Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak stworzyć piękny ogród na pochyłym terenie? Kilka trików, które Ci w tym pomogą

  • Dodano: 2024-11-20 17:00, aktualizacja: 2024-11-26 10:21

Stworzenie pięknego ogrodu na pochyłym terenie może być wyzwaniem, ale wystarczy kilka prostych trików, aby cieszyć się pięknem kwiatów i krzewów na nachylonej powierzchni. Oto i one!

Podział ogrodu na pochyłym terenie – klucz do sukcesu

Zanim przystąpisz do pracy w ogrodzie, dokładnie oceń stopień nachylenia wolnej powierzchni oraz długość i szerokość. Pomocne może być stworzenie prostego planu ogrodu, uwzględniającego wysokość różnych poziomów oraz odległości między nimi. 

Kolejnym etapem jest stworzenie podziału ogrodu na niewielkie tarasy. Taki układ pozwala nie tylko na zwiększenie powierzchni użytkowej, ale również ułatwia późniejszą pielęgnację roślin. Tarasy możesz stworzyć przy użyciu naturalnych materiałów, takich jak kamienie czy drewno, bądź wykorzystać geokraty https://bmax.pl/pl/menu/geokraty-195.html, które wzmacniają stabilność skarp.

Odpowiedni dobór roślinności

Pochyły teren wymaga szczególnego doboru roślin. Postaw na gatunki o rozbudowanym systemie korzeniowym, które pomogą w stabilizacji gleby. Doskonałym wyborem są rośliny okrywowe, takie jak bluszcze czy rozchodniki, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również chronią podłoże przed erozją. 

Możesz również posadzić niewielkie krzewy. Warto zwróciuć uwagę na:

  • berberys – odporny na suszę, dobrze znosi różne warunki glebowe;
  • tawuła – krzew kwitnący wiosną lub latem o rozbudowanym systemie korzeniowym;
  • karagana syberyjska – małe drzewo, które świetnie radzi sobie na skarpach.

Zdolność do utrzymywania gleby mają również wysokie trawy ozdobne, do których należy miskant chiński, proso rózgowate czy kostrzewa sina. 

W trakcie nasadzeń rozważ zastosowanie geowłókniny lub maty antyerozyjnej, aby zapobiec osuwaniu się ziemi podczas ukorzeniania się roślin. Zasadź wyższe rośliny jak trawy na górze stoku, a niższe (kwiaty i byliny) na dole, co pomoże w utrzymaniu estetyki i stabilności zbocza.

Ścieżki oraz schody

Proces projektowania zielonych terenów powinien uwzględniać obecność ścieżek i schodów. To bardzo istotne elementy aranżacyjne pełniące także funkcję praktyczną. Dzięki nim łatwiej Ci będzie przechadzać się po ogrodzie. 
Materiały, z których będą wykonane ścieżki i schody, muszą być trwałe, estetyczne i odporne na warunki atmosferyczne. Popularne wybory to:

  • kamień naturalny;
  • drewno impregnowane;
  • kostka brukowa;
  • żwir i kruszywo.

W przypadku schodów miej na uwadze bezpieczeństwo. Stopnie powinny mieć równą wysokość (12-18 cm), aby były wygodne do pokonania. Zainwestuj również w dobry system odwadniający. Woda deszczowa może spływać z dużą prędkością po pochyłym terenie, a to prowadzi do erozji gleby i uszkodzeń dekoracji. 

Tworzenie ogrodu na pochyłym terenie może być wyzwaniem, które pozwala na realizację kreatywnych pomysłów. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak geokraty, ścieżki i schody możliwe jest stworzenie bezpiecznego, funkcjonalnego i estetycznego miejsca, które będzie cieszyć oko przez wiele lat.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.