Wiadomości z Rudy Śląskiej

Gdzie znaleźć wszystkie dane każdego pojazdu?

  • Dodano: 2021-11-29 12:45, aktualizacja: 2021-11-30 08:12

Czy możliwe jest uzyskanie danych dotyczących danego pojazdu w jednym miejscu? Oczywiście, że tak. Pomocna w tym zakresie jest specjalna rządowa platforma internetowa, dzięki której z łatwością można uzyskać takie informacje. Czy ujawnienie danych o pojazdach może być jednak powodem do obaw?

Rejestr CEP

Zacznijmy od tego, że informacje dotyczące zarejestrowanych aut w Polsce już od dawna są dostępne za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej – Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do tej pory z danych zawartych w CEP mogli skorzystać jedynie urzędnicy i to wyłącznie na potrzeby prowadzonych postępowań administracyjnych lub sądowych. 

Zwykły człowiek, nawet jeśli jego auto widniało w ewidencji (lub jako kierowca widniał on sam), nie mógł skorzystać z zawartych tam informacji. Ministerstwo Cyfryzacji już jakiś czas temu zmieniło reguły korzystania z CEP, tak że jest on już dostępny dla wszystkich i to bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat.

Jak zaznaczył WSA w Warszawie w wyroku z dnia 16 stycznia 2020 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1892/19), zgodnie z dyspozycją art. 80a i 100a Prawa o ruchu drogowym - w celu ograniczenia negatywnych zjawisk społecznych w obrocie pojazdami, a także upowszechnienia dostępu do danych zawartych w państwowej ewidencji, utworzona została centralna ewidencja pojazdów (CEP) i centralna ewidencja kierowców. Wskazane ewidencje prowadzi minister właściwy do spraw informatyzacji w systemie informatycznym. Dane tam gromadzone obejmują m.in. informacje o pojeździe, datę rejestracji pojazdu, dane właściciela (posiadacza pojazdu), informacje o ubezpieczeniu OC, informacje o kierowcy. Dane te przekazują w różnym trybie i terminach zobowiązane do tego instytucje, np. organy zajmujące się rejestracją pojazdów, stacje kontroli pojazdów czy Policja. Dane zgromadzone w ewidencji udostępnia się, o ile są one niezbędne do realizacji ich ustawowych zadań, podmiotom wskazanym w art. 80c ust. 1 i art. 100ah ust. 1 wspomnianej ustawy (w tym Inspekcji Transportu Drogowego). Dane udostępniane są w postaci elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. 

Informacje znajdujące się w CEP

CEP jest najbardziej pomocny dla tych kierowców, którzy nie mają czasu na zapamiętywanie ważnych informacji dotyczących ich pojazdów. W praktyce darmowy dostęp do bazy danych pozwala na szybkie odszukanie danych obejmujących ważność badania technicznego pojazdu lub polisy OC, szczegółowe informacje techniczne, a nawet przebieg auta. 

Portal i bazę danych pojazdów znajdziemy na oficjalnej stronie rządowej pod adresem http://www.cepik.gov.pl/ 

Pomimo, iż system jest już w zasadzie darmowy dla wszystkich obywateli, istnieje jeden warunek, który trzeba spełnić, aby zyskać do niego pełny dostęp – trzeba posiadać Profil Zaufany (tzw. eGO). Jest to nic innego, jak bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Możesz dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów (np. wnieść podanie, odwołanie, skargę). Profil Zaufany potwierdza tożsamość obywatela - podpis potwierdzony profilem zaufanym, podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny, skutecznie zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny (więcej o profilu zaufanym przeczytasz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pod adresem: https://www.gov.pl/cyfryzacja/profil-zaufany-ego-).

Wracając jednak do tematu ewidencji pojazdów, po zalogowaniu się na stronę bazy danych (http://www.cepik.gov.pl/si-cepik-2.0) użytkownik zyskuje dostęp do zakładki „Kierowcy i pojazdy”, w której odnajdzie:

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego,
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi,
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie,
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń,
  • informację o liczbie punktów karnych przypisanych do danego kierowcy

i wiele innych, przydatnych informacji. Co ciekawe, wszystkie dane z ewidencji można wyeksportować do pliku PDF.

Użytkownik zyskuje także możliwość składania wniosków o udostępnienie danych oraz informacji statystycznych dotyczących danego pojazdu lub kierowcy. Co ciekawe może także dokonać wstępnego sprawdzenia autobusu, którym właśnie wybieramy się na wycieczkę lub którym codziennie jeździmy do pracy i szkoły. 

Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza jednak poprzestać na udostępnieniu danych o polskich pojazdach – w planach ma bowiem zwiększenie funkcjonalności CEPiKu (m.in. takie jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC). 

Patron merytoryczny artykułu:
Kancelaria Radcy Prawnego Aleksandra Hryniewicz
ul. Grunwaldzka 212 lok. 2/3, 
80-266 Gdańsk
+48 662 173 620
https://www.hryniewicz.org
Podstawa prawna:
Art. 80c, 100g ustawy – Prawo o ruchu drogowym
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.