Wiadomości z Rudy Śląskiej

Formalności przy zaciąganiu pożyczki pozabankowej

  • Dodano: 2018-03-27 14:30

Choć pożyczki pozabankowe związane są z formalnościami mniej skomplikowanymi niż kredyty, nie unikniemy ich także w tym przypadku. Na co powinniśmy się przygotować?

Żmudne poszukiwania najbardziej opłacalnej oferty, potem kompletowanie kompletowanie wymaganych dokumentów i wypełnianie wniosku. A kiedy już go oddasz, pozostaje czekać na jego rozpatrzenie. Na domiar złego nawet jeśli twoja zdolność kredytowa jest na dość wysokim poziomie, nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że otrzymasz pozytywną odpowiedź.

To wszystko zna na pewno każdy, kto choć raz ubiegał się o kredyt bankowy. Skomplikowane procedury i wysokie wymagania wobec klientów sprawiają, że ci coraz częściej sięgają po pożyczki oferowane przez firmy spoza sektora bankowe. Choć w ich przypadku formalności (sporo na ich temat dowiesz się pod tym adresem) są mniej skomplikowane niż w bankach, nie można powiedzieć, że zostały one całkowicie wyeliminowane. Na co więc należy przygotować się przy staraniach o pożyczkę pozabankową?

Szybki pożyczki online

W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów, w przypadku pożyczek pozabankowych wszystkie formalności możemy często załatwić za pośrednictwem internetu. Wystarczy, że zarejestrujemy się na stronie pożyczkodawcy i potwierdzimy swoją tożsamość. Możemy zrobić to wykonując przelew na symboliczną kwotę (np. jeden grosz) lub korzystając ze specjalnej aplikacji, która pobierze nasze dane logując się do konta bankowości elektronicznej.

Nie zapominajmy jednak, że niektóre firmy nie udzielają dużych pożyczek przez internet. Dotyczy to w szczególności pożyczek ratalnych, których sumy mogą nawet przekraczać 20 tysięcy złotych. Oczywiście nie oznacza to, że brak jest na rynku firm udzielających nawet dużych pożyczek ratalnych całkowicie online. Takie produkty w swojej ofercie mają między innymi Wonga, SuperGrosz czy Zaplo.

Jakie dokumenty?

Choć będzie ich mniej niż w przypadku kredytu bankowego, ubiegając się o pożyczkę pozabankową także będziemy musieli przygotować odpowiednie dokumenty. W przypadku chwilówek (których kwota tylko w niektórych przypadkach przekracza 2 tysiące złotych) wystarczy dowód osobisty i wyciąg z konta (lub potwierdzenie tożsamości którąś ze wspomnianych metod). Niezbędny będzie też numer telefonu kontaktowego, który jest niezbędny między innymi w razie problemów ze spłatą pożyczki.

Więcej formalności związanych jest zaś z pożyczkami ratalnymi, które zazwyczaj oscylują na wyższe, sięgające kilku tysięcy złotych, kwoty. Ubiegając się o jedną z nich musimy przygotować bowiem rachunek za media (który pomoże w potwierdzeniu naszego adresu), zaświadczenie od pracodawcy o wysokości naszych dochodów, a czasem także drugi dokument tożsamości (na przykład paszport lub prawo jazdy). Pamiętajmy też, że pożyczkodawcy wymagający przedstawienia tych dokumentów niezmiernie rzadko zawierają umowy online.

Kto otrzyma pożyczkę?

Wbrew powszechnym opiniom nie każdy może też liczyć na to, że firma pożyczkowa przyzna mu finansowanie. Takie przedsiębiorstwa coraz częściej badają historię kredytową swoich klientów, sprawdzając ich profile w bazach rejestrów dłużników. Negatywny wpis w jednej z tych instytucji może więc sprawić, że z uzyskaniem pożyczki pozabankowej będziemy mieli duże problemy.

Niekorzystna historia to niestety nie jedyny powód, dla którego firma może odmówić nam pożyczki. W zależności od polityki danego pożyczkobiorcy, może on odmówić podpisania umowy ze względu na wiek (dotyczy to zarówno osób którego dopiero niedawno ukończyły 18 lat, jak i seniorów), lub zbyt niskie dochody. Ten ostatni czynnik, choć nie jest tak istotny jak w banku, coraz częściej decyduje o przyznaniu pożyczki.