Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak zdać egzamin na prawo jazdy kat. B za pierwszym razem?

  • Dodano: 2024-10-31 11:30

Pozytywny wynik na prawo jazdy za pierwszym podejściem wymaga dobrego przygotowania. Obejmuje ono pracę własną, ale niezwykle ważny jest też wybór szkoły jazdy. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem kursu i jak przyswajać wiedzę, aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse na egzaminie?

Ważny jest dobry instruktor

Jedną z najważniejszych kwestii jest doświadczenie i kwalifikacje instruktorów. To oni będą odpowiedzialni za efektywne przekazanie wiedzy teoretycznej oraz naukę bezpiecznego poruszania się w różnych warunkach drogowych.

Instruktor powinien przede wszystkim:

  • przekazywać umiejętności w sposób uporządkowany, dostosowując się do możliwości kursanta,

  • zadbać o bezstresową atmosferę i indywidualne podejście, co jest niezbędne dla – rzeczywiście efektywnego – procesu nauki,

  • uczyć realnych umiejętności – czyli bezpiecznego poruszania się po drodze w każdych warunkach (a nie jedynie trików pozwalających łatwiej zdać egzamin).

Przed zapisaniem się do szkoły warto sprawdzić opinie innych kursantów. Znajdziesz je w internecie – w wizytówce firmy w Google czy w jej profilach społecznościowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając szkołę jazdy?

Dobry ośrodek szkoleniowy to taki, który ma wysokie statystyki zdawalności (możesz je sprawdzić na przykład w Biuletynie Informacji Publicznej) i ma opracowany skuteczny program nauki. Dobrym wyznacznikiem może być status SuperOSK – przyznawany ośrodkom szkolenia kierowców, które wyróżniają się innowacyjnymi metodami dydaktycznymi i dużą skutecznością.

Takim ośrodkiem jest Akademia Dobrej Jazdy z Wrocławia. Wśród ułatwień dydaktycznych, które oferuje, wymienimy:

  • Możliwość nauki teorii online – na specjalnej platformie e-learningowej, wraz z materiałami interaktywnymi.

  • Możliwość wypożyczenia gogli VR – pozwalają one poruszać się po odtworzonych w wirtualnej rzeczywistości skrzyżowaniach wrocławskiej strefy egzaminacyjnej.

  • Materiały wideo – pokazujące przejazdy przez wrocławskie skrzyżowania, które sprawiają kursantom najwięcej trudności (w tym ujęcia z drona).

W Akademii Dobrej Jazdy część teoretyczną można odbyć całkowicie online lub podczas tradycyjnych wykładów. Ośrodek oferuje dużą elastyczność w wyborze terminów szkoleń teoretycznych i jazd (które odbywają się na takich samych samochodach, jak pojazdy egzaminacyjne).

Jak się przygotować?

Przygotowanie do części teoretycznej obejmuje naukę przepisów i powtarzanie scenariuszy drogowych – w formie testów internetowych lub tych dostępnych w podręcznikach. Zwracaj uwagę na sytuacje na drodze, także wtedy, gdy jesteś pasażerem lub pieszym. Pytaj też egzaminatora w trakcie jazd o wszystkie sytuacje, które wzbudzają Twoje wątpliwości.

Z kolei do części praktycznej najlepiej przygotujesz się, uważając podczas jazd szkoleniowych. Pomocne będą też wspomniane materiały dodatkowe – na przykład wirtualna rzeczywistość, która pozwoli Ci jeździć po strefie bez wychodzenia z domu, a także materiały wideo. Zalecane jest regularne powtarzanie materiału i przeznaczanie na to przynajmniej kilkunastu minut dziennie.

Część praktyczna egzaminu bywa bardziej stresująca. Aby dobrze się do niej przygotować, warto ćwiczyć jazdę w różnych warunkach, takich jak intensywny ruch uliczny czy trudne manewry. Instruktor powinien pomóc w opanowaniu takich umiejętności, jednak to od kursanta zależy, jak wiele czasu poświęci na ćwiczenia (niekiedy warto wykupić jazdy dodatkowe).

A co na egzaminie?

Kluczowym elementem przygotowań jest także opanowanie stresu. Zbyt duży stres powoduje zwykle problemy z koncentracją i zapominanie nawet tych rzeczy, które kursant wcześniej bardzo dobrze opanował. Dlatego:

  • Wyśpij się przed egzaminem – postaraj się spać minimum 7-8 godzin.

  • Wybierz optymalną dla siebie godzinę egzaminu –- dla wielu osób to godzinny poranne i przedpołudniowe.

  • Na kilka godzin przed terminem egzaminu nie powtarzaj już materiału – może Cię to dodatkowo zestresować.

  • Wyjdź wcześniej z domu – jeśli będziesz się spieszyć, prawdopodobnie stres zostanie z Tobą na następne godziny.

  • Weź ze sobą coś do jedzenia – na przykład baton z orzechami lub inny produkt dodający energii (przyda się, jeśli będziesz czekać dłużej w kolejce).

Pamiętaj też, że jeśli zdałaś lub zdałeś egzamin wewnętrzny w szkole jazdy, potrafisz jeździć. Na egzaminie państwowym wystarczy to tylko pokazać. Jeśli mocno się stresujesz, wypróbuj ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne, które możesz wykonać w dowolnym miejscu. Pamiętaj też, że egzaminatorzy nie są z zasady wrogo nastawieni – ich zadaniem jest ocena umiejętności, a nie wyszukiwanie drobnych błędów u przyszłego kierowcy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.