Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak spisać umowe kupna auta? Co powinna zawierać?

  • Dodano: 2024-01-25 11:15

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu to niezbywalny element całego procesu przekazania samochodu od jednego właściciela do drugiego. Bez niej trudno wyobrazić sobie możliwość rejestracji pojazdu, późniejszego wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia itd. Warto więc zadbać, by umowa sprzedaży samochodu była czytelna, przejrzysta i nie budziła wątpliwości żadnej ze stron. 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - bezpieczeństwo obu stron 

Zapisy umowy kupna-sprzedaży są ważne tak samo dla sprzedającego, jak i kupującego. To bowiem umowa sprzedaży pojazdu stanowi zapis wszystkich informacji o pojeździe (może więc świadczyć o tym, jaki stan pojazdu został zaprezentowany kupującemu), a także rozliczeń między stronami (w tym uiszczonych zaliczek czy zadatków). Od umowy kupna-sprzedaży i jej odpowiedniego spisania zależy, czy w razie jakichkolwiek wątpliwości każda ze stron będzie mogła dochodzić swoich praw.

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży z odpowiednio przygotowanymi zapisami pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych i stresujących sytuacji, takich jak te związane z zatajeniem przez sprzedającego informacji o wadach pojazdu czy też problemów ze zwrotem zaliczki. Im bardziej przemyślane i dokładne będą zapisy umowy kupna-sprzedaży, tym lepiej chronione będą obie strony transakcji. Więcej dowiesz się tutaj: autoumowa.pl

Kto przygotowuje umowę kupna auta? 

Do przygotowania umowy sprzedaży samochodu zobowiązany jest sprzedający. Nie masz jednak obowiązku przygotowania takiej umowy zupełnie samodzielnie. W sieci znajdziesz sprawdzone strony, na których znajdziesz wiarygodne i profesjonalnie przygotowane wzory umów sprzedaży czy najmu samochodu: https://autoumowa.pl/umowa-najmu-samochodu-wzor/. Warto z takich wzorów skorzystać, ponieważ zawierają one najczęściej pola ze wszystkimi obowiązkowymi danymi, które na takiej umowie powinny się znaleźć. Nie oznacza to jednak, że umowy tego typu nie możesz modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami i w odniesieniu do szczególnych warunków między konkretnym kupującym i sprzedającym. 

Jak powinna wyglądać umowa kupna samochodu? 

Niezależnie od tego, na co umówiłeś się z kupującym, są takie dane, które w umowie kupna-sprzedaży koniecznie powinny się znaleźć. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • sprzedającym i kupującym: chodzi o konkretne dane osobowe, w tym także PESEL/NIP, miejsce zamieszkania, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, organ wydający dokument, data ważności dokumentu;
  • sprzedawanym pojeździe: marka, model i rok produkcji to oczywiste, ale ponadto należy podać numer silnika, numer nadwozia (VIN), numer rejestracyjny, aktualny przebieg (oczywiście ta lista może być bardziej szczegółowa, to decyzja obu stron umowy),
  • wartość samochodu (liczbowo i słownie),
  • datę i miejsce zawarcia umowy.

To jednak nie wszystko, szczególnie jeśli jako sprzedający chcesz czuć się pewnie i uniknąć późniejszych problemów i dyskusji z kupującym. Warto uwzględnić w umowie:

  • oświadczenie kupującego wskazujące, że zapoznał się on ze stanem technicznym samochodu (pamiętaj jednak, że taka informacja nie zwalnia z możliwości zwrotu pojazdu, jeśli udowodnione zostanie, że miał on zatajone przez sprzedającego wady)
  • oświadczenie sprzedającego, że pojazd stanowi jego własność, jest wolny od utajonych wad, nie jest także przedmiotem żadnego sporu sądowego. 

Kiedy podpisać umowę kupna-sprzedaży pojazdu? 

Umowę warto podpisać w momencie jasnej deklaracji obu stron, że chcą doprowadzić do transakcji. Można wtedy sięgnąć także po rozwiązanie, jakim jest umowa przedwstępna. Tutaj otwiera się także miejsce na formy rozliczeń takie jak zadatek lub zaliczka. Pamiętaj jednak, że jeśli do transakcji nie dojdzie, tę drugą w całości musisz zwrócić kupującemu. Zadatek, jeśli to z jego winy do transakcji ostatecznie nie doszło, możesz zachować. 

 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.