Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak zakłada się implanty zębów

  • Dodano: 2021-12-16 09:30

Implanty stomatologiczne są jedną z najlepszych metod na odtworzenie utraconego zęba. Rozwijają się one nieustannie od ponad 50 lat, co pozwoliło na zmniejszenie inwazyjności całej procedury. Przeważnie wykonuje się je z tytanu, który odznacza się wysoką odpornością, a ponadto dobrze łączy się z tkanką kostną. Co ważne, jest to zabieg skuteczny i całkowicie bezpieczny.

Jak wygląda postępowanie przed zabiegiem?

Przed wykonaniem zabiegu pacjent musi udać się na wizytę do lekarza implantologa. Podczas niej specjalista zbierze najważniejsze informacje dotyczące między innymi: stanu zdrowia, przebytych i aktualnych schorzeń, alergii innych czynników, które mogłyby mieć znaczenie przy zabiegu. Osoby decydujące się na implant muszą też poinformować lekarza o przyjmowanych przez siebie medykamentach. W trakcie wywiadu lekarz powinien też dowiedzieć się o ewentualnych chorobach wątroby, nerek, serca czy płuc. Jeśli chodzi, o kobiety niezwykle ważne jest ustalenie, czy leczą się na osteoporozę, gdyż może być to przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Na sam koniec lekarz wykonuje badanie kliniczne, które służy do przeanalizowanie warunków kostnych. Specjalista sprawdza również zęby, ich pozycję, tkanki miękkie, obszary bezzębne i obecność kamienia nazębnego. Obszar, w jakim ma znaleźć się implant, musi być precyzyjnie zbadany.

Jak zakłada się implanty zębów?

Zabieg zakładania implantów stomatologicznych dzieli się na trzy fazy: wszczepienie implantu, wkręcenie śruby gojącej, zamocowanie sztucznego zęba.

Pierwsza faza

Faza pierwsza zabiegu zakładania implantu zęba http://doboszimplanty.pl opiera się na wywierceniu w kości otworu, aby móc wkręcić implant. Przed procedurą wykonuje się zdjęcie pantomograficzne. Dzięki niemu lekarz określa, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest odpowiednia, żeby umieścić implant. W przypadku, kiedy przez utratę zęba i korzenia, nastąpił zanik kości, wówczas specjalista może zdecydować się na sterowaną regenerację kości. Taki zabieg chirurgiczny polega na wytworzeniu potrzebnej ilości tkanki kostnej pod wprowadzaniem implantu. Procedura przebiega w znieczuleniu miejscowym albo w pełnej narkozie. Pacjent nie odczuwa więc dolegliwości bólowych ani żadnego dyskomfortu. Procedura trwa od 30 minut do dwóch godzin, w zależności od danego pacjenta. Po umieszczeniu implantu w odpowiedni miejscu chirurg sprawdza, czy trzyma się on stabilnie, po czym zszywa ranę. Po ukończeniu zabiegu implantologicznego sztuczny ząb jest jeszcze niewidoczny w jamie ustnej. W czasie gojenia się rany dochodzi do tak zwanej osteointegracji, a więc zrośnięcia się sztucznego korzenia z kością. Trwa to przeciętnie około 3 miesiące w przypadku implantów w żuchwie. Jeśli chodzi o te w szczęce, wówczas może do trwać nawet do pół roku. Jest to dosyć duża różnica, która wynika z innej struktury kości szczęki oraz żuchwy. W procesie osteointegracji tlen znajdujący się w komórkach tkanki kostnej kreuje na powierzchni sztucznego zęba warstwę dwutlenku tytanu. Po czym na tej powłoce gromadzi się nowa tkanka kostna, która pozwala na prawidłowe umocowanie implantu. Proces ten pomaga w zintegrowaniu implanta z ciałem. Ludzi organizm nie traktuje go więc jako element obcy.

Druga faza

Druga faza polega na odsłonięciu implantu zęba https://www.elmon.pl/implanty-zebowe-co-i-jak/ i wkręceniu śruby gojącej. Dopiero kiedy implant zostaje zintegrowany z kością, specjalista może go odsłonić. Chirurg w tym celu nacina błonę śluzową umiejscowioną tuż nad szczepem i wkręca implant, czyli tak zwaną śrubę gojącą. Jej zadaniem się wsparcie procesu gojenia się błony śluzowej w bezpośrednim sąsiedztwie implantu oraz wymodelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Okres regeneracji trwa około dwóch tygodni, dopiero po nim można przeprowadzić uzupełnienie protetyczne.

Trzecia faza

Trzecia faza całej procedury przeszczepu sztucznego zęba polega na pobieraniu wycisków i zamocowaniu sztucznego zęba. Podczas pierwszej wizyty lekarz pobiera wyciski protetyczne, a także ustala z pacjentem kolor planowanej korony. Przy pomocy wycisku wykonuje się dwie części, czyli koronę protetyczną i łącznik. Ostatnia wizyta w klinice polega na przykręceniu łącznika do implantu. Stomatolog następnie mocuje koronę protetyczną, jeśli połączenie łącznika z implantem jest stabilne i silne.

Jak wygląda postępowanie po wszczepieniu implantu?

Najważniejszym czasem są pierwsze dwa tygodnie po procedurze wszczepienia sztucznego zęba. Stomatolog udziela pacjentowi niezbędnych informacji na temat higieny jamy ustnej po zabiegu i całego sposobu postępowania. Przez pierwsze 10 dni warto przepłukiwać miejsce wszczepienia implantu sola fizjologiczną po każdym spożytym jedzeniu. Gabinety stomatologiczne mają niekiedy w ofercie pewne zabiegi, których celem jest zmniejszenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Takim zabiegiem jest między innymi tak zwane pole magnetyczne. W przypadku długotrwałego odczuwania bólu i innych nieprzyjemnych dolegliwości, kiedy nie mijają one po dwóch tygodniach, pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Po zabiegu należy spożywać posiłki płynne i półpłynne.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.