Wiadomości z Rudy Śląskiej

Geologia złożowa firmy - co trzeba zrobić, by móc wydobywać surowce?

  • Dodano: 2021-05-07 09:15, aktualizacja: 2021-08-10 10:20

Osoby przedsiębiorcze zakładają własne firmy celem zapewnienia sobie jak największego zarobku - jest to rzecz jak najbardziej zrozumiała i oczywista. Coraz częściej skłaniają się przy tym ku projektom na znacznie większą skalę - takim jak chociażby inwestowanie w prace wydobywcze. Kopalnie są w stanie przynosić olbrzymi zysk. Nie zawsze jednak konkretny pomysł okazuje się być trafnym i takim z potencjałem. Aby sprawdzić, czy takim tak właściwie jest należy postawić na coś takiego, jak geologia złożowa firmy https://gco-consult.com/www/badania-geologiczne-gruntu-cennik-szczecin.html. Co jednak krok po kroku należy zrobić, aby bezpiecznie wejść w ten biznes i po prostu zacząć na nim zarabiać? O tym - w dzisiejszym wpisie.

Geologia złożowa firmy https://zgy.pl/co-daje-wykonanie-badania-geotechnicznego/ - co należy zrobić, by móc pozyskiwać surowce naturalne?

Decydując się na zainwestowanie w kopalnię wydobywającą piaski tak naprawdę podejmuje się bardzo poważnego projektu na większą skalę. Na czym on dokładnie polega? Poniżej przedstawiamy kilka kroków prowadzących do samego rozpoczęcia zarabiania na tego typu projekcie. Zaznaczamy jednak, że cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany i po prostu dłuższy, a poniższe kroki są zaledwie tymi najważniejszymi z wielu, które należy wykonać celem czerpania z tego wszystkiego korzyści.

  1. Znalezienie odpowiedniego terenu - jest to zdecydowanie najistotniejszy element inwestowania w kopalnię wydobywającą dowolne kruszywo - piasek, żwir i cokolwiek innego. Ważne jest, aby w danym miejscu znajdowało się ich odpowiednio dużo. Oszacowanie tego jeszcze przed zainwestowaniem w działkę wydaje się być absolutną podstawą.
  2. Wiercenia poszukiwawcze - aby w ogóle rozważać wykorzystanie konkretnego terenu pod prace wydobywcze, należy tak właściwie zobaczyć, czy znajduje się tam jakiekolwiek złoże. Na to pytanie są w stanie odpowiedzieć wyłącznie umiejętnie przeprowadzone wiercenia, a następnie oddanie pozyskanych w ich wyniku próbek do laboratorium celem poddania ich badaniu.
  3. Przygotowanie projektu robót geologicznych - jest to konieczne, gdyż dokumentacja jest wymagana formalnie. Projekt jest jednak zaledwie częścią dokumentacji, którą należy przedłożyć między innymi w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Stosowne urzędy muszą wyrazić specjalną zgodę na wykonywanie tego typu prac (to tak zwana decyzja środowiskowa) i dopiero po jej uzyskaniu można przystąpić do właściwych działań w obrębie inwestycji. Ta nie może mieć zbyt dużego negatywnego wpływu na środowisko. Bez decyzji nie ma możliwości pozyskania koncesji wydobywczej, a zatem również i pozyskania zezwolenia na prace związane z eksploatacją konkretnych złóż.
  4. Rozpoczęcie właściwych działań - już po spełnieniu wszystkich formalności (a te przedstawione powyżej to tylko te najważniejsze - tych koniecznych do pozyskania jest o wiele więcej) można przystąpić do właściwego wydobycia. Koniecznie takiego wykonywanego w sposób jak najbardziej przemyślany.

Czy można samemu załatwić wszelkie formalności związane z rozpoczęciem wydobycia?

Jeżeli chce się w pełni samodzielnie pozyskać wszelkiego rodzaju zezwolenia i przygotować wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia działalności wydobywczej, jest się w stanie to zrobić. Należy się jednak uzbroić w cierpliwość, ale i doszkolić w zakresie prawa. Tylko wtedy zadba się o wszystko to, co jest niezbędne do pozyskania stosownej koncesji. Trzeba zadbać o dostarczenie wszystkim urzędom niezbędnych dokumentów, a przy okazji przeprowadzać prace wstępne konieczne do wykonania celem oszacowania rentowności całej inwestycji. Każde z tych działań wymaga poświęcenia mu mnóstwa czasu, a często i po prostu energii.

Znacznie łatwiejszym, pewniejszym i skuteczniejszym sposobem na rozpoczęcie inwestycji kopalnianej, która w przyszłości na pewno będzie przynosiła odpowiednie profity, jest postawienie przy tym na usługi firmy, która jest w stanie w fachowy sposób wykonać wszelkie prace z tym związane - od oszacowania opłacalności, przez załatwienie formalności. Jest to opcja pozwalająca inwestorowi skupić się na ważniejszych z jego perspektywy rzeczach.

Warto wiedzieć: z usług profesjonalistów mogą skorzystać również tacy przedsiębiorcy, którzy już posiadają swoją własną kopalnię, ale chcieliby coś w niej zmienić lub też ją zamknąć. To wszystko również wymaga odpowiedniego podejścia i spełnienia pewnych formalności. W tej branży wszystko zresztą czegoś takiego wymaga, a nic nie jest proste i klarowne. Dlatego też tak istotne jest postawienie na profesjonalną i po prostu wartościową pomoc.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że otwarcie i prowadzenie kopalni wydobywającej piaski, żwiry lub cokolwiek innego jest w stanie przynosić olbrzymi zarobek. Wcale jednak nie musi i należy mieć co do tego pełną świadomość. Wiele tutaj zależy od konkretnego miejsca oraz tego, czy będzie się w stanie przebrnąć przez wszystkie formalności konieczne do spełnienia jeszcze przed uruchomieniem tego typu kopalni. W tym wszystkim jest jednak w stanie pomóc profesjonalna firma. Dobrze wybrana, potrafi pomóc nie tylko w oszacowaniu opłacalności konkretnej inwestycji, ale i w spełnieniu wszystkich formalności niezbędnych do rozpoczęcia zarabiania właśnie na niej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.