Zwykle podjęcie decyzji o rozwodzie jest dla małżonków trudne. Niezależnie od faktu, że planują zakończyć nierzadko wieloletni związek ze swoim partnerem, to jeszcze stają przed dylematem jak rozpocząć sprawę o rozwód? Oczywistym jest, że dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z rozwodem, procedury z nim związane wydają się być bardzo skomplikowane, zwłaszcza, że dotyczą one bezpośrednio małżonków oraz ich dzieci. W niniejszym artykule krótko przedstawimy jak przygotować się i rozpocząć sprawę o rozwód.
Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego
Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej również jako „k.r.o.”) przesłanką do orzeczenia rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Zgodnie z orzecznictwem oraz z doktryną „Zupełny rozkład pożycia oznacza całkowity zanik trzech więzi: duchowej, fizycznej i gospodarczej” (vide K. Gromek, Kodeks rodzinny i opiekuńczy – komentarz, Warszawa 2013, SIP Legalis, komentarz do art. 56 k.r.o.). „Trwałość rozkładu oznacza natomiast, że doświadczenie życiowe pozwala przyjąć, iż na tle konkretnej sprawy, powrót małżonków do pożycia nie nastąpi” (por. J. Winiarz, Prawo, s. 130; wyr. Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 marca 2010 r., I ACa 51/10, niepubl).
Poprzez więź duchową należy rozumieć relację psychiczną pomiędzy małżonkami w oparciu o potencjał uczuć łączących małżonków, przyjaźni pomiędzy nimi, szacunku czy wzajemnego zaufania.
Zanik więzi fizycznej jest naturalną konsekwencją zaniku więzi duchowej pomiędzy małżonkami i oznacza całkowite zaprzestanie utrzymywania relacji intymnych pomiędzy nimi. Trzeba zaznaczyć, że przepisy prawa nie precyzują terminu, który musi upłynąć aby uznać, że nastąpił rozkład więzi fizycznej pomiędzy małżonkami, natomiast w orzecznictwie przyjmuje się, że okres ten powinien wynosić mniej więcej 6 miesięcy.
Zanik więzi gospodarczej oznacza natomiast, że małżonkowie zaprzestali wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego oraz decydowania o sprawach finansowych rodziny. W praktyce oznacza to zaprzestanie wspólnego utrzymywania domu czy mieszkania, wspólnego robienia zakupów, przygotowywania wspólnych posiłków oraz np. planowania wspólnych wakacji, czy kupna nowego samochodu. Krótko mówiąc, małżonkowie, nawet jeśli opłacają rachunki za wspólny dom, to robią to tylko z poczucia obowiązku i często dzielą się nimi jak współlokatorzy, a nie małżonkowie.
Małżonek, który chciałby wnieść sprawę o rozwód musi sobie zatem udzielić odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie w przypadku jego małżeństwa nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Nie można wykluczyć sytuacji, że małżeństwo nie uległo jeszcze definitywnemu rozpadowi i nie są zerwane wszelkie więzi pomiędzy małżonkami.
Dokumenty potrzebne w sprawie o rozwód
Po udzieleniu sobie odpowiedzi dotyczącej definitywnego rozkładu wszystkich więzi pomiędzy małżonkami, należy rozpocząć proces gromadzenia dokumentacji do pozwu. W każdym przypadku do pozwu o rozwód należy dołączyć odpis aktu małżeństwa stron. Najlepiej jest, aby dokument ten był niedawno uzyskany z Urzędu Stanu Cywilnego i nie był starszy niż 3 miesiące przed datą wniesienia pozwu. Kolejnym dokumentem, jaki należy dołączyć do pozwu jest dowód uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód. Opłata jest stała i wynosi 600,00 zł i nie ma przy tym znaczenia, czy pozew o rozwód zawiera żądanie orzeczenia o winie, czy też nie.
Powyżej wymienione dokumenty stanowią absolutne minimum. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku, jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, do pozwu trzeba dołączyć również odpisy ich aktów urodzenia. Tak jak w przypadku aktu małżeństwa wymaga się aby dokumenty te były aktualne. Co więcej, jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci wówczas do pozwu należy dołączyć albo porozumienie wychowawcze, które ustala wszystkie kwestie związane wychowaniem małoletnich dzieci Stron, albo w przypadku jeśli małżonkowie nie są w stanie osiągnąć porozumienia w tym zakresie, wówczas do pozwu należy dołączyć dokumenty świadczące o kosztach utrzymania małoletnich dzieci stron.
Najbardziej respektowane w procesie o rozwód są imienne faktury potwierdzające wysokość ponoszonych kosztów w związku z utrzymaniem dzieci (np. faktury za media, gdzie precyzyjnie wskazany jest punkt poboru energii, faktury za leki, za zakup książek, obuwia czy odzieży) oraz dobrze opisane potwierdzenia przelewów poszczególnych wydatków (np. składka klasowa, przelew za ubezpieczenie, czesne, czy zajęcia dodatkowe). To też nie jest tak, że jeśli małżonek dysponuje jedynie paragonami za dokonane zakupy wówczas wysokość roszczenia dotyczącego wysokości alimentów nie jest uzasadniona, bowiem Sądy przyjmują pewną kwotę zgodnie ze swoim doświadczeniem życiowym, a niejednokrotnie Sądy posiadają dzieci i wiedzą jakie są koszty ich utrzymania.
Jednocześnie, ponieważ wysokość alimentów jest wypadkową usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych drugiego z małżonków, to, jeśli jest taka możliwość należy do pozwu dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych przez drugiego małżonka dochodów (np. potwierdzenia przelewu z wynagrodzenia za pracę, potwierdzenia z innych stosunków prawnych jak np. inne umowy zlecenia, czy z wynajmu nieruchomości). W przypadku, jeśli małżonek dysponuje takimi dokumentami, warto wskazać mniej więcej jakie są dochody drugiego z małżonków. W trakcie postępowania Sąd będzie i tak je weryfikował w oparciu o zaświadczenia od pracodawców czy deklaracje PIT.
Oczywiście, jeśli małżonek wnosi o rozwiązania małżeństwa z winy drugiego z małżonków, wówczas obok przedstawionych powyżej dokumentów, należy dołączyć dowody na wyłączną winę drugiego z małżonków. Najczęstszym powodem, dla którego małżonkowie wnoszą o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie drugiego z małżonków jest zdrada. Wówczas do pozwu należy dołączyć zdjęcia, zrzuty rozmów potwierdzających zdradę, czy dane świadków wraz z adresami, którzy mogą potwierdzić te okoliczności. Często dowodami są również sprawozdania z czynności detektywistycznych.
Pozew o rozwód
Niezależnie od tego, czy wnosimy pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, czy też bez orzekania o winie, to trzeba:
- Oznaczyć, że jest to pozew rozwodowy;
- Wskazać Sąd, do którego kierowany jest pozew, tj. Sąd Okręgowy, w którym małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania oraz adres tego Sądu;
- Wskazać dane powoda – małżonka wnoszącego o rozwód – poprzez wskazanie jego imienia i nazwiska, adresu do korespondencji oraz jego numeru PESEL;
- Wskazać dane pozwanego – drugiego z małżonków – poprzez wskazanie jego imienia i nazwiska oraz adresu do doręczeń;
- Wskazać, czy powód wnosi o rozwód z orzeczeniem o winie, czy też bez orzekania o winie;
- Wskazać dalsze żądania pozwu, jak np. rozstrzygnięcia dotyczące wspólnych małoletnich dzieci Stron (wysokości alimentów, władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania, czy kontaktów);
- Poinformować, czy Strony podjęły próbę pozasądowego rozwiązania sporu, tj. np. skorzystały z pomocy mediatora. W przypadku rozwodu nie ma możliwości, żeby strony zawarły ugodę, czy spróbowały wypracować jakieś porozumienie, oprócz porozumienia dotyczącego kwestii związanych z dziećmi (kontaktów, władzy, czy wysokości alimentów).
- Napisać uzasadnienie dotyczące zaistnienia przesłanek do orzeczenia rozwodu, żądań związanych z małoletnimi dziećmi małżonków, czy wyłącznej winy drugiego z małżonków oraz wskazać dowody na te okoliczności;
- Własnoręcznie podpisać pozew;
- Dołączyć do pozwu załączniki, tj. akt małżeństwa stron oraz wszystkie dokumenty, na których powód opiera swoje twierdzenia. Obligatoryjnym załącznikiem, poza dowodem uiszczenia opłaty od pozwu jest jego odpis dla strony przeciwnej.
Po przygotowaniu pozwu należy złożyć go w Sądzie Okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest Sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma to właściwy jest Sąd miejsca zamieszkania powoda.
Co po złożeniu pozwu o rozwód?
Po złożeniu pozwu o rozwód, kolejnym etapem jest doręczenie pozwu drugiemu z małżonków, którego dokonuje Sąd na adres wskazany przez powoda w pozwie. Małżonek, któremu pozew został doręczony ma prawo do złożenia odpowiedzi na pozew, w której albo poprze żądania małżonka wnoszącego pozew – Powoda, albo przedstawi swoje twierdzenia i wnioski oraz środki dowodowe na ich poparcie. Ostatnim z elementów jest wyznaczenie termin rozprawy i rozwód. W zależności od zgodności małżonków, może okazać się, że już na tej pierwszej rozprawie zostanie orzeczony rozwód pomiędzy małżonkami.
Autor: LawMedia
Polecamy również: