Wiadomości z Rudy Śląskiej

Futsal ciekawszy od klasycznej piłki nożnej?

 • Dodano: 2020-07-08 10:00, aktualizacja: 2020-07-17 10:23

Piłka nożna halowa budzi różne, czasem skrajne opinie wśród fanów futbolu. Prawda jest taka, że popularnie nazywany futsalem sport, miał spory udział w układzie sił we współczesnym futbolu. Stanowi także ciekawe uzupełnienie w piłkarskim rzemiośle.

Z futsalem jest trochę tak, jak z esportem. Wiele osób zżyma się na samo nazwanie esportu sportem. Z kolei futsal to piłka nożna, ale w trochę innym wydaniu. Niektórzy nie traktują go poważnie, lekceważąc jego atuty sportowe, medialne i rozrywkowe. A fakty są takie, że futsal jest niezwykle ciekawą, efektowną i zaciętą grą. Wiedzą o tym dobrze wierni fani oraz partnerzy współpracujący z polską Futsal Ekstraklasą, jak chociażby legalne zakłady bukmacherskie.

Początki sportu w Ameryce Południowej

Piłka nożna halowa z logicznego punktu widzenia stworzona jest dla krajów, których klimat ma kilka lub większość miesięcy z kiepską pogodą do gry na zewnątrz. Tyle teoria, a prawda jest zupełnie inna. W futsalu świetnie radzą sobie drużyny z Ameryki Południowej i europejskie kraje z południa takie, jak Hiszpania, Portugalia, czy Włochy. To jeszcze nic, bowiem taki rodzaj piłki nożnej zaistniał w 1930 w Urugwaju. Stamtąd szybko rozprzestrzenił się na inne kraje Ameryki Południowej. Ogromną popularność zyskał w Brazylii.

Futsal pomaga się rozwinąć

I tutaj dochodzimy do jednego z wielu atutów tego sportu. Skąd piłkarze z Brazylii posiadają taką świetną technikę, są gibcy i niezwykle zwrotni?  Jedna teoria mówi, że z powodu wielkiej miłości do futbolu. Brazylijczycy grają wszędzie w piłkę nożną – na plaży, na ulicy, parkingu, w domu. Miejsce i czas nie mają znaczenia. Druga teoria dotyczy właśnie futsalu. Większość dawnych i obecnych gwiazd reprezentacji Brazylii w piłce nożnej miała styczność z futsalem i tam rozwinęła wiele umiejętności. Bo piłka nożna halowa sprawia, że gracz rozwija swoją technikę, panowanie nad piłką, drybling itd. Potrafi grać jeden na jednego, być w ciągłym ruchu i wychodzić na pozycję. No i ma niezłą kondycję, bo futsal to gra bardzo intensywna, liczba interwałów w trakcie meczu jest ogromna.

Zalety piłki nożnej halowej

Wyżej wymieniliśmy atuty z punktu widzenia zawodnika czy trenera piłki nożnej. Ale przecież sport jest dla kibiców. Co może więc zaoferować piłka nożna halowa, czego nie ma, albo ma mniej tradycyjna odmiana futbolu? Przede wszystkim większą intensywność. W futsalu nie ma miejsca na nudę i przestoje. Boisko jest mniejsze, więc konstruowanie akcji nie trwa długimi minutami. Wszystko dzieje się błyskawicznie. Analitycy policzyli, że z 90 minut normalnego meczu piłki nożnej, tylko ok. 55-60 minut to „czysta gra”, a reszta to przestoje i przerwy. W futsalu tego nie ma, bo zegar jest zatrzymywany i liczy tylko momenty, gdy piłka przebywa na parkiecie. Piłka halowa trzyma w napięciu do ostatnich sekund, bo gole padają w ostatniej chwili. Drużyny mogą wymienić bramkarza na zawodnika z pola i jeszcze mocniej zaatakować. „Hokejowe” zamiany sprawiają, że intensywność jest spora. No i futsal jest bardzo widowiskowy, świetne strzały z powietrza, indywidualne akcje, czy techniczne sztuczki. To wszystko dzieje się dużo częściej niż na zielonej murawie.

Futsal – co można obstawiać?

Ta odmiana piłki nożnej jest więc bardzo ciekawa i chętnie oglądana na całym świecie. Okazuje się, że ofertę na futsal znajdziemy także w legalnych zakładach bukmacherskich. STS, który jest partnerem Futsal Ekstraklasy, udostępnia możliwość obstawiania meczów polskiej ligi. Obstawianie wyniku meczu futsalu w zakładach bukmacherskich praktycznie nie różni się od obstawiania piłki nożnej. Do wyboru mamy te same rodzaje zakładów. Futsal Ekstraklasa choć nie należy do grona najsilniejszych lig w Europie, przez lata wypracowała swoją markę i ma wiernych fanów. Oczywiście u bukmacherów pojawiają się w ofercie najlepsze ligi na Starym Kontynencie, czy międzynarodowe rozgrywki. Najpopularniejsze są mistrzostwa świata w futsalu, które chętnie są pokazywane przez telewizje. Z pewnością ten sport ma ogromny potencjał, chyba jeszcze nie do końca wykorzystany i stanowi mocne zaplecze dla piłki nożnej w wykonaniu jedenastoosobowym.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • szef

  W futsal graja tylko ci ,co nie dali rady na wielkim boisku,nie potrafili zrobić kariery

 • Pracownik lipcowy

  Albo ci którzy nie mają aspiracji do "wielkiego futbolu" i chcą sobie po prostu pograć po swojej pracy i nie siedzieć tylko przed komputerem I TV. Masz bardzo wąskie horyzonty. Zresztą widać to po tym jak stawiasz przecinki.

 • szef

  Podpisz się lepiej,nierobol lipcowy,pograć to sobie możesz na flecie,w pn gra się na całego,a jak ktoś nie potrafi,to gra na takich parkietach

 • Pracownik lipcowy

  Widać po twoim wpisie, że prezentujesz nisze umysłową, dyskusja z tobą to strata czasu, bo jak widać obrażanie ludzi to maksimum twojego potencjału. Masz minimalne pojęcie o sporcie, a jedyne co robisz to kibicujesz z piwem przed TV, pewnie ostatnie co kopnąłeś to puszkę z piwem, a potem przez tydzień miałeś zakwasy.

 • kibic

  Teraz jak zlikwidowano większość klubów piłkarskich w mieście nie pozostało nic jak lansowanie takich dyscyplin jak futsaal czy rugby.A fusbal to je fusbal z całym szacunkiem do tych dyscyplin niszowych.

 • Pezet

  W mieście nie został zlikwidowany żaden klub piłkarski. Likwidacja klubu, a wycofanie drużyny seniorów z rozgrywek to zasadnicza różnica.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.