Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak dobrać drzwi zewnętrzne do bryły budynku?

  • Dodano: 2021-03-22 09:15

Drzwi wejściowe do domu to istotny element elewacji budynku, dlatego powinny pasować do jego bryły. Ważne jest też, aby skutecznie chroniły przed chłodem i hałasem z ulicy, a przy tym stanowiły skuteczną barierę dla włamywaczy. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Drzwi wejściowe do domu dobrane do stylu architektonicznego

Na estetyczny wygląd domu wpływa kilka czynników. Oprócz właściwych proporcji bryły, wielkości i rozmieszczenia okien czy koloru elewacji i materiału, z jakiego została ona wykonana, nie bez znaczenia pozostają też drzwi wejściowe do domu. W mniejszych budynkach dobrze wyglądać będą modele z jednym skrzydłem, do tych bardziej okazałych lepszym wyborem okazać się mogą drzwi wejściowe dwu lub półtora skrzydłowe. Oprócz wielkości powinniśmy zwracać uwagę także na wzornictwo dopasowane do okien, ale i do stylu architektonicznego domu. Przy prostej w formie nowoczesnej bryle sprawdzą się np. drzwi ze stali lub aluminium z przeszkleniami i uchwytem zamiast klamki. Uzupełnieniem elewacji domu w stylu klasycznym będą zaś drewniane drzwi pomalowane na biało. Jeśli chcemy zapewnić więcej światła w hallu, warto zamontować naświetla, które dodatkowo będą pełnić funkcję dekoracyjną.

Które drzwi są najcieplejsze?

Za jedne z najcieplejszych uważane są drewniane drzwi wejściowe do domu. Czy to oznacza, że modele stalowe lub aluminiowe pasujące do nowoczesnych budynków nie zapewnią dobrej izolacji termicznej? Oczywiście, że nie. Producenci drzwi zewnętrznych stosują do wypełnienia skrzydeł materiały pozwalające uzyskać wysokie parametry termoizolacyjne, dlatego podczas zakupów najrozsądniej jest zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym lepiej dany model chroni dom przed wychładzaniem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w drzwiach zewnętrznych nie może on przekraczać 1,3 W/(m2*K). Producenci drzwi mają jednak w swojej ofercie również modele o współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym nawet ok. 0,5 W/(m2*K).

Drzwi odporne na włamania

Wybierając drzwi wejściowe do domu, powinniśmy też zwracać uwagę na zamontowane w nich zabezpieczenia antywłamaniowe. O tym w jakim stopniu dany model chroni przed złodziejami informuje klasa antywłamaniowa RC – im jest ona wyższa w skali od 1 do 6, tym trudniejsze do sforsowania są oznaczone nią drzwi. Dobrze zabezpieczone drzwi mają specjalne zamki z wielopunktowym ryglowaniem i bolce antywyważeniowe, a ich konstrukcja jest dodatkowo wzmacniana stalowymi prętami. Chociaż montuje się w nich mocniejsze szyby, duże przeszklenia mogą mimo wszystko zwiększyć ryzyko sforsowania skrzydła.

Jaki materiał wybrać?

Inwestorzy poszukujący drzwi wejściowych do domu mają do wyboru modele z takich materiałów jak drewno, stal, aluminium czy PCW. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z nich są najlepszym wyborem, bo wiele zależy od oczekiwań kupującego. Drzwi z drewna cechują się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi i skutecznie chronią przed hałasem, jednak trzeba pamiętać o ich zabezpieczeniu przed działaniem czynników atmosferycznych. Drzwi stalowe i aluminiowe są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, jednak pracują dosyć głośno. Modele z PCW mają atrakcyjną cenę, a w dodatku są ciepłe i ciche, jednak cechują się mniejszą trwałością niż drzwi wykonane z innych materiałów, nie chronią też skutecznie przed złodziejami.

O czym jeszcze pamiętać kupując drzwi do domu?

Zakup drzwi zewnętrznych do domu to zwykle wydatek na lata, dlatego warto zainwestować w model o wysokich parametrach termoizolacyjnych i antywłamaniowych. Solidne drzwi dobrej firmy posłużą przez wiele lat i nie stracą na estetycznym wyglądzie. Warto przy tym wspomnieć, że inwestorzy mają obecnie do wyboru drzwi w niemal dowolnym kolorze, a także z dekoracyjnymi okleinami. Bez problemu można więc znaleźć skrzydło pasujące pod względem wzornictwa i kolorystyki do elewacji i stylu architektonicznego konkretnego budynku. Często odcień skrzydła dobierany jest do barwy dachu, co pozwala uzyskać efekt spójności. Jeśli w bryle domu znajduje się garaż, brama i boczne drzwi do tego pomieszczenia powinny pasować do głównych drzwi wejściowych domu.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Wetiwer

    Drzwi powinny nie tylko pasować do bryły, ale też do elewacji, dachu czy okien. U nas wszystko tworzy jedną spójność. Drzwi model Lar z Aluhaus podkreślają tylko nowoczesność bryły.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.