Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak zacząć jeździć na nartach? Rzeczy, o których trzeba pamiętać! 

  • Dodano: 2022-11-23 10:15

Rozpoczynając przygodę z jazdą na nartach pojawia się pytanie - jak prawidłowo dobrać długość nart do naszego wzrostu? Bez wątpienia, dobór odpowiednich nart wcale nie jest łatwy, dlatego też przygotowaliśmy artykuł, w którym zdradzimy kilka podstawowych zasadach ułatwiających prawidłowy dobór nart do wzrostu narciarza!

W jaki sposób dobrać długość nart?

Chcąc dobrać idealny rozmiar nart, należy zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami dotyczącymi ich parametrów. Bardzo często, punktem wskazującym na odpowiednią długość nart jest ich wysokość sięgająca obszaru pomiędzy nosem a oczami. 

Należy jednak pamiętać, że istnieją czynniki wpływające na to, czy wybrane przez nas narty powinny być dłuższe, czy też nieco krótsze. Idealną sytuacją wydaje się ta, kiedy długość nart zawiera się w zakresie od brody do maksymalnego wzrostu. Jeżeli jednak jesteś zawodowym narciarzem, który potrzebuje specjalistycznych nart, możesz śmiało zdecydować się na modele, które swoją długością wychodzą poza wspomniany obszar.

Zdecyduj się na narty dopasowane do Twoich umiejętności!

To, na jakie narty zdecydujesz się w ostatecznym rozrachunku, powinny mieć wpływ także Twoje umiejętności. Jeżeli jesteś osobą początkującą bądź sporadycznie jeździsz na nartach, możesz zdecydować się na nieco krótszą wersję nart, która umożliwia znacznie płynniejsze wchodzenie w zakręt, a jednocześnie pozwala na sporą kontrolę nad ich opanowaniem. Jeśli zaś chodzi o długie modele nart, to sprawdzą się one znakomicie doświadczonym narciarzom, z uwagi na możliwość zachowania pełnej kontroli nad nartami przy większych prędkościach.

Duży wpływ na dobór długości nart powinna mieć także waga narciarza. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nawet osoby o podobnym wzroście mogą znacząco różnić się między sobą w aspekcie swojej wagi, a przez to, te same modele nart mogą być dla nich nieodpowiednie. W przypadku osób o nieco większej wadze konieczne będzie wybranie nart dłuższych, tak by mogły one zapewnić odpowiednie trzymanie na krawędzi. Jeżeli natomiast należysz do grupy osób o niskiej wadze w przełożeniu na swój wzrost, powinieneś wybrać narty o krótszej długości, dzięki czemu uzyskasz podwyższony komfort jazdy.

Odpowiednio określ ukształtowanie terenu!

Bardzo dużym błędem podczas dokonywania wyboru nart jest pomijanie aspektu ukształtowania terenu, po którym planujemy jeździć. Zupełnie inne narty sprawdzą się do jazdy po lesie oraz wykonywania ostrych zakrętów, a zupełnie inne sprawdzą się osobom preferującym spokojną jazdę na stoku, bądź innym mniej wymagającym terenie.

Zastanawiając się jakie narty do wzrostu 180 cm sprawdza się najlepiej, należy również wziąć pod uwagę śnieg, po którym będziemy się poruszać. Długie narty znakomicie sprawdzą się w przypadku śniegu o konsystencji puchu – dzięki większej powierzchni mają one zdecydowanie lepszą nośność, co determinuje płynność jazdy. Jeżeli jednak planujesz poruszać się po zróżnicowanym śniegu, zdecyduj się na narty o standardowej długości - dzięki temu uzyskasz największą wszechstronność! 

Wioletta BaborskaWioletta Baborska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.