czemu można uniknąć odbijania się w nim promieni. Ekran komputera powinien zostać usytuowany na wysokości wzroku, co zapobiegnie ciągłym, niepotrzebnym skrętom głowy i tułowia.

Ergonomiczne biuro to dobrze dobrane meble

Niezbędnym elementem pracy biurowej, którą wykonuje się w pozycji siedzącej, jest odpowiednio dobrane krzesło lub fotel. Rozwiązaniem idealnym dla nowoczesnych przestrzeni biurowych są takie elementy jak balansująca piłka pilates i krzesła balansujące. Podczas siedzenia na nich uaktywniają się mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha, co zapewniając kręgosłupowi optymalną pozycję. Do tego przyrządy takie usprawniają krążenie w stopach i w nogach, redukując uczucie zmęczenia. Bardziej tradycyjną formą są ergonomiczne fotele, posiadające możliwość regulacji wysokości siedziska i podłokietników, a także kąta nachylenia oparcia. Umożliwia to dopasowanie ich do indywidualnych cech fizycznych poszczególnych pracowników. Ergonomicznym rozwiązaniem jest praca biurowa w trybie siedząco-stojącym, której wdrożenie ułatwi wykorzystanie biurek z regulacją wysokości blatu – takie meble znajdują się m.in. w ofercie firmy AJ Produkty. Łatwy w obsłudze mechanizm pozwala podnosić i opuszczać blat w dowolnej chwili.

Do stworzenia ergonomicznego stanowiska pracy wykorzystać można również dodatki, takie jak choćby montowana do blatu biurka podpora przedramienia, niwelująca napięcie w nadgarstku oraz minimalizująca ryzyko rozwinięcia się schorzeń w obrębie tego stawu. Optymalne ustawienie komputera dla poszczególnych pracowników zapewnią zaprojektowane w tym celu uchwyty do monitorów pozwalające regulować nie tylko wysokość, na jakiej się znajdują, ale także odległość od oczu. Do właściwego oświetlenia przestrzeni biurowych wykorzystać można zarówno lampy sufitowe, jak i biurkowe, które wyposażone są funkcję dostosowania natężenia światła do aktualnych potrzeb.

Ergonomiczne stanowisko pracy powinno być dla każdego pracodawcy priorytetem. Lepsze samopoczucie pracowników to bowiem efektywniejsze funkcjonowanie całej firmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.