Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak złożyć odwołanie do KIO w postępowaniu o zamówienie publiczne?

  • Dodano: 2024-06-06 16:45, aktualizacja: 2024-06-07 22:11

W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego mogą pojawić się sytuacje budzące wątpliwości co do zgodności działań zamawiającego z przepisami. W takich przypadkach wykonawcy mają możliwość złożenia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Odwołanie pozwala na weryfikację decyzji zamawiającego i ich ewentualne skorygowanie. Jest też ważnym elementem transparentności i uczciwości postępowań przetargowych.

W tym artykule omówimy, jakie czynności zamawiającego mogą być zaskarżone do KIO, jakie są terminy na wniesienie odwołania oraz jakie elementy powinny znaleźć się w treści odwołania.

Czynności zamawiającego zaskarżalne do KIO

Ustawa Prawo zamówień publicznych (PZP) precyzuje, które działania zamawiającego mogą być zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej. Przede wszystkim, odwołanie do KIO można wnieść na czynność niezgodną z przepisami ustawy. Dotyczy to postępowania o udzielenie zamówienia, zawarcia umowy ramowej, systemu zakupów, systemu kwalifikowania wykonawców czy konkursu. Przykładem może być niezgodne z przepisami postanowienie umowy zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Innym przypadkiem jest zaniechanie przez zamawiającego obowiązkowej czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Może to być np. niewłaściwe ogłoszenie wyników postępowania lub brak odpowiedzi na zapytania wykonawców.

Ostatnim przypadkiem jest brak przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia lub organizacji konkursu mimo obowiązku wynikającego z ustawy. Takie zaniedbanie również może stanowić podstawę do wniesienia odwołania do KIO.

Terminy na wniesienie odwołania

Termin na wniesienie odwołania zależy od wartości zamówienia - czy przekracza ono progi unijne lub czy jest tzw. zamówieniem krajowym.

Dla zamówień o wartości równej lub przekraczającej progi unijne, termin wynosi 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego - jeśli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, lub 15 dni - jeśli informacja została przekazana w inny sposób.

W przypadku zamówień poniżej progów unijnych termin wynosi 5 dni od dnia przekazania informacji - jeśli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, lub 10 dni - jeśli informacja została przekazana w inny sposób.

Przestrzeganie tych terminów jest niezwykle ważne, ponieważ ich niedotrzymanie może skutkować odrzuceniem odwołania przez KIO ze względów formalnych.

Treść odwołania
Odwołanie musi zawierać szereg obligatoryjnych elementów:

  1. Dane odwołującego - imię i nazwisko lub nazwa, adres, numer telefonu oraz adres e-mail.
  2. Nazwę i adres siedziby zamawiającego wraz z numerem telefonu i adresem e-mail.
  3. Numer PESEL lub NIP dla osoby fizycznej.
  4. Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) dla osoby prawnej.
  5. Opis przedmiotu zamówienia.
  6. Numer ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
  7. Wskazanie działań lub zaniedbań będących przedmiotem odwołania.
  8. Krótkie przedstawienie zarzutów.
  9. Żądanie dotyczące sposobu rozstrzygnięcia sprawy.
  10. Okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania oraz dowody na ich poparcie.
  11. Podpis odwołującego lub jego przedstawiciela.
  12. Wykaz załączników.

Załączniki do odwołania

Do odwołania należy dołączyć odpowiednie załączniki:

  • Dowód wpłaty wpisu za odwołanie, którego wysokość zależy od wartości i rodzaju sprawy.
  • Dowód dostarczenia kopii dokumentu zamawiającemu jako potwierdzenie poinformowania go o wniesionym sprzeciwie.
  • Dokument potwierdzający upoważnienie pełnomocnika do reprezentowania strony składającej sprzeciw (np. pełnomocnictwa).

Braki formalne mogą prowadzić do jego natychmiastowego oddalenia przez organ decyzyjny bez merytorycznego rozpatrzenia sprawy.

Odwołanie do KIO jest istotnym mechanizmem kontroli działań zamawiających w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Zaskarżeniu podlegają zarówno niezgodne z przepisami czynności, jak i zaniechania zamawiającego. Ważne, aby przestrzegać terminów na wniesienie odwołania, które różnią się w zależności od wartości zamówienia i sposobu przekazania informacji. W odwołaniu należy dokładnie opisać zarzuty oraz dołączyć wymagane załączniki, co umożliwi KIO merytoryczne rozpatrzenie sprawy.

Prawidłowo przygotowane odwołanie może prowadzić do uchylenia wadliwych decyzji zamawiającego i zapewnienia przejrzystości w postępowaniach przetargowych. W razie wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie prawa.

Jarzyński Brzeziński Partners - Odwołanie do KIO 
ul. Jugosłowiańska 15b/40, 0
3-984 Warszawa
Telefon: 503 342 502 
Email: kancelaria@jbp-law.pl
https://jbp-law.pl/kio/

Informacje zawarte w artykule mają charakter ogólny i nie stanowią porady prawnej. W celu uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej, skontaktuj się bezpośrednio z prawnikiem.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.